- Jak wysłodki buraczane mogą poprawić zdrowie Twojego konia?
- Taktyczne jednopunktowe pasy do broni: charakterystyka, zalety i wady
- Jak podawać lucernę granulowaną, aby osiągnąć najlepsze efekty?
- 10 skutecznych tipów na naukę języka obcego!
- Dwa czasy, których potrzebujesz, aby mówić po angielsku o teraźniejszości
Praca dyplomowa na zakończenie studiów
Autor: Marcin Kwiatkowski
Każdy student na zakończenie studiów licencjackich i magisterskich jest zobowiązany do napisania pracy dyplomowej, która potwierdza jego wiedzę i umiejętności z określonej dziedziny. Jednak poprawne przygotowanie pracy to nie tylko wiedza merytoryczna, ale też znajomość zasad redagowania.
Czym jest praca dyplomowa?
Praca dyplomowa jest potwierdzeniem ukończenia przez studenta szkoły wyższej i uzyskania przez niego tytułu zawodowego w zakresie dziedziny, którą studiował. Jest to pisemne opracowanie o charakterze teoretycznym lub badawczym, o objętości kilkudziesięciu, a czasami nawet kilkuset stron, w zależności od stopnia kończonych studiów. W związku z tym, praca może być pisana na zakończenie:
- studiów licencjackich I stopnia (tytuł licencjata),
- studiów inżynierskich I stopnia (tytuł inżyniera),
- studiów magisterskich II stopnia (tytuł zawodowy magistra),
- studiów doktoranckich III stopnia (stopień naukowy doktora).
Aby uzyskać określony tytuł bądź stopień, wymagane jest zredagowanie pracy na określony temat, a następnie jej pozytywna obrona przed komisją, w której skład wchodzą między innymi promotor i recenzenci.
Jak wybrać temat?
Temat pracy dyplomowej musi wskazywać na zagadnienie, które w pracy zostało omówione. Wyboru dokonuje student samodzielnie bądź po konsultacjach z promotorem, który udziela pomocy seminarzyście na każdym etapie redagowania pracy, aż do momentu jej złożenia.
Zagadnienie, a tym samym temat student zawsze wybiera zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Może się jednak zdarzyć, że uzyskanie materiałów potrzebnych do przygotowania pracy na wybrany temat będzie problematyczne. Dlatego zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji student powinien skonsultować się z promotorem lub pracownikiem naukowym posiadającym wiedzę w danej dziedzinie. Powoli to na doprecyzowanie tematu i sformułowanie go w taki sposób, aby możliwe było pełne przeanalizowanie i opracowanie wybranego zagadnienia.
Jak napisać pracę dyplomową?
Aby prawidłowo napisać i przygotować pracę dyplomową, konieczna jest zarówno wiedza merytoryczna z zakresu wybranej tematyki, jak i wiedza dotycząca zasad redakcyjnych. Student przede wszystkim musi pamiętać o zgodności treści pracy z tytułem, a także o:
- prawidłowym wnioskowaniu (na podstawie analizy lub badań),
- wyborze odpowiednich źródeł,
- prawidłowej konstrukcji (wstęp, rozdziały, podrozdziały, aneksy, bibliografia, zakończenie),
- poprawności językowej,
- wymogach edytorskich.
Źródło informacji: http://www.pisanie-prac.org.pl/