- 10 skutecznych tipów na naukę języka obcego!
- Dwa czasy, których potrzebujesz, aby mówić po angielsku o teraźniejszości
- Rekrutacja na studia – krok po kroku. Poradnik kandydata
- Dom Seniora w Krakowie to pensjonat, w którym możesz komfortowo zamieszkać!
- Jak skutecznie przygotować się do egzaminu końcowego w szkole podstawowej
Studia informatyczne- informatyka w różnych smakach.
Z końcem kwietnia w szkołach średnich wybrzmiewa ostatni dźwięk dzwonka, który zwiastuje ukończenie szkoły dla maturzystów, jednocześnie informując o zbliżającej się pewnym krokiem matury. Dla niektórych egzamin maturalny jest porównywalny z dużą dawką stresu, ponieważ na wynikach tego egzaminu oparta jest przyszłość większości abiturientów, ponieważ gro osób chciałoby rozpocząć studia. Ostatni tydzień przed egzaminem maturalnym jest wykorzystywany przez maturzystów jako czas na usystematyzowanie wiedzy, zastosowanie się do wskazówek nauczycieli, jak również odpoczynek po dość stresującym czasie, jakim jest klasa maturalna. Wynik egzaminu maturalnego może mieć przełożenie na miejsce na liście osób przyjętych na studia- im lepszy wynik, tym wyższe miejsce na liście i pewność, że od października status zostanie zmieniony na „student”. Nie wszyscy jednak, uzależniają swoją przyszłość od wyniku maturalnego, ponieważ decydują się na „gap year”- rok przerwy od nauki, który wykorzystują na odpoczynek po edukacji, znalezienie pierwszej pełnopłatnej pracy czy zdanie prawa jazdy. Zdecydowanie większa ilość studentów chciałaby bez większych przerw kontynuować swoją edukację. Niewiele jednak osób jest pewnych swojej przyszłości, to znaczy kierunku wyznaczonego już na początku edukacji. Marzenia dziecięce przeważnie nie maja odzwierciedlenia w rzeczywistości, ponieważ życie dorosłe weryfikuje dziecięce wyobrażenia na temat pracy. Ciężko jest znaleźć swoje powołanie, jednak nie jest to niemożliwe. Z pomocą dla najbardziej wymagających i niezdecydowanych maturzystów przyjść z pomocą może bogata oferta uczelni wyższych, która zaspokoi wszystkie wymagania abiturientów.
Cały współczesny świat oparty jest na komputeryzacji i ogólnie postępującą technologią, dlatego kierunki związane z komputerami i innymi urządzeniami elektronicznymi cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów. Stały dochód jest czymś ważnym w dorosłym życiu, dlatego warto zadbać o odpowiednią dla siebie pracę- praca z pasją jest czymś najlepszym na świecie, ponieważ to przeświadczenie, że lubimy swoją pracę to brak chorób zawodowych. Jeśli jesteś osobą, dla której nowinki techniczne nie stanowią większego problemu, a jednocześnie chciałbyś zrewolucjonizować dzisiejszy świat informatyki, to poniższe kierunki studiów mogą okazać się dla Ciebie spełnieniem marzeń- z pewnością wybierzesz coś dla siebie.
Masz informatyczne zacięcie? Sprawdź, czy te kierunki Cię zainteresują!
INFORMATYKA Zaawansowana praca z komputerami wcale do najłatwiejszych nie należy. O ile opanowanie podstawowych programów do pisania, rysowania i liczenia nie stanowi problemu, tak inne, zarezerwowane tylko dla specjalistów funkcje zazwyczaj wiążą się z wezwaniem fachowca. Jeśli interesujesz się komputerami i wszystkim, co ich dotyczy- od problemów technicznych, po problemy błahe, a dodatkowo pasjonujesz się fizyką i matematyką, to ten kierunek studiów jest dla Ciebie idealny! Podczas studiowania na tym kierunku studiów poszerzysz swoją wiedze z zakresu ogólnych zagadnień z zakresu informatyki, programowania komputerów oraz zasad inżynierii oprogramowania w stopniu umożliwiającym efektywną pracę w zespołach programistycznych, zasad budowy współczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących, systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych, sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej oraz komunikacji człowiek-komputer. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o projektowanie i analizę systemów informatycznych, tworzenie baz danych oraz umiejętną eksploatację sieci komputerowych. Ponadto, powiększysz swoją wiedzę z zakresu języka angielskiego, w którym jest większość nomenklatury specjalistycznej z zakresu IT. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć jako webmaster, grafik komputerowy, projektant systemów internetowych, administrator sieci komputerowych, projektant gier komputerowych, specjalista informatyk, programista, twórca stron internetowych oraz manager projektów IT.
INFORMATYKA STOSOWANA Umiejętność używania komputera do celów większych, niż bezwiedne surfowanie po Internecie lub stukanie w gry w każdej wolnej chwili, jest w zakresie pracy informatyka. W zależności od zapotrzebowania na rynku pracy, można uzyskać odpowiednie kursy, by spełniać się zawodowo. Jeśli interesuje Cię przyszłość wśród komputerów i innych sprzętów elektronicznych, to ten kierunek jest dla Ciebie idealny! Studiując ten kierunek zdobędziesz wiedzę z zakresu programowania komputerów oraz zasad sporządzania oprogramowania w stopniu umożliwiających efektowną pracę w zespołach programistycznych, projektowania systemów operacyjnych, baz danych oraz sieci komputerowych oraz ogólnych zagadnień z zakresu informatyki. Wzbogacisz umiejętności praktyczne o techniczne sporządzanie systemów informatycznych a także nacisk na język obcy w stopniu superkomunikatywnym. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako analityk systemów informatycznych, programista w firmach komputerowych, manager projektów IT, specjalista ds. produkcji oraz obsługi przemysłowych systemów informatycznych.
INFORMATYKA ANALITYCZNA Powstanie pierwszego komputera było nie lada sensacją, a z każdym rokiem unowocześnianie tego wynalazku spowodowało, że w dzisiejszych czasach ciężko obyć się bez komputera stacjonarnego, laptopa lub tabletu. W związku z tym, zainteresowanie na osoby znające te sprzęty jak własną kieszeń, w celu naprawy czy podwyższenia właściwości wzrasta. Jeśli interesujesz się sprzętem technicznym z punktu widzenia zarówno naprawy, jak ulepszania ich właściwości, to ten kierunek jest dla Ciebie. Studiowanie tego kierunku pozwoli Ci poszerzyć wiedzę z zakresu podstaw informatyki- algorytmiki, paradygmatów języka programowania, elementów teorii obliczeń oraz wybranych działów matematyki. Poznasz także zasady budowy współczesnych komputerów oraz urządzeń z nimi współpracujących, systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych, a także funkcjonowanie sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej i komunikacji człowiek-komputer. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o programowanie komputerów oraz zasad inżynierii oprogramowania w stopniu umożliwiającym efektywną pracę w zespołach programistycznych. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie znajdziesz jako informatyk-analityk systemowy w małych/dużych firmach informatycznych, programista w dużych przedsiębiorstwach komputerowych, manager projektów IT oraz jako twórca stron internetowych.
INFORMATYKA TECHNICZNA Coraz częściej sprzęty znajdujące się w wielkich fabrykach, czy firmach są mocno skomputeryzowane, czasami zastępując w tych funkcjach człowieka. Pomimo tego, że maszyny są bezkonkurencyjne, właściwie mają niewiele wad, to nie są nieomylne, dlatego obecność człowieka w całym procesie produkcji przez maszyny i obsługę komputera bierze na siebie. Jeśli chciałbyś zrewolucjonizować przemysł techniczny, jesteś pomysłowy i kreatywny, interesujesz się światem komputerów, to ten kierunek może być dla Ciebie idealny! Podczas studiowania poszerzysz swoją wiedzę z zakresu analizy procesów produkcyjnych z wykorzystaniem technik inżynierskich. Nauczysz się optymalizować systemy komputerowe oraz tworzyć nowe oprogramowania i optymalizować istniejące oprogramowania, aby usprawniać przebieg procesów produkcyjnych. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o projektowanie nowych systemów produkcyjnych. Duża ilość godzin praktycznych pozwoli Ci na to, byś stał się ekspertem w swojej dziedzinie. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć w jednostkach gospodarczych i administracyjnej, przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz pracowniach informatycznych albo założyć własną działalność gospodarczą.
INFORMATYKA EKONOMICZNA Wszystkie biznesy- te większe, ale również mniejsze opierają się na dostępie do Internetu, prowadzenia baz danych w specjalnych aplikacjach online oraz programów do prowadzenia księgowości. Żadne urzędy, administracja, jak i księgowość nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez posiadania komputera, laptopa czy innego urządzenia pomagającego w codziennej pracy. Stąd też zasadność osoby, która potrafiłaby okiełznać wszystkie te programy bez problemów technicznych. Jeśli interesujesz się udoskonalaniem sektora ekonomicznego, jednocześnie informatyka nie ma dla Ciebie żadnych tajemnic, to ten kierunek studiów może okazać się dla Ciebie idealny! Podczas studiowania tego kierunku poszerzysz swoje wiadomości z zakresu programowania i zarządzania systemami informatycznymi, a także zyskasz umiejętności miękkie- rozwój techniczny, umiejętność współpracy i pracy w grupie. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o znajomość metodologii Agile w zarządzaniu projektami, testowania oprogramowania i wprowadzanie zmian. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako specjaliści sieciowi- projektujący, wdrażający, konserwujący, administratorzy sieci komputerowych oraz administratorzy systemów baz danych.
INFORMATYKA MEDIALNA Aby media mogły prawidłowo funkcjonować, a przekazywane komunikaty były dostarczane na czas, trzeba podejść do tego procesu holistycznie. Dostęp do Internetu to podstawa szybkiej komunikacji na szeroką skalę, jednak żeby to uczynić należy dbać o sprzęty przenoszące ten sygnał. To nauka interdyscyplinarna, oznacza to, że czerpie garściami z wielu dziedzin- animacji, informatyki oraz dziennikarstwa. Jeśli interesujesz się powyższymi dziedzinami nauki, to ten kierunek jest dla Ciebie idealny! Podczas studiowania na tym kierunku studiów poszerzysz swoją wiedzę z zakresu wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w systemach przekazu medialnego, technologie informatyczne w przekazie sieciowym czy grafiki komputerowej. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w tradycyjnych redakcjach, firmach internetowych, firmach obsługujących wizualny przekaz sieciowy, medialny, agencji graficznych oraz projektowych, które zajmują się tworzeniem aplikacji mobilnych, marketingiem czy agencjach informacyjnych.
Wymagania przedmiotowe- jakie przedmioty zdawać na maturze, by dostać się na ww. kierunki?
Każda uczelnia wyższa charakteryzuje się swoim wewnętrznym regulaminem dotyczącym zasad rekrutacji na poszczególne kierunki studiów. Zazwyczaj o zajęciu miejsca na liście osób przyjętych na studia decyduje konkurs świadectw, a w zasadzie ilość procentów uzyskanych z danego przedmiotu na egzaminie maturalnym. Im lepszy wynik matury, tym wyższe miejsce na liście osób przyjętych na studia. Aby dowiedzieć się, jakie przedmioty na jakiej uczelni i kierunku są potrzebne, należy pilnie obserwować stronę internetową uczelni, na jaką chcemy się dostać. Najlepiej, aby poszukiwania przedmiotu zgrały się z wypełnianiem deklaracji maturalnej, ponieważ takie działanie pozwoli dobrze i solidnie przygotować się do egzaminu dojrzałości.
Aby pomyślnie rekrutować na dany kierunek, należy wziąć pod uwagę następujące przedmioty: matematyka, informatyka, biologia, chemia, fizyka a czasami język polski lub język obcy nowożytny. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse w rekrutacji, to powinieneś rozważyć zdawanie jednego z tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, ponieważ na niektórych uczelniach poziom rozszerzony jest premiowany podwójnie.
POWODZENIA MATURZYŚCI!