Studiuj biologię – możliwości związane z tym kierunkiem.

Uczniowie szkół średnich stoją przed nie lada dylematem związanym z ich przyszłością, w szczególności w klasie maturalnej, kiedy to powoli muszą zastanawiać się, jaki kierunek studiów wybrać, by zapewnić sobie pracę marzeń. Wyniki egzaminu dojrzałości są jak odpowiedni klucz do otwarcia furtki- wysoki wynik zapewnia miejsce na liście przyjętych na studia. Im wyższe miejsce na liście, tym większe prawdopodobieństwo, że kierunek stanie się rzeczywistością i od października status kandydat będzie można zmienić na student. Wybierając swój upragniony kierunek, warto dopasować główne cechy, którymi musi kierować się osoba w danym zawodzie. Nie jest powiedziane, że ciężka praca nad sobą nie może przynieść pozytywnych efektów, jednak rozczarowanie po ukończeniu pięcioletnich studiów to nic pozytywnego i budującego, a myśl o zaczynaniu wszystkiego od nowa jest frustrująca.

Mnogość kierunków dostępnych na uczelniach wyższych przyprawia o zawrót głowy. Jak w tym wszystkim nie zwariować? Przede wszystkim, dokonać wyboru kierunku z chłodną głową. Wybór kierunku to nie fanaberia, aczkolwiek po nieudanym, nieprzemyślanym roku akademickim można zacząć kolejne studia. Nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań.
Studiowanie biologii jest dobrym pomysłem dla osoby, która uczyła się w klasie profilowanej na kierunku biologiczno-chemicznym, jak również osoby zaczynającej praktycznie od zera. Biologia to nauka o faunie i florze, która otacza człowieka codziennie- zarówno inni ludzie, zwierzęta czy rośliny towarzyszą nam cały czas. Ilość materiału do przyswojenia jest ogromna, ponieważ tak wiele gatunków mieści nasza planeta. Studiowanie tego kierunku z pasją, z pewnością motywowałoby do pochłaniania dużej ilości wiedzy. Biologia jest zbiorem różnych dziedzin, które mogą być oddzielnymi kierunkami studiów. Należy do nich między innymi: genetyka, ewolucja, mikrobiologia, biologia molekularna czy zoologia.

Działy biologii, które są oddzielnymi kierunkami studiów.

BIOLOGIA I ZDROWIE CZŁOWIEKA Jeśli biologia w szkole średniej była przedmiotem najbardziej przez Ciebie lubianym, a Ty mógłbyś bez przerwy analizować organizmy zwierzęce, budowę roślin czy rozwikływać skomplikowaną budowę człowieka, to znak, że kierunek biologia jest dla Ciebie. Podczas studiowania na tym kierunku pozyskasz wiedzę z zakresu chorób cywilizacyjnych, genetycznych i wieku starczego, mikrobiologii medycznej, podstaw biogerontologii, a także metod oceny kondycji biologicznej człowieka czy genetyki z diagnostyką molekularną. Poznając wszystkie nauki biologiczne, a także dziedziny mocno spokrewnione z biologią zatrudnienie możesz znaleźć jako asystent specjalistów medycznych, laboratoriach kontrolnych, badawczych i diagnostycznych, centrach terapeutycznych, placówkach naukowych i badawczych a nawet placówkach służby zdrowia.

NEUROBIOLOGIA Układ nerwowy jest skomplikowaną siecią połączeń neuronów, których nieprzerwane działanie zapewnia nam wykonywanie wszystkich czynności potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania i zachowania funkcji życiowych. Jeśli interesuje Cię anatomia i fizjologia, a także patologie związane z tym układem, to kierunek studiów idealny skrojony pod Twoje oczekiwania. Podczas studiowania na tym kierunku poznasz wiele przedmiotów, które są istotne w analizie układu nerwowego, m.in.: biologia komórki, biochemia, biofizyka, chemia ogólna, organiczna, genetyka czy matematyka. Przedmioty kierunkowe to: anatomia człowieka, neuroetiologia, neurotoksykologia, genetyka molekularna. Jako absolwent kierunku neurobiologia zatrudnienie możesz znaleźć w placówkach badawczych (układ nerwowy wciąż jest nieodkryty), laboratoriach, służbie zdrowia oraz jako nauczyciel chemii bądź biologii po ukończeniu kursu pedagogicznego.

BIOLOGIA MEDYCZNA Jeśli biologia była Twoim ulubionym przedmiotem w szkole średniej, a świat medyczny kusi Cię swoją wyjątkowością, to kierunek biologia medyczna będzie połączeniem, które idealnie sprawdzi się, jako kierunek marzeń i musisz spróbować swoich sił rekrutując na niego. Podczas studiów na tym kierunku zaznajomisz się z przedmiotami kierunkowymi, do których można zaliczyć: anatomię człowieka, inżynierię biomateriałową w medycynie, biologię praktyczną w medycynie, podstawami farmakologii oraz fizjologią zwierząt. W ramach praktycznych zajęć poznasz mechanizmy regulujące pracę ludzkiego organizmu, nauczysz się pracować z materiałem biologicznym. Jako absolwent zatrudnienie możesz znaleźć jako pracownik laboratorium (badawczego, kontrolnego, diagnostycznego), placówek rehabilitacyjnych, ośrodków terapii uzależnień czy pracownik policji, wojska, gdyż potrzebują osób wykwalifikowanych medycznie.

GENETYKA I BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA Jeśli jesteś fanem nowoczesnej nauki, licznych eksperymentów biologicznych oraz jesteś ciekawy tego, w jaki sposób funkcjonuje ludzki organizm od poziomu komórki, genów i momentu poczęcia- to właśnie kierunek, który powinien zaspokoić Twoją ciekawość. Podczas studiowania zyskasz wiedzę z zakresu nowoczesnych technik inżynierii genetycznej, genetyki molekularnej, technik histologicznych, biofizyki i ekologii. Oprócz wiedzy genetycznej zaznajomisz się z podstawą taksonomii roślin i grzybów, anatomię funkcjonalną roślin, histologii zwierząt, biochemią, mikrobiologią, którą będziesz wykorzystywał podczas zajęć praktycznych w laboratoriach. Zatrudnienie możesz znaleźć w laboratoriach kryminalistycznych, jednostkach naukowo-badawczych, laboratoriach- diagnostycznych, przemysłu farmaceutycznego i spożywczego oraz placówkach ochrony zdrowia.

Studia biologiczne – wymagania przedmiotowe, aby skutecznie rekrutować na studia.

Każda uczelnia wyższa ustala wewnętrznie, które przedmioty są potrzebne, aby rekrutować się na dany kierunek studiów. W zależności od dziedziny nauki, do której zalicza się kierunek, takie przedmioty są wymagane od maturzystów, którzy chcą go studiować. Z puli przedmiotów wymaganych na rekrutacji, niektóre są premiowane podwójnie, gdy są zdawane na poziomie rozszerzonym. Im więcej punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym, tym lepszy wynik w rekrutacji i w związku z tym wyższe miejsce na liście osób przyjętych na studia.
Na kierunki biologiczne przedmioty, które gwarantują udział w rekrutacji to: biologia, chemia, język obcy nowożytny, fizyka i matematyka. Biologię na egzaminie maturalnym najlepiej jest zdawać na poziomie rozszerzonym, ponieważ podwyższa to szansę dostania się na jeden z wyżej wymienionych kierunków. Studia biologiczne są popularnym wyborem wśród maturzystów, dlatego progi punktowe są wysokie i trzeba osiągnąć wysoki wynik na egzaminie maturalnym.