- Jak podawać lucernę granulowaną, aby osiągnąć najlepsze efekty?
- 10 skutecznych tipów na naukę języka obcego!
- Dwa czasy, których potrzebujesz, aby mówić po angielsku o teraźniejszości
- Rekrutacja na studia – krok po kroku. Poradnik kandydata
- Dom Seniora w Krakowie to pensjonat, w którym możesz komfortowo zamieszkać!
Studia artystyczne drogą do kariery?
Ostatni dzwonek w szkole średniej zwiastujący koniec szkoły, tak naprawdę dla maturzystów nie oznacza końca przygotowań do matury, a jedynie narastający stres przed ich pierwszym, poważnym egzaminem mającym wpływ na ich przyszłość. Egzamin maturalny to dla większości maturzystów furtka uprawniająca do studiowania- marzeniu większości abiturientów. Myśl o dalszej edukacji związana jest z zapewnieniem sobie wspaniałej przyszłości związanej z dobrą pracą i możliwością rozwoju osobistego. Wybór odpowiedniego kierunku studiów jest kluczowym punktem, aby zdobyć dobrą pracę, a przy okazji zajmować się tym, co nas pasjonuje. Większość maturzystów jako swoją przyszłość po ukończeniu szkoły średniej deklaruje chęć sięgnięcia po wykształcenie wyższe, aby podnieść swoje kwalifikacje, zyskać zawód marzeń lub po prostu podnieść swój status społeczny. Tak wiele uzależnione jest od wyników egzaminu maturalnego, na który każdy maturzysta oczekuje ze zniecierpliwieniem. Podsumowanie wyników ze wszystkich przedmiotów, które biorą udział w rekrutacji na dany kierunek uprawnia do walki o miejsce na liście przyjętych studentów. Dlatego, ważnym jest, by jeszcze przed maturą mieć mniej więcej określony kierunek podążania, aby zdawać przedmioty, które są kluczowe w rekrutacji na studia.
Studia artystyczne, choć prestiżowe, to nie są postrzegane jako przyszłościowy kierunek z uwagi na niestabilne zatrudnienie. Mówiąc o niestabilności, większość ludzi postrzega tylko i wyłącznie branżę aktorską lub malarską, gdzie wiadomo, popyt idzie proporcjonalnie do poziomu rozpoznawalności danego człowieka. Nie bez przyczyny powiedzenie, że ktoś wychodzi z lodówki jest przypisane dla branży show biznesu- duża popularność wiąże się z licznymi kontraktami, chęcią współpracy z daną osobą głównie dlatego, że ma wysokie zasięgi wśród swoich fanów. Jednak początek studiów nijak nie przypomina kariery z kolorowych pism, to ciężka praca o przetrwanie. Kierunków artystycznych jest kilkanaście, z pewnością każda dusza związana ze sztuką, znajdzie coś dla siebie!
Artystyczne kierunki studiów- zapoznaj się z nimi i wybierz to, co Ci w duszy gra!
AKTORSTWO Aktorem można zostać na dwa sposoby: za pomocą szkoły aktorskiej, jak również i jej braku. W obu przypadkach jest jednak konieczna miłość do zawodu oraz powołanie, gdyż nie każdy jest gotowy, by pracować całym sobą przed kamerą. Jeśli kręci Cię świat filmu, serialu i chciał(a)byś zostać rozpoznawalna przez to, co grasz- ten zawód jest dla Ciebie! Podczas studiów w szkole aktorskiej, by zostać magistrem student rozwija duszę artystyczną holistycznie, nie tylko ucząc się mnóstwa ról, ale ćwicząc podstawowe cnoty aktorskie, jak: rytmika, kostiumologia, technika ruchu scenicznego oraz dykcja i śpiew. Również dużo czasu poświęca się historii teatru i filmu, dzięki czemu przyszły aktor coraz bardziej zagłębia się w świat aktorstwa. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć jako aktor w teatrze dramatycznym, muzycznym, lalkowym oraz filmie, telewizji czy jako dubbing. Nie tylko czynne granie wchodzi w grę, ponieważ można zostać nauczycielem lub osobą projektującą programy edukacyjne i artystyczne.
FOTOGRAFIA Jeśli wszyscy dookoła powtarzają Ci, że: „masz trzecie oko”, „szósty zmysł” czy „potrafisz złapać chwilę”, a jednocześnie fotografia pasjonuje Cię tak bardzo, że mógłbyś się w tej dziedzinie rozwijać i rozwijać- fotografia to kierunek dla Ciebie! Jeśli już jakiś czas interesujesz się fotografią, przygotuj swoje portfolio, gdyż ono decyduje o przyjęciu na studia! Jeżeli jeszcze go nie posiadasz, do dzieła! Zacznij pstrykać artystyczne zdjęcia wszystkim i wszystkiemu- nie daj sobie odebrać marzeń. Podczas studiów poszerzyć swoją wiedzę możesz o praktyczne porady pomagające w codziennej pracy, tj.: obróbka obrazu, techniki wykonywania zdjęć w różnych sytuacjach oraz mnóstwo tematów pobocznych jak: historia fotografii i filmu, literatury i dramatu czy animacji 3D. Jako absolwent kierunku fotografia pracować można w agencjach fotograficznych, prasie, muzeach, galerii sztuki współczesnej czy pracowniach edytorskich.
GRAFIKA Grafika jest jedną z młodszych dziedzin sztuki, choć popularnością cieszy się zarówno na uczelniach artystycznych, jak i informatycznych- na obu typach uczelni występuje ten kierunek studiów. Jeśli sztuka wypełnia Twą duszę i czujesz w głębi duszy, że jesteś artystą, jednocześnie mając zdolności w swoich rękach- ten kierunek jest dla Ciebie! Podczas studiowania na kierunku grafika najbardziej nakierowuje się na umiejętności z zakresu projektowania, rysunku i malarstwa. Studentów szkoli się z obsługiwania specjalistycznych programów graficznych, które znacznie ułatwiają pracę, ale również ważne jest uzdolnianie z zakresu rysunku ręcznego i rzeźby. Również ważne są pozyskiwane wiadomości z zakresu historii sztuki, promowania sztuki oraz znajomości języka obcego na komunikatywnym poziomie. Dzięki tym wszystkim działaniom, wszechstronny absolwent może znaleźć zatrudnienie w każdej dziedzinie gospodarki, tam, gdzie firmy potrzebują dobrej reklamy, ale również wydawnictwach, agencjach reklamowych lub działaniem na własny rachunek.
MALARSTWO Malarstwo jest najbardziej flagową gałęzią sztuki, ponieważ Rembrandt, Van Gogh i Monet wynieśli go na piedestał. Jeśli od najmłodszych lat rysujesz, malujesz, a wszyscy powtarzali Ci, że jesteś utalentowany, a swój talent powinieneś gdzieś wykorzystać- to jest ta chwila, kiedy możesz swój talent wykorzystać podczas studiowania na kierunku malarstwo! Malarstwo charakteryzuje się egzaminem wstępnym, na który trzeba mieć przygotowane swoje prace wcześniej przygotowane. Studiując malarstwo, poszerzysz swoje umiejętności w wielu aspektach: historii i teorii malarstwa, rozpoznawania epok i stylów w malarstwie, zasadach dobierania koloru, techniki i technologii w celu wykonania pracy czy szlifowania języka obcego, by porozumiewać się z osobami z różnych krajów. Absolwenci tego kierunku przyszłe zatrudnienie mogą znaleźć jako malarz, animator kultury oraz pracownicy placówek kultury i sztuki, czy nauczyciel sztuki/plastyki w szkole, po ukończonym kursie pedagogicznym.
REŻYSERIA Reżyser jest osobą dość ważną w procesie powstawania filmu. Jest on od samego momentu powstania konspektu i towarzyszy swojej myśli aż do końca nagrywania wszystkich scen. Cechuje się wysokim poziomem kreatywności, empatią i wnikliwym postrzeganiem otoczenia, ponieważ najwięcej scenariuszy powstaje z życia wzięte. Jeśli jesteś osobą, która interesuje się światem filmu od podszewki, czy też od kuchni, a dodatkowo posiadasz silną osobowość i umiejętność pracy pod presją i jednocześnie lubisz pracować w grupie- ten kierunek jest dla Ciebie! Podczas studiowania kierunku reżyseria możesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie przemysłu filmowego tak, by mieć okazję wykorzystać go w praktyce. Dokładne umiejętności reżyserskie będą obejmowały realizację obrazu filmowego, adaptację scenariuszy, współpracy reżyserskiej z resztą ekipy filmowej czy literaturą i dramatem oraz historię filmu i reżyserii. Jako absolwent kierunku zatrudnienie można znaleźć w przemyśle filmowym i telewizyjnym, teatrach i mediach oraz instytucjach kulturalnych i oświatowych.
Artystyczne kierunki studiów- jakie przedmioty są potrzebne na maturze?
W kwalifikowaniu się na studia artystyczne najczęściej preferowaną formą NIE jest wynik świadectw maturalnych, dlatego wynik egzaminu nie jest tak istotny, jak w przypadku innych kierunków na uniwersytetach. I choć mniej czasu trzeba spędzić na szlifowaniu potrzebnych wiadomości do egzaminu, to niewiele mniej czasu należy spędzić nad stworzeniem lub uporządkowaniem swojego portfolio. Podczas rekrutacji na powyższe kierunki należy wykazać prace nad którymi pracowaliście przez całe swoje dotychczasowe życie lub wybrać jedną, która powali jury na kolana.
Następną częścią zakwalifikowania się na powyższe kierunki jest egzamin praktyczny, czy też rozmowa kwalifikacyjna. Nie dajcie się zwieść na niej, ponieważ to etap sprawdzania jak bardzo wam zależy na danym kierunku, a też sprawdzenie, czy cechy charakteru pozwolą wam osiągnąć sukces. Zazwyczaj na tym etapie są wyciągane „perełki”. Duża doza spokoju i pewności siebie pozwolą wam osiągnąć sukces.
POWODZENIA MATURZYŚCI!