Sztuka jako forma terapii i edukacji- studia szansą na rozwój artystyczny.

Ostatni dźwięk dzwonka w szkole średniej, dla maturzystów wcale nie jest powodem do odetchnięcia i planowania wakacji, jednak pozwala skupić się na ostatnich przygotowaniach do matury. Przełom kwietnia i maja jest ostatnią szansą na usystematyzowanie wiedzy, poświęcenie czasu na powtórki oraz zastosowanie się do wskazówek nauczycieli. Matura nie bez przyczyny nazywana jest egzaminem dojrzałości, który jest poważnym krokiem w dorosłość i to od niej zależą następne poczynania abiturientów. Dla niektórych, wynik matury nie ma wpływu na dalsze decyzje- osoby decydujące się na „gap year” podczas tego czasu mają okazję odpocząć, spełniać marzenia lub podjąć pierwszą, pełnopłatną pracę zawodową. Większość absolwentów szkół średnich jako następny etap ich życia wymienia studia, które ich zdaniem są przepustką do znalezienia wymarzonej pracy i samodzielności. Aby wstąpić w szranki studentów, wynik egzaminu maturalnego musi być na tyle wysoki, by sprostać progowi punktowemu ustalanemu przez poszczególne uczelnie wyższe. Niewiele osób jest pewnych co do swojej przyszłości, a co za tym idzie wymarzonego kierunku studiów. Wiele osób ma problem ze zdecydowaniem się na konkretny kierunek- z pomocą przychodzą oferty przedstawiane w biuletynach uczelni wyższych. Z szerokiego wachlarza kierunków nawet najbardziej niezdecydowany i wymagający maturzysta jest w stanie wybrać coś idealnego dla siebie.

Studia, których tematem przewodnim jest sztuka nie są postrzegane jako kierunki zapewniające stałe i solidne zatrudnienie. Nic bardziej mylnego, ponieważ kierunki te są namiastką tego, czym można się zajmować w swojej pracy zarobkowej, a czynnikiem ograniczającym jest tylko i wyłącznie wyobraźnia. Jeśli jesteś osobą otwartą na świat, jednocześnie cechujesz się kreatywnym postrzeganiem świata, to poniższe kierunki mogą być dla Ciebie interesujące i w tych dziedzinach możesz spełniać się zawodowo.

Artystyczną duszą pokoloruj ich świat- sprawdź, czy to kierunki dla Ciebie!

ARTETERAPIA Rehabilitacja, bądź edukacja poprzez sztukę jest ważnym aspektem w związku z pracą z osobami potrzebującymi, niepełnosprawnymi lub dziećmi. Aby uzyskać prawidłowy rozwój takiej osoby, potrzebna jest edukacja przez sztukę, która zapewni kontakt niewerbalny- tak bardzo ważny z takimi osobami. Jeśli jesteś osobą pełną empatii, ciepła i otwarcia na potrzeby drugiego człowieka, a jednocześnie w sercu masz sztukę, to ten kierunek może odzwierciedlać Twoje potrzeby, spróbuj! Podczas studiowania tego kierunku możesz poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną na następujących przedmiotach: biblioterapia dynamiczna, zajęciach instrumentalnych, wizualizacji i przekładzie intersemiotycznym w terapii oraz pedagogice specjalnej. Swoje umiejętności praktyczne wzbogacisz o rozpoznawanie i korygowanie poprzez sztukę dysfunkcji psychicznych, interpersonalne podczas pracy z pacjentem, animację działań artystycznych, muzyki i choreografii czy rękodzieła i jego wykorzystania w terapii. Absolwenci tego kierunku zatrudnienie mogą znaleźć jako pracownik placówek resocjalizacyjnych i ośrodkach wychowawczych, hospicjów i domów opieki, pedagog szkolny, nauczyciel plastyki, muzyki i sztuki a także prowadzący warsztaty w pracowniach artystycznych.

ANIMACJA Proces powstawania filmów animowanych jest bardzo skomplikowany i to, co widzimy na ekranie jest jedną z wielu składowych takowych projektów. Jeśli w dzieciństwie myślałeś o stworzeniu swojej bajki, wymyślałeś nowych superbohaterów ratujących świat, a jednocześnie tworzysz tajemnicze projekty do szuflady, to ten kierunek jest dla Ciebie wręcz idealny i koniecznie musisz spróbować w nim swoich sił! Studiowanie na tym kierunku pozwoli Ci uzyskać wiedzę z zakresu malarstwa, grafiki i rysunku, realizacji ścieżek dźwiękowych, nowoczesnych urządzeniach komputerowych do tworzenia projektów graficznych. Poznasz także zasady przestrzegania praw autorskich i współtwórców filmów i projektów a także znajomość technik animacji tradycyjnych i cyfrowych oraz wykorzystywania sprzętu przeznaczonego do realizacji filmów. Jako absolwent tego kierunku, zatrudnienie możesz znaleźć jako animator 2D i 3D, projektant scenografii do filmów animowanych, reżyser filmów animowanych, pracownik ośrodków edukacji artystycznej oraz kompozytor utworów audiowizualnych.

MALARSTWO Obserwując mistrzów malarstwa światowego, bardzo ciężko jest zdobyć popularność za swojego życia- większość z nich była doceniona niedługo lub bardzo długo po ich śmierci. Jeśli malujesz już od dziecka, chciał(a)byś spełniać się w tej dziedzinie i poza malowaniem poznać historię sztuki i wiele innych przydatnych w karierze niuansów, które mogą uświetnić Twoją karierę to właśnie ten kierunek studiów jest dla Ciebie idealnym! Studiowanie na tym kierunku pozwoli poszerzyć Twoją wiedzę i umiejętności z zakresu sztuk pięknych z naciskiem na historię malarstwa, posługiwania się technologiami tradycyjnymi i współczesnymi środkami przekazu artystycznego a także nauczysz się rozpoznawać epoki i style w malarstwie, a także analizowanie dzieł sztuki. Pozwoli Ci także zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce: poznasz zasady budowy obrazu kolorem, operowanie właściwą techniką i technologią w celu stworzenia obiektu malarskiego- martwej natury, aktu, pejzażu, projektu rysunkowego, fotografii lub grafiki. Absolwent tego kierunku zatrudnienie może znaleźć jako malarz, animator kultury, pracownik placówek kultury czy miejscach ogólnie zajmujących się sztuką.

EDUKACJA ARTYSTYCZNA W ZAKRESIE SZTUK PLASTYCZNYCH Na przełomie wieków zauważalnym zjawiskiem było to, iż każdy wielki artysta miał swojego idola, autorytet, nauczyciela, któremu zawdzięczał swoją motywację do działania i przed którym chciał się popisać. Edukacja artystyczna jest ważna, by racjonalnie ocenić talent osób wspinających się po szczeblach kariery artystycznej. Jeśli kiełkuje u Ciebie nutka krytycyzmu artystycznego i chciał(a)byś spróbować swoich sił w tej dziedzinie, to ten kierunek jest dla Ciebie idealny. Studiowanie na tym kierunku pozwoli Ci przyswoić wiedzę z zakresu znajomości historii sztuki i współczesnych nurtów, dysponowania wiadomościami na temat różnych technik malarskich, fotograficznych czy graficznych, projektowania graficznego, dobierania technik plastycznych w zależności od wymogów projektu, mechanizmów funkcjonowania rynku sztuki, a także znajomość programów komputerowych do obróbki graficznej. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako pracownik: mediów, agencji reklamowych, kreatywnych, biur projektowych, jako animator kultury czy krytyk kulturalny.

ANIMACJA SPOŁECZNO-KULTURALNA Z EDUKACJĄ KULTURALNĄ Społeczeństwo bardzo przyjemnie odbiera osoby, które są związane z kulturą, a jednocześnie swoimi działaniami chcą się podzielić, tworząc w różnych miejscach wydarzenia kulturalne. Zaprzyjaźnianie ludzi z kulturą poprzez animacje kulturalne w ośrodkach kultury cieszą się dużą popularnością. Jeśli interesujesz się zajęciami kulturalnymi i jesteś otwarty na współpracę z drugim człowiekiem, to ten kierunek może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę! Podczas studiowania na tym kierunku będziesz miał możliwość poszerzyć swoją wiedzę z zakresu podstaw filozofii, socjologii i wiedzy o kulturze. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o następujące kompetencje: analizy potrzeb oraz problemów w danym środowisku, podstaw komunikacji interpersonalnej, pracy animacyjnej wykorzystującą komunikację środowiskową oraz metod kształcenia różnych grup społecznych. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako pracownik instytucji opiekuńczych, organizacjach młodzieżowych, centrach pomocy rodzinie, placówkach edukacyjnych, instytucjach kulturowych.

Wymagania przedmiotowe- jak zdać maturę, by dostać się na ww. kierunki studiów?

Uczelnie wyższe kierują się swoimi odrębnymi prawami odnośnie zasad rekrutacji przeprowadzanych na poszczególne kierunki. Zazwyczaj forma obowiązująca podczas rekrutacji, to wynik egzaminów maturalnych z przedmiotów określonych w regulaminie. To, jakie przedmioty są konieczne, by w tym procesie wziąć udział, sprawdzić można na stronach internetowych lub biuletynach uczelni wyższych, w których rekrutacji chcemy wziąć udział. Najlepiej zapoznać się z tymi informacjami wystarczająco wcześniej, by móc potrzebne przedmioty wpisać na deklaracji maturalnej. Niektóre przedmioty można zdawać na poziomie rozszerzonym, co może podwoić ostateczny wynik punktowy.
Aby rekrutować się na ww. kierunki studiów należy się wykazać zdanymi egzaminami maturalnymi z przedmiotów: historia, wiedza o społeczeństwie, filozofia, historia sztuki, historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna, język polski oraz język obcy nowożytny. Niektóre kierunki wymagają konieczności podejścia do egzaminu wstępnego.

POWODZENIA MATURZYŚCI!