Studia za granicą – edukacyjna przygoda dla każdego.

Studia za granicą – edukacyjna przygoda dla każdego.

Autor: Patrycja Szulc

Studiowanie za granicą to ciekawa przygoda, jest też ciekawą alternatywą do studiów w kraju. Chcesz wyjechać a nie wiesz jak się do tego zabrać. Przeczytaj ten artykuł…

Studiowanie za granicą z roku na rok zyskuje na popularności. Powoli do lamusa odchodzi przekonanie, że warunkiem rozpoczęcia edukacji poza Polską jest zasobny portfel oraz rewelacyjnie zdana matura międzynarodowa. Wcale nie. Najważniejszą rolę odgrywa motywacja, zaangażowanie a także otwartość na zmiany i chęć zdobywania nowych doświadczeń. Posiadanie certyfikatu językowego jest oczywiście przydatne, jednak można się bez niego obyć. Poziom znajomości języka obcego uczelnia może sprawdzić podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub przeprowadzając testy językowe. Zdarza się, że testy i rozmowy odbywają się w Polsce, dzięki czemu na etapie rekrutacji, zagraniczne wojaże nie są konieczne.

Jak się do tego zabrać?

Najpierw należy wybrać kraj i uczelnię, na której chcemy studiować. Jeśli studiujemy w Polsce i na zagranicznej uczelni chcemy spędzić semestr lub dwa warto skorzystać z ofert takich programów jak LLP Erasmus albo CEEPUS, informacji na pewno udzieli nam odpowiednia jednostka (np. biuro współpracy międzynarodowej) naszej macierzystej uczelni.
A co w wypadku, gdy interesują nas wyjazd na całe studia? Można samodzielnie aplikować na wybraną uczelnię albo skorzystać z oferty pośredniczących w rekrutacji biur, organizacji i firm. Jeśli decydujemy się na taki sposób aplikacji na studia, to warto korzystać z usług organizacji, które są oficjalnym przedstawicielstwem zagranicznych uczelni w Polsce i za pomoc w rekrutacji nie pobierają żadnych opłat. Gdzie takich organizacji szukać? Jeżeli działa profesjonalnie to z pewnością znajdziemy jej stronę internetową oraz będzie obecna na targach edukacyjnych. Ważna jest również komunikacja zewnętrzna, im więcej dana organizacja ma przedstawicieli regionalnych, tym lepiej, gdyż wtedy kontakt i przepływ informacji jest ułatwiony, a przyszły student nie jest pozostawiony samemu sobie. Pomoc, którą oferują przy wyborze uczelni, kierunku oraz przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych często owocuje sukcesem i ułatwia aplikantowi zostanie studentem.

Studia, płaca i praca.

To czy za studia zapłacimy czesne, czy też nie zależy od kraju, który wybierzemy na miejsce naszej edukacji. Przykładowo za studia w Danii nie zapłacimy ani złotówki, ponieważ w Skandynawii studia, dla obywateli Unii Europejskiej, są wolne od opłat. Na bezpłatne studia możemy liczyć również w Irlandii, jednak pod warunkiem, że będą to nasze pierwsze studia. Inaczej sytuacja przedstawia się w Anglii czy Holandii, w tych krajach studia są płatne. Jednak studenci mogą starać się o stypendium, albo o pożyczkę, którą spłaca się po ukończeniu studiów. Niezależnie od kraju, studenci ponoszą koszty zakwaterowania, wyżywienia, dojazdów oraz studenckich przyjemności. Studiując za granicą bez trudu można podjąć dodatkową pracę, z której dochód pozwoli na pokrycie wszystkich wydatków. To może zabrzmieć niewiarygodnie, ale koszty utrzymania w Danii niewiele różnią się od kosztów utrzymania w większym mieście w Polsce. W Danii wystarczy pracować trzy, cztery godziny dziennie, aby się utrzymać, oczywiście mam na myśli standard studencki – mówi Ania, która na studia w Danii zdecydowała się zaraz po maturze. Można pracować po kilka godzin codziennie, albo tylko w weekendy, wszystko zależy od indywidualnych preferencji i charakteru pracy – dodaje Ania. Studenci międzynarodowi mogą liczyć na znaczne ułatwienia przy uzyskiwaniu pozwolenia na pracę (o ile jest ono w danym kraju wymagane) oraz załatwianiu formalności związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym.

Po co to wszystko?

Studia za granicą to niezwykła przygoda, możemy poznać zupełnie odmiennych modele nauczania i pracy, możemy doskonalić języki obce oraz poznawać ludzi z całego świata.
Studiując za granicą zdobywamy nowe umiejętności, doświadczenia oraz nawiązujemy przyjaźnie, nie tylko na uczelnianych korytarzach, ale również podczas niezapomnianych imprez. Uczelnie zagraniczne oferują studentom o wiele więcej niż tylko same studia – mówi Szymon, który studiuje w Holandii. Student ma możliwość rozwijania swoich zainteresowań i pasji, a wykładowcy chętnie odpowiadają na wszystkie pytania i są do dyspozycji studentów również po zajęciach. Często organizowane są ciekawe imprezy wyjazdy naukowe oraz integracyjne. To wszystko, bez wątpienia ułatwia odkrycie własnego potencjału oraz zapowiada ciekawą karierę zawodową.
Wyjazd za granicę na studia na semestr lub dwa, zdobycie tytułu licencjata albo inżyniera w Polsce a magistra za granicą lub odwrotnie, wyjazd za granicę na studia zaraz po maturze albo studiowanie tam drugiego kierunku. Możliwości jest wiele, a to, na co się zdecydujemy zależy tylko od nas. Przed młodymi ludźmi świat stoi otworem, warto to wykorzystać


Program eduABROAD

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.