Pielęgniarstwo – czy to dla mnie? Czy opłaca się studiować pielęgniarstwo?

Kwitnące kasztany, majówka się zbliża a wraz z tym, koniec szkoły średniej tuż, tuż. Jednak ukończenie obowiązkowej edukacji w szkole średniej nie jest jednoznaczne z koniecznością porzucenia edukacji na zawsze. Wiele osób decyduje się o podjęciu decyzji o dalszym kształceniu, a zdana matura staje się furtką dla rozpoczęcia studiowania. Jednocześnie pojawia się dylemat, w którym kierunku należy podążać, by zapewnić sobie świetlaną przyszłość, o której marzy niejeden abiturient. Wszystkie kierunki mają swoje trudniejsze i łatwiejsze przedmioty, z którymi można sobie poradzić, jednak kierunki medyczne są jednymi z najtrudniejszych, ponieważ wiedza, którą się na nich zdobywa jest szeroka i dotyczy wielu dyscyplin. Dodatkowo, znacznym utrudnieniem jest wykorzystanie wiedzy w praktyce, co dla niektórych rodzi nie lada problem i spędza sen z powiek. Ratunkiem dla usystematyzowania wiedzy, którą zdobywa się podczas zajęć uczelnianych są praktyki zawodowe, gdzie poznaje się specyfikę pracy w zawodzie, który się wybrało.

Do kierunków medycznych zdecydowanie można zaliczyć pielęgniarstwo- flagowy kierunek wielu uczelni medycznych, z czego bardzo deficytowy jeśli chodzi o poziom zatrudnienia. Pomimo tego, że kierunek cieszy się renomą, zaufaniem publicznym to coraz mniej osób decyduje się wybrać ten odpowiedzialny zawód. Średnia wieku dla personelu pielęgniarskiego to 50 lat! Czynnikiem demotywującym w tym zawodzie jest niska płaca proporcjonalnie do obowiązków pełniących przez pielęgniarki i pielęgniarzy, w tym troska o zdrowie i życie ludzkie, które są wartością nadrzędną. Obowiązki w pracy pielęgniarki to profesjonalne wykonywanie zabiegów pielęgniarskich oraz przede wszystkim procesu pielęgnowania podopiecznego. Oczywiście to tylko główne obowiązki, a dochodzi również mnóstwo czynności związanych z dokumentacją, prowadzeniem profilaktyki czy odpowiadaniu na pytania zaciekawionych pacjentów. W zależności od zainteresowań przyszłego studenta i pracownika kształcenie odbywa się w ramach specjalizacji z wielu dziedzin medycyny, w których można stać się wykwalifikowanym personelem pielęgniarskim, np. intensywna terapia, chirurgia czy anestezjologia.

Praca z pacjentami jest trudnym kawałkiem chleba, ponieważ co człowiek to zachowanie, któremu trzeba stawić czoła. Pacjent, to osoba potrzebująca- czy to pomocy, zainteresowania czy uwagi, dlatego przyszły personel pielęgniarski musi cechować się przede wszystkim cierpliwością, empatią i niezrażaniem się z braku sukcesów. W zależności od drogi, którą pielęgniarka/-arz przybierze to ten brak sukcesów będzie towarzyszył, a i porażki, często śmierć pacjenta, wcale nie będą w tym pomagać. Zmniejszona liczba personelu na oddziałach napędza gonitwę (nie tylko myśli), by wykonać zlecone zadanie w określonym czasie. Dlatego w tym zawodzie ważne jest utrzymać chłodną głowę podczas pracy pod presją (czasu i ludzi wokół). Powyższa kompilacja cech jest w stanie stworzyć wizerunek osoby idealnie nadającej się do pracy w tym zawodzie. Czerwoną flagą dla tego zawodu jest niechęć do pracy z człowiekiem, brak empatii czy brak odporności na stres, gdyż można nabawić się niezłego stanu nerwowego.

Osoby zdające maturę powinny skupić się na przygotowaniu się z przedmiotów ścisłych oraz przyrodniczych, z których prym wiedzie biologia i chemia. Przygotowania do matury na poziomie rozszerzonym najlepiej jest zacząć już w klasie maturalnej, przykładając się do metodyki rozwiązywania zadań maturalnych. Satysfakcjonujący wynik na maturze jest szansą na dostanie się na kierunek marzeń, jakim jest właśnie pielęgniarstwo.