Życie w kryminale- studiuj i poszukuj sprawców!

Dla większości maturzystów koniec kwietnia to nie moment na złożenie broni i poddanie się bez walki, a wręcz przeciwnie- ostatnia prosta, by wdrożyć ostatnie poprawki, usystematyzować wiedzę zdobytą podczas całego procesu edukacji, a także wykorzystać w praktyce wskazówki od nauczycieli. Stres w tym okresie sięga zenitu, dlatego trzeba wykazać się nie lada wytrzymałością i umiejętnością pracy w stresie. To również odpowiedni moment na to, by sprecyzować swoje plany na najbliższą przyszłość. Dla niektórych osób nie są one związane z edukacją, pojawia się pomysł na znalezienie pracy, na odpoczynek, podróże i realizację marzeń, więc sam proces zdawania matury nie będzie momentem stresującym. Większość osób decyduje się jednak na studiowanie, określając właśnie ten plan jako solidny krok w dorosłość, drogę do pasjonującej pracy i satysfakcjonującej płacy. Dlatego dla tej grupy osób egzamin maturalny jest wyznacznikiem spełnienia swoich marzeń o studiowaniu, jak wiadomo- im wyższy wynik, tym większa szansa na spełnienie marzenia. Nie zawsze jednak pomysł na siebie generuje się w momencie zdawania egzaminu maturalnego, dla niezdecydowanych osób uczelnie wyższe mają masę kierunków, w których można spróbować swoich sił, a przede wszystkim poznać swoje preferencje do wykonywania konkretnego zawodu marzeń.

Poszukiwanie swojej drogi w życiu nie jest prostym zadaniem, jednak jeśli przejawiasz się nadmierną podejrzliwością i lubisz rozwiewać swoje wątpliwości, to ten kierunek musisz wziąć pod uwagę podczas procesu rekrutacji. Kierunki związane z kryminalistyką są dość ciekawymi kierunkami, po których z pewnością znajdziesz pasjonującą pracę. Jeśli pragniesz rozwoju, wspinania się po szczeblach kariery zawodowej i przede wszystkim ciągłej pracy nad sobą, to te kierunki są strzałem w dziesiątkę! Sprawdź, z pewnością nie pożałujesz wyboru!

Kryminalni – sprawdź, czy znajdziesz tu coś dla siebie!

ANALITYKA KRYMINALISTYCZNA I SĄDOWA Współpraca na różnych szczeblach w środowisku działającym na rzecz walki z kryminalistami opiera się na aktywnym działaniu ekspertów z zakresu analizowania materiałów zgromadzonych podczas śledztwa. Jeśli Twój szósty zmysł jest prawidłowo rozwinięty i w dodatku chciał(a)byś pracować w środowisku policyjnym, śledczym czy detektywistycznym, to jest to prawdopodobnie kierunek Twoich marzeń! Podczas studiowania pozyskasz wiedzę z zakresu antropologii sądowej, genetyki, toksykologii, chemii medycznej, medycyny sądowej, podstaw prawodawstwa oraz metod analitycznych i statystycznych. Dodatkowo zdobędziesz umiejętności praktyczne z zakresu gromadzenia i zabezpieczenia materiału dowodowego na miejscu zdarzenia oraz analizowania go w laboratorium za pomocą nowoczesnych metod, opracowywania ekspertyz i raportów z analiz na potrzeby policji i sądów. Ponadto poznasz metody pracy laboratoryjnej z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i aparatów badawczych. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć jako pracownik laboratorium policyjnego, diagnostycznego, badawczego, jako biegły sądowy, autor biegłych ekspertyz i raportów na potrzeby sądów, jako toksykolog a także w zakładach i instytucjach prowadzących badania z zakresu medycyny sądowej.

BIOLOGIA KRYMINALISTYCZNA Poszukiwanie dowodów, odpowiednie dopasowanie wszystkich poszlak i zgromadzenie materiału sprawców jest nie lada zadaniem. Jednak specjaliści zaopatrzeni są w wiedzę z zakresu biologii, dzięki czemu żaden dowód im nie straszny! Jeśli czujesz, że odnalazłbyś się w środowisku, gdzie trzeba wytężać umysł, by ująć sprawcę- to kierunek studiów biologia kryminalistyczna jest idealnym dla Ciebie! Podczas studiowania na tym kierunku studiów uzyskasz wiedzę z zakresu antropologii sądowej, biochemii ogólnej, biochemicznej analizy śladów i płynów biologicznych oraz etyki badan i ekspertyz sądowych. Uzyskasz praktyczną wiedzę na temat metod stosowanych w laboratoriach kryminalistycznych, czynności kryminalistycznych na miejscu zdarzenia, analizy DNA, podstawy anatomii człowieka a także genetyki i biologii molekularnej, a także zyskasz umiejętność pobierania i zabezpieczania materiału dowodowego. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć jako laborant kryminalistyczny w policji, wojsku, technik kryminalistyczny, funkcjonariusz wydziału dochodzeniowo-śledczego oraz pracownik organów ścigania.

BIOLOGIA SĄDOWA Środowisko związane z wydziałem śledczym jest bardzo hermetycznym, tajemniczym bazującym na tym, co uda się zgromadzić podczas przeprowadzanego śledztwa. W sądzie ważnym jest, by przedstawić dowód, nie poszlakę, dlatego ciężko pracują nad tym, by dostarczone dowody były wystarczające podczas rozprawy sądowej. Więc jeśli jesteś osobą lubiącą ciężko pracować nad udowodnieniem prawdy, nie zniechęcasz się po czasem długich poszukiwaniach i przede wszystkim lubisz pracę w służbach, to jest to kierunek idealny dla Ciebie! Podczas studiowania tego kierunku zdobędziesz wiedzę z zakresu fizjologii i toksykologii, fizycznych metod pomiarów oraz zwierząt jadowitych i alergennych. Poznasz także badania przeprowadzane w kryminalistyce i sądownictwie. Będziesz potrafił opisywać podstawowe zjawiska chemiczne, biologiczne i fizyczne zachodzące w organizmie człowieka, poznasz systemy komputerowe wykorzystywane do tworzenia ekspertyz sądowych, będziesz zbierał, analizował i dokumentował materiał biologiczny oraz poznasz procedury związane z postępowaniem dowodowym. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako pracownik laboratoriów kryminalistycznych, w firmach świadczących usługi eksperckie na rzecz sądownictwa oraz pracownik zakładów medycyny sądowej.

ANALITYKA Z DIAGNOSTYKĄ MOLEKULARNĄ Zajmowanie się cząsteczkami, najbardziej wpisuje się w pracę chemika lub zamkniętego w laboratorium naukowego frika! Tymczasem molekuły są istotne w każdej branży, zarówno medycznej, jak i kosmetycznej, kryminalistycznej, czy związanej z ochroną środowiska. Jeśli jesteś osobą, która lubi spędzać dużo czasu ucząc się nowych rzeczy, to z pewnością kierunek przypadnie Ci do gustu! Podczas studiowania na tym prestiżowym kierunku zdobędziesz wiedzę z zakresu technik badawczo-pomiarowych w ocenie środowiska, anatomii i fizjologii człowieka, chemii fizycznej, analityki, diagnostyki biochemicznej, klasycznej i molekularnej diagnostyki mikrobiologicznej oraz diagnostyki cytogenetycznej. Zdobędziesz praktyczne umiejętności z zakresu analizy chemicznej i instrumentalnej oraz diagnostyki molekularnej w chemii, biotechnologii i ochrony środowiska, posługiwania się technikami analitycznymi i diagnostycznymi oraz projektowania procedur oceny jakości i wdrażania ich w różne gałęzie przemysłu. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć jako pracownik przedsiębiorstw związanych z biotechnologią, ośrodkach badawczo-naukowych, laboratoriach diagnostycznych lub analitycznych, w firmach kosmetycznych, farmaceutycznych lub zajmujących się ochroną środowiska.

ANALITYKA CHEMICZNA Chemia jako nauka przyrodnicza ma duże odzwierciedlenie w życiu codziennym- w każdej rzeczy materialnej znajduje się pierwiastek i produkt/rzecz można dzięki temu poddać analizie. Jeśli interesujesz się chemią, ale chciałbyś spróbować czegoś innowacyjnego, a nauka nie sprawia Ci kłopotu, to z pewnością możesz zastanowić się nad wyborem tego kierunku studiów! Podczas studiowania zdobędziesz wiedzę z zakresu zjawisk i procesów fizycznych zachodzących w przyrodzie i życiu codziennym, metod obliczeniowych oraz zastosowania oprogramowania używanego w życiu codziennym i zawodowym (edytory tekstu, bazy danych). Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć jako pracownik laboratoriów analitycznych przemysłowych, ochrony środowiska, kryminalistycznych, farmaceutycznych czy rolniczych, jako pracownik przemysłu chemicznego, Państwowej Inspekcji Handlowej czy pracownik firmy produkującej materiały chemiczne.

Wymagania przedmiotowe- co wybrać, by dostać się na ww. kierunki studiów?

Każda uczelnia wyższa rządzi się swoimi prawami i ustala, jakie przedmioty są potrzebne, by rekrutować na dany kierunek studiów. Większość maturzystów stawia wszystkie karty na podstawę maturalną, czyli matematykę, język polski i język obcy. Aby pomyślnie przejść proces rekrutacji, czasami potrzebny jest przedmiot dodatkowy, który poszerzy możliwości i otworzy drogę na listę osób przyjętych na studia. Niektóre z przedmiotów warto jest zdawać na poziomie rozszerzonym, gdyż na niektórych uczelniach jest on premiowany podwójnie. Ważnym jest, by do informacji jakie przedmioty są potrzebne do rekrutacji na dany kierunek studiów, dotrzeć przed sporządzeniem deklaracji maturalnej, by potrzebne przedmioty móc zdawać na egzaminie maturalnym. Im wyższy wynik uzyskany na maturze, tym większa na dostanie się na kierunek marzeń i zasilenie liczby studentów.
Podczas rekrutacji na dany kierunek studiów potrzebne są następujące przedmioty, z których choć jeden należy zdawać na egzaminie maturalnym. Oto one: biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, język polski, język obcy nowożytny, matematyka.

POWODZENIA MATURZYŚCI!