- Jak wysłodki buraczane mogą poprawić zdrowie Twojego konia?
- Taktyczne jednopunktowe pasy do broni: charakterystyka, zalety i wady
- Jak podawać lucernę granulowaną, aby osiągnąć najlepsze efekty?
- 10 skutecznych tipów na naukę języka obcego!
- Dwa czasy, których potrzebujesz, aby mówić po angielsku o teraźniejszości
Uczelnia państwowa czy prywatna – na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?
Wybór uczelni to nie lada dylemat dla wielu przyszłych studentów. Na którą z nich się zdecydować – państwową czy prywatną? Jakie są ich wady i zalety? Która daje lepsze perspektywy rozwoju? Podpowiadamy.
Tradycja kontra nowoczesność
Uczelnie państwowe to najczęściej placówki, które istnieją od wielu lat, cieszą się ugruntowaną pozycją w środowisku i renomą. Mają na koncie wiele nagród i ważnych osiągnięć, czego przykładem może być chociażby krakowski Uniwersytet Jagielloński, mający wśród absolwentów wiele znanych i cenionych osobistości. Jeśli więc zależy Ci na nauce w historycznych murach i poczuciu, że znajdujesz się w wyjątkowym miejscu, wybierz jedną z istniejących od lat uczelni państwowych. Natomiast gdy kładziesz nacisk na nowoczesność, zdecyduj się na uczelnię prywatną – większość z nich powstała stosunkowo niedawno, ich siedziby mieszczą się w nowych, dobrze zaaranżowanych budynkach. Ich dużym plusem jest dobrze przygotowana infrastruktura – bliskość węzłów komunikacyjnych, duże parkingi itp. Wiele uczelni państwowych znajdujących się w ścisłych, zabytkowych centrach miast, z oczywistych przyczyn nie może pozwolić sobie na wdrożenie takich rozwiązań. Zdarza się również – choć nie jest to regułą – że prywatne uczelnie są lepiej wyposażone. Posiadają nowocześniejszy sprzęt w dostosowanej do studentów ilości oraz dostęp do najnowszych technologii.
Koszty
Prywatne uczelnie, w przeciwieństwie do państwowych oferują wyłącznie studia płatne, bez względu na to, czy odbywają się one w trybie stacjonarnym czy zaocznym (uczelnie państwowe pobierają opłaty jedynie za studia zaoczne). Ich koszt może być różny, w zależności od wyboru placówki oraz kierunku. Warto więc zastanowić się, czy czesne nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu domowego? Można również dowiedzieć się, czy dana uczelnia oferuje możliwość rozłożenia płatności na raty (np. regulowane raz w miesiącu) lub też kierunki dofinansowane. Te ostatnie można znaleźć np. na cieszącej się dobrymi opiniami Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie, ponieważ część czesnego jest finansowana z zasobów funduszy europejskich.
Metody kształcenia i kadra
Bez wątpienia najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze uczelni powinien być jej poziom nauczania, realizowany w ramach kierunku program oraz kompetencje kadry. W tej kwestii trudno kierować się podziałem na uczelnie prywatne lub państwowe, ponieważ zarówno na jednych, jak i drugich można znaleźć doskonałych nauczycieli oraz kierunki warte studiowania. Aby przekonać się, która z nich będzie dla nas najlepsza, należy dokładnie zapoznać się z ich ofertą oraz opiniami innych studentów i absolwentów. Dobrze jest również zwrócić uwagę na to, jakie specjalizacje oraz uzupełniające studia podyplomowe oferują one dla danego kierunku. Im większy ich wybór, tym lepiej dla nas.