- 10 skutecznych tipów na naukę języka obcego!
- Dwa czasy, których potrzebujesz, aby mówić po angielsku o teraźniejszości
- Rekrutacja na studia – krok po kroku. Poradnik kandydata
- Dom Seniora w Krakowie to pensjonat, w którym możesz komfortowo zamieszkać!
- Jak skutecznie przygotować się do egzaminu końcowego w szkole podstawowej
Techniczna strona nauki- studia inżynierskie pewną drogą do celu
Maj jest miesiącem kwitnących kasztanów, wyśmienitej pogody oraz ustalania planów nadchodzącego długiego weekendu. Niestety, dla maturzystów majówka to nie początek sielanki, a wręcz przeciwnie- ciężkiej pracy, by osiągnąć upragniony i uplanowany cel w postaci zdanej matury i dostaniu się na wymarzony kierunek studiów. Okres długiego weekendu majowego dla maturzystów to czas na ostatnie powtórki i usystematyzowanie wiedzy oraz wprowadzenie ewentualnych poprawek czy aktualizacji, a nawet zastosowanie się do wskazówek nauczycieli. Nie dla wszystkich matura jest wyznacznikiem dorosłości, niektórzy kierują się innymi priorytetami jak np. „gap year”, czyli moment na odpoczynek, spełnianie marzeń czy podjęcie się pierwszej zarobkowej pracy. Większość maturzystów nie decyduje się robić przerwy w swojej edukacji, jeszcze na długo przed egzaminem maturalnym planuje swoją przyszłość i wie, jaki kierunek studiów będzie podbijać. Dla osób, które nie są zdecydowane na konkretny kierunek, z pomocą przychodzą uczelnie wyższe, których szeroki wachlarz ofert jest w stanie przekonać nawet najbardziej niezdecydowanego i jednocześnie wymagającego maturzystę. Wiadomym jest, że rozwój zawodowy jest możliwy, gdy obowiązki stają się naszą pasją, zatem najlepiej jest znaleźć kierunek studiów pokrewny z naszymi zainteresowaniami.
Studia inżynierskie są coraz częściej wybieraną grupą kierunków wśród maturzystów. Są to ciężkie studia, przepełnione dużą dawką matematyki, fizyki i innych przedmiotów ścisłych. Adekwatnie do poświęconego czasu szanse na ciekawe zatrudnienie wzrastają- kierunki inżynierskie kształcą specjalistów w danych dziedzinach, którzy bezpośrednio po studiach są w stanie zasilić szeregi techniczne nawet najpoważniejszych firm na rynku! Innowacyjność, która towarzyszy poniższym kierunkom sprawia, że ciekawość jest stopniem do rozwoju cywilizacji. Jeśli jesteś osobą, której przedmioty ścisłe nie są straszne, a dodatkowo interesujesz się zrobotyzowaniem przemysłu, czy branży medycznej to poniższe kierunki mogą Ci nieco zamieszać w głowie.
Sprawdź, czy jesteś techniczną duszą- kierunki dla Ciebie!
BIOCYBERNETYKA I INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA Medycyna jest gałęzią nauki, która z roku na rok się rozwija, korzystając z dobrodziejstw wynalezionych przez inżynierów zajmujących się udoskonalaniem sprzętów (i nie tylko) medycznych. Jeśli jesteś żądny wiedzy, masz zapędy konstruktorskie i chciałbyś zrewolucjonizować świat medycyny, to właśnie ten kierunek studiów jest idealnym dla Ciebie. Podczas studiowania na tym kierunku swoją teoretyczną wiedzę poszerzysz w zakresie biologii z wprowadzeniem do genetyki, podstaw elektrotechniki, sieci komputerowych, metrologii i systemów pomiarowych. Zyskasz umiejętności praktyczne, które wykorzystasz w pracy zawodowej, a mianowicie: projektowanie i wytwarzanie urządzeń biomechatronicznych i rehabilitacyjnych, programowanie mobilnych urządzeń mikrokontrolerowych oraz dowiesz się jak modelować i symulować systemów i urządzeń dla potrzeb sensoryki medycznej. Pojmiesz także, jak obsługiwać systemy wirtualnej rzeczywistości, które wspierają działanie służb medycznych. Jako absolwent tego kierunku możesz pracować w przeróżnych miejscach, a mianowicie: instytutach badawczych i biurach projektowych, służbie zdrowia jako specjalista ds. serwisu sprzętu biomechatroniczego, rehabilitacyjnego oraz medycznego, serwisach sprzętu medycznego, administracji medycznej a także szpitalach wojskowych i wielu innych miejscach.
BIOINFORMATYKA I BIOLOGIA SYSTEMÓW Nowoczesne rozwiązania w zakresie biologii zmuszają do ciągłej pracy nad innowacjami ułatwiającymi pracę w tym zakresie. Połączenie informatyki oraz nauk przyrodniczych, jak biologia i chemia, na tym kierunku to chleb powszedni. Dlatego, jeśli interesują Cię obydwie specjalności, to ten kierunek będzie idealnym połączeniem i rozwiązaniem idealnym dla Ciebie! Podczas studiowania tego kierunku pozyskasz wiedzę z zakresu matematyki dyskretnej, obliczeń naukowych, statystycznej analizy danych oraz biologii chemii, a także funkcjonowania układów molekularnych i biomolekularnych. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć jako specjalista w zakresie metod bioinformatycznych, firmach farmaceutycznych a także firmach zajmujących się diagnostyką medyczną.
INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA W medycynie obecność sprzętów ułatwiających pracę i rozwój świata medycyny ma duże znaczenie. Liczne innowacje w zakresie poszczególnych aparatur mogą ratować coraz więcej żyć, dzięki czemu na niektóre schorzenia czy przypadki jest już sposób. Jeśli chciał(a)byś uczestniczyć w procesie powstawania nowoczesnych technologii wykorzystywanych w medycynie, a jednocześnie dorzucić jakąś cegiełkę od siebie, to właśnie kierunek dla Ciebie! Studiowanie na tym kierunku poszerzy Twoją wiedzę z zakresu różnorodnych systemów diagnostyki i terapii, użytkowania elektronicznej aparatury medycznej czy optycznych metod badania materiałów. Dodatkowo zdobędziesz umiejętności z zakresy wykonywania pomiarów podstawowych wielkości fizycznych, analizy zjawisk i rozwiązywania zagadnień technicznych. Będziesz umiejętnie korzystał z nowoczesnej aparatury oraz systemów diagnostycznych i terapeutycznych, które opierają się na metodach, technikach i technologiach informatycznych, elektronicznych i materiałowych. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć jako pracownik w szpitalach, jednostkach klinicznych, ambulatoryjnych, jednostkach wytwórczych i projektujących aparatury medyczne, administracji medycznej.
BIOMEDYCYNA Świat medycyny, by prawidłowo funkcjonować, a przede wszystkim prężnie się rozwijać potrzebuje pomocy z zakresu wielu dziedzin nauki, by móc ratować świat. Holistyczne podejście do leczenia człowieka zakłada, że korzystanie z nowoczesnych rozwiązań w postaci innowacyjnego sprzętu zrewolucjonizuje świat medycyny. Jeśli chciał(a)byś uczestniczyć w życiu medycyny za pośrednictwem nowych technologii, to ten kierunek jest dla Ciebie idealnym! Podczas studiowania na tym kierunku poszerzysz swoją wiedze z zakresu biochemii i regulacji metabolizmu, mechanizmów powstawania chorób, biochemicznych technik molekularnych, modelowania matematycznego w biomedycynie, fizjologii człowieka z elementami fizjologii klinicznej, epidemiologii z elementami biostatystyki czy budowy i właściwości biocząsteczek. Absolwent tego kierunku zatrudnienie znajdzie w instytucjach badawczych, przemyśle farmaceutycznym, firmach i przedsiębiorstwach biotechnologicznych, instytucjach ochrony zdrowia oraz laboratoriach biomedycznych i biotechnologicznych.
AUTOMATYKA I ROBOTYKA Udział w życiu codziennym nowoczesnej technologii jest wręcz naturalny i nie powinien nikogo zadziwiać. Technologia ta dąży w kierunku wyręczania człowieka przez zautomatyzowane sprzęty z nieprzeciętna inteligencją. Jeśli chciałbyś uczestniczyć w procesie powstawania nowych pomysłów, jak zrewolucjonizować dzisiejszy świat, to ten kierunek jest dla Ciebie wręcz idealny! Podczas studiowania tego kierunku poszerzysz swoją wiedzę z zakresu elektrotechniki, podstaw konstrukcji maszyn, numerycznych metod mechaniki oraz programowania mikrokontrolerów. Dodatkowo zapoznasz się z podstawą procesów konstrukcji inżynierskich, podstaw automatyzacji i mechatroniki. Będziesz potrafił korzystać ze sprzętu komputerowego w celu użytkowania profesjonalnego oprogramowania inżynierskiego, by przyswoić proces tworzenia prostych aplikacji programowania i sterowników logicznych a także nauczysz się eksploatacji, uruchamiania i projektowania systemów automatyki i robotyki w różnych zastosowaniach, ponadto będziesz tworzył maszyny sterowane numerycznie. Jako absolwent tego ciężkiego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć jako technolog, automatyk, robotyk czy projektant w nowoczesnych firmach zajmujących się powyższą tematyką, tj.: producenci sprzętu AGD, liniach lotniczych czy bankach.
Wymagania przedmiotowe- w jaki sposób zdać maturę, by dostać się na ww. kierunki studiów?
Każda uczelnia wyższa rządzi się swoimi prawami, jeśli chodzi o przeprowadzanie rekrutacji na kierunki w ich ofercie. Wprowadzenie listy koniecznych przedmiotów, by wziąć w niej udział ma na celu konkurowanie o miejsce na liście osób przyjętych na studia, ponieważ uczelnie nie są w stanie przyjąć więcej studentów, niż określa limit. Jeśli interesuje Cię dany kierunek studiów, warto wystarczająco wcześnie zapoznać się z ofertą uczelni wyższej, w której chciałbyś się znaleźć. Tam warto poszukać informacji na temat przedmiotów maturalnych, którymi musisz się wykazać, jeśli chcesz brać udział w rekrutacji na dany kierunek studiów. Pamiętaj również, że te przedmioty musisz wpisać do swojej deklaracji maturalnej, którą wypełnia się stosownie szybciej, niżeli matury.
Aby móc rekrutować na ww. kierunki studiów musisz wziąć pod uwagę następujące przedmioty na egzaminie maturalnym: matematyka, fizyka, informatyka, język obcy nowożytny, język angielski, chemia, biologia lub język polski. Warto choć jeden zdać na poziomie rozszerzonym, ponieważ niektóre w procesie rekrutacji są premiowane aż podwójnie!
POWODZENIA MATURZYŚCI!