Wśród rachunków i finansów- studiuj i Ty!

Koniec kwietnia i dźwięk ostatniego dzwonka w klasie maturalnej oznajmia, że to koniec nauki w szkole średniej i czas najbardziej stresującego momentu w życiu każdego maturzysty. Egzamin maturalny tuż, tuż, dlatego majówka staje się ostatnim momentem, by usystematyzować wiedzę, zastosować się do wskazówek nauczycieli czy zwyczajnie przewietrzyć komórki mózgowe po dość wyczerpującym okresie, jakim jest klasa maturalna. Wynik egzaminu maturalnego ważny jest w przypadku planów pójścia na studia- im wyższy wynik, tym większa szansa dostania się na listę osób przyjętych na upragniony kierunek. Nie wszyscy jednak decydują się na studia, niektórzy wybierają „gap year”, podczas którego mają czas celebrować najdłuższe wakacje życia, poszukują pierwszej, pełnopłatnej pracy lub robią to, czego nie mieliby czasu na studiach- prawo jazdy czy kursy specjalistyczne. Dla tych, którzy bez przerw chcą kontynuować edukację, egzamin dojrzałości staje się najważniejszym egzaminem, którego wynik decyduje bezpośrednio o przyszłości. Niewiele jest osób, które są stuprocentowo pewne odnośnie do swoich studiów i przyszłości- dla tych osób wybór wydaje się jasny i schemat postępowania skupia się przede wszystkim na dobrym wyniku z potrzebnych przedmiotów maturalnych. Dla osób, które wahają się z pomocą przychodzą bogate oferty uczelni wyższych, które dla nawet niezdecydowanego i wymagającego abiturienta znajdą kierunek marzeń. A kierunek marzeń zwiększa szansę i marzenia o znalezieniu pracy z pasją.

Sektor związany z finansami i rachunkami bywa oblegany przez osoby, którym zależy na zapewnieniu sobie stałej i świetlanej przyszłości. Dlaczego tak? W dobie kapitalizmu, finanse i rachunkowość stają się podstawą w zapewnieniu ciągłości funkcjonowania nie tylko na poziomie państwowym, ale również na poziomie pojedynczych przedsiębiorstw. Jeśli chodzi o te kierunki i wskaźnik zatrudnienia w tym kierunku, to jest on na zadowalającym poziomie, równie wysokim, co popyt na kierunki związane z tą tematyką. Większe zainteresowanie kierunkami powoduje zwiększony próg punktowy do pokonania, by znaleźć się na liście osób przyjętych na studia. Dla osób które chcą studiować finanse i rachunkowość w Warszawie, warto sprawdzić ofertę uczelni WSM w Warszawie.

Lubisz liczyć liczby i liczyć na siebie? Sprawdź, czy poniższe kierunki są dla Ciebie!

FINANSE MENADŻERSKIE Zdecydowanie się na realizację projektu jest związane z zadbaniem o najważniejszą ich część- finanse. Menadżer to osoba, która realizuje wszystkie zadania, które są związane z prawidłowym przebiegiem tego projektu/zadania. Jeśli masz zdolności władcze, ale jednocześnie potrafisz podejść do sprawy asertywnie, to ten kierunek może być dla Ciebie! Podczas studiowania tego kierunku poznasz dziedziny nauk z różnych kategorii, a są to między innymi: finanse, rachunkowość, budżetowanie czy też podatki przedsiębiorstw, a także etykę gospodarcza. Podczas studiowania zyskasz także umiejętności praktyczne z zakresu zjawisk występujących w otoczeniu o charakterze społecznym i rynkowym, zarządzaniem zasobami firmy, sposoby na zwiększanie wartości rynkowej firmy oraz zasad prowadzenia własnej działalności/przedsiębiorstwa. Będziesz potrafił również przeprowadzić skuteczną analizę finansową oraz zbudować odpowiednie prognozy finansowe. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie będziesz mógł znaleźć w krajowych i międzynarodowych korporacjach, przedsiębiorstwach, jako menedżer a także świetnie się sprawdzisz jako właściciel swojego biznesu.

FINANSE I EKONOMIA BIZNESU ”Jak nie wiadomo o co chodzi…” to zazwyczaj chodzi o pieniądze. Biznes i cała jego otoczka związane są z finansami- ich zarządzaniem lub ich pozyskiwaniem. To bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego jeśli jesteś osobą, która potrafi odpowiedzialnie wykonywać swoje zadania cechując się przy tym dokładnością i kreatywnością, to ten kierunek może być dla Ciebie! Podczas studiowania na tym kierunku możesz zyskać wiedzę z zakresu finansów publicznych, rynków finansowych i bankowości, a także różnic kulturowych będących w biznesie. W ramach studiowania tego kierunku zdobędziesz umiejętności z zakresu podstaw analizy matematycznej i statystyki, analizowania, oceny i raportowania zachowań ekonomicznych, podstawowych zagadnień z zakresu zarządzania, zarządzania przedsiębiorstwem oraz podstaw prawa gospodarczego, zasad funkcjonowania współczesnego biznesu oraz z zakresu doradztwa gospodarczego. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie na specjalistycznych stanowiskach zarządzających, biurach podatkowych, urzędach pracy, administracyjnych, instytucjach bankowych oraz możesz także pokusić się o założenie własnej działalności gospodarczej.

ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE Zarządzanie firmą związane jest przede wszystkim z zapewnieniem odpowiedniego poziomu organizacji na wszystkich szczeblach- zaczynając od tych najniższych, na najwyższych kończąc. Odpowiednia organizacja nie tylko czasu w firmie powoduje płynność procesów zachodzących w firmie. Jeśli jesteś osobą, dla której ład i porządek to dwie ważne cnoty, to ten kierunek studiów może być dla Ciebie idealny! Podczas studiowania zdobędziesz wiedzę z szerokiego zakresu zagadnień, które ostatecznie mogą być przydatne w przyszłej pracy zawodowej. Z zakresu teoretycznego wzbogacisz swoją wiedzę z zakresu projektowania systemów zarządzania, poznania strategii zarządzania, podstaw marketingu i budowania marki, zasad funkcjonowania gospodarki rynkowej w wymiarze lokalnym, międzynarodowym i globalnym a także poznaniem struktur i sposobów funkcjonowania organizacji. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o wykorzystanie teorii w praktyce, a także zarządzania kapitałem ludzkim, zarządzenia karierą zawodową, transferem innowacji oraz zarządzeniem projektami międzynarodowymi. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w organizacjach pozarządowych, korporacjach krajowych i międzynarodowych, działach analitycznych przy międzynarodowych instytucjach, jako menedżer/doradca dla firm i indywidualnych klientów albo znaleźć miejsce jako samodzielny przedsiębiorca.

RYNKI FINANSOWE Pojawiające się jak grzyby po deszczu przedsiębiorstwa powodują, że zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu rynków finansowych wzrasta. Nie tylko rynki w Polsce są objęte analizą, ale również i te zagraniczne, z którymi większość firm w naszym kraju współpracuje. Jeśli jesteś osobą, która lubi dążyć do wyznaczonych, skonkretyzowanych celów to ta praca może okazać się dla Ciebie idealna! Podczas studiowania tego kierunku będziesz miał okazję zaznajomić się z różnymi przedmiotami, takimi jak: finanse eksperymentalne, analiza finansowych szeregów czasowych, analiza fundamentalna i techniczna oraz finanse empiryczne. Zdobędziesz również mnóstwo umiejętności praktycznych jak zarządzanie budżetem i kontrolowanie wydatkami przedsiębiorstw, zasobami ludzkimi, ryzykiem związanym z rynkami finansowymi, także poznasz prawo podatkowe i finansowe oraz ich zastosowanie w praktyce. Okrasisz to wszystkie wiedzą matematyczną i informatyczną, która przyda Ci się w przyszłej pracy zawodowej. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w działach finansowych, jako księgowy, analityk- finansowy, biznesowy, będziesz mógł pracować w dużych korporacjach i firmach, jako makler giełdowy oraz doradca finansowy.

RACHUNKOWOŚĆ I FINANSE W ZARZĄDZANIU Zarządzanie obejmuje wszystkie czynności w firmie, które umożliwiają jej właściwe funkcjonowanie. Najważniejszym sektorem w każdej firmie są finanse i rachunki, ponieważ płynność finansowa w każdym przedsiębiorstwie gwarantuje zyski. Osoby, dla których ta praca może okazać się strzałem w dziesiątkę, to osoby konsekwentne ale jednocześnie z nutką szaleństwa i intuicji. Podczas studiowania tego kierunku studiów zdobędziesz cenną wiedzę z zakresu ekonomii i matematyki, którą będziesz mógł wykorzystać w praktyce. Ponadto, poznasz funkcjonowanie rynku finansowego, prawa finansowego oraz podatkowego, a dodatkowo nauczysz się zarządzać budżetem przedsiębiorstw i instytucji. Dodatkowo, zaznajomisz się z językiem obcym w stopniu superkomunikatywnym, który to przyda się w przyszłej pracy zawodowej. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w działach finansowych na stanowiskach kierowniczych i menadżerskich, w urzędach skarbowych, firmach konsultingowych, jako doradca inwestycyjny.

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI Podatki towarzyszą każdemu człowiekowi- przeciętnie przy każdych zakupach mamy do czynienia z nimi. Są jednak też podatki w większej części zarezerwowane dla firm i właśnie tą częścią zajmuje się ten kierunek studiów. Jeśli cyferki, rachunki nie są Ci obce i widzisz swoją przyszłość w zawodzie związanym z podatkami, to ten kierunek studiów może być dla Ciebie idealny. Podczas studiowania zapoznasz się z przedmiotami takimi jak: podstawy finansów i rachunkowości podatkowej, zapoznasz istotę programów kadrowo-płacowych oraz rachunkowości podatkowej. Zapoznasz się również z regulacjami prawa pracy, cywilnego, podatkowego i finansowego. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o prowadzenie ksiąg rachunkowych, zarządzania budżetem przedsiębiorstw i instytucji, analizowania i interpretacji sprawozdań finansowych oraz umiejętność obsługi oprogramowania informatycznego potrzebnego do obsługi programów podatkowych. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć w działach finansowych małych i większych przedsiębiorstw i instytucji jako audytor finansowy, dyrektor finansowy, w bankach, firmach ubezpieczeniowych oraz wydawnictwach i jako kariera naukowa (np. nauczyciel akademicki).

Wymagania przedmiotowe- sprawdź, co zdawać na egzaminie maturalnym, by wziąć udział w rekrutacji na ww. kierunki.

Każda uczelnia wyższa rządzi się swoimi prawami, jeśli chodzi o proces przeprowadzania rekrutacji. W większości uczelni, dużą wartość mają świadectwa maturalne i przedmioty na nim się znajdujące, dlatego maturzysta musi dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiednich przedmiotów, by móc wziąć udział w rekrutacji na upragniony kierunek studiów. Aby dowiedzieć się o potrzebnych przedmiotach do rekrutacji na dany kierunek studiów, warto jest przewertować stronę internetową uczelni wyższej interesujących maturzystę, by zasięgnąć odpowiednich informacji. Ważnym jest, by takich informacji dowiedzieć się przed złożeniem deklaracji maturalnej, by szansa na udział w rekrutacji była większa.
Na niektórych uczelniach, pewne przedmioty mogą być premiowane podwójnie, gdy są napisane na poziomie rozszerzonym. Takim oto sposobem, nie trzeba śrubować wyniku, ponieważ wystarczy połowa tego, co na poziomie podstawowym. Żeby rekrutować na powyższe kierunki należy wziąć pod uwagę następujące przedmioty: matematykę, język obcy nowożytny, język polski, wiedzę o społeczeństwie, historię, biologię, chemię czy nawet informatykę.

POWODZENIA MATURZYŚCI!