Skuteczne zioła na biegunkę. Jak pozbyć się tej przypadłości?

Spośród wielu dolegliwości związanych z nieprawidłową pracą układu pokarmowego, biegunka jest jedną z najuciążliwszych. W większości przypadków można sobie z nią poradzić bez pomocy lekarza i sięgnąć po naturalne środki. Jakie zatem zioła są skuteczne na biegunkę.

Biegunka jest efektem reakcji obronnej organizmu, na działanie różnych toksyn. Może ona doprowadzić do osłabienia i odwodnienia organizmu. Z tego też powodu dobrze jest znać naturalne sposoby na leczenie tego schorzenia.

Biegunka – przyczyny i objawy

Biegunka to uciążliwa dolegliwość polegająca na częstszym niż zwykle oddawaniu półpłynnego lub płynnego stolca. Biegunka może być wywołana przez zakażenia bakteryjne albo wirusowe, zatrucia, stres, alergie pokarmowe, zaburzenia hormonalne a także przyjmowanie niektórych leków. Częstemu wypróżnianiu podczas biegunki mogą towarzyszyć: wymioty, wysoka temperatura, ból brzucha, krew lub śluz w kale, a nawet omdlenia. W przypadku gdy rozwolnienie utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem.
Leczenie biegunki zależne jest od przyczyny. Choroba to wiąże się z utratą dużej ilości wody, dlatego warto sięgnąć wtedy po elektrolity i pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Należy wiedzieć, że zawsze alternatywą dla leków syntetycznych oraz dodatkiem do nich są substancje roślinne.

Leczenie naturalne – zioła na biegunkę

Jeżeli dotkną nas problemy z biegunką, należy natychmiast rozpocząć właściwą kurację. Istnieje wiele domowych sposobów na radzenie sobie z tym schorzeniem. Wśród nich niezwykle skuteczne są zioła na biegunkę.
Jedną ze najlepszych roślin na to schorzenie jest piołun. Jest to zioło o gorzkim smaku o właściwościach odkażających i antybakteryjnym działaniu. Z suszonych liści można przygotować herbatę. Należy łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzątku, odstawić do zaparzenia i wypić gdy ostygnie.
Napary z pierwiosnka zwyczajnego to doskonały sposób na biegunkę. Do litra wrzącej wody należy dosypać 50 gramów suszonych liści i kwiatów. Następnie należy odstawić do zaparzenia i ostygnięcia. Podczas biegunki pić trzy filiżanki dziennie.
Godnym polecenia jest owoc borówki czernicy. Jest to źródło antocyjanów, garbników, flawonoidów, witaminy C i witamin z grupy B. Dzięki zawartości garbników działa ściągająco. Jest doskonałym środkiem bardzo często stosowanym w ostrych biegunkach.
Z kończyny polnej można również sporządzić leczniczy wywar. Do zimnej wody należy wsypać 50 gramów suszonej kończyny polnej. Następnie mieszankę gotować przez około 10 minut, odcedzić i pić co najmniej trzy razy w ciągu dnia.
Można również z kolendry przygotować skuteczny napar na ból brzucha, niestrawność i biegunkę. Należy 2-3 łyżeczki nasion zalać gorącą wodą, odstawić na kilkanaście minut, następnie odcedzić i pić trzy razy dziennie.
W ostrych biegunkach zastosowanie znalazła kora dębu. Dąb szypułkowy jest bogaty w garbniki katechinowe. Dzięki temu posiada właściwości ściągające i stosowany jest także zewnętrznie w stanach zapalnych błon śluzowych.
Z kolei zaś pięciornik kurze ziele zawiera kwasy organiczne, triterpeny oraz garbniki, które mają działanie ściągające i wykorzystywany jest w stanach zapalnych błon śluzowych i skóry oraz w ostrych biegunkach.
Dzięki zawartości garbników ziele rzepiku pospolitego wykazuje działanie ściągające i wykorzystywany jest w biegunkach, drobnych krwawieniach i stanach zapalnych błon śluzowych. Dodatkowo obecność olejków eterycznych w tej roślinie pobudza czynność wydzielniczą wątroby i zwiększa wydzielanie soku żołądkowego.

Zioła na biegunkę są naturalną pomocą, gdyż rośliny te zawierają garbniki katechinowe, ciemne barwniki antocyjanowe i pektyny, czyli substancje, które działają przeciwzapalnie w jelitach. Wchłaniają w nich wodę i dzięki temu wstrzymują nadmierne wypróżnianie się.
Warto zapamiętać, że zioła na biegunkę posiadają właściwości rozkurczające i zapierające i dlatego nie powinno się zażywać ich w nadmiarze.