Nauki o innych krajach- studia z językami w tle!

Z końcem kwietnia przychodzi czas, gdy po raz ostatni w szkole średniej rozlega się dźwięk dzwonka zwiastującego koniec zajęć i zakończenie edukacji na etapie średnim. Dla maturzystów to wcale nie powód do tego, by rzucić książki w kąt i zapomnieć o nauce raz na zawsze. Tym bardziej, że zbliżający się maj z piękną pogodą nie jest motywujący, bo przecież to nie czas na urlop. Wręcz przeciwnie- to czas na ostatnie szlify, zarówno jeśli chodzi o usystematyzowanie wiedzy zdobytej do tej pory oraz tego, co zdążyło ulotnić się z głowy, a także wykorzystanie w praktyce porad nauczycieli. Dla osób, którzy nie uzależniają swojej przyszłości od wyniku egzaminu maturalnego, ponieważ mają inne plany (odpoczynek, długie wakacje czy praca zarobkowa), etap matur to błahostka. Inaczej sytuacja ma się do osób, dla których studiowanie to następny cel do zrealizowania na liście rzeczy do zrobienia. Większość osób uważa, że wykształcenie wyższe jest szansą do osiągnięcia satysfakcjonującej pracy i adekwatnego do poziomu wynagrodzenia. Nie da się ukryć, że praca i prowadzenie własnego gospodarstwa domowego to duży krok w dorosłość. Stąd matura, to tak dumnie nazwany, wcale nie na wyrost, egzamin dojrzałości, ponieważ od niego dużo zależy w naszych życiach- przede wszystkim, jak ono się potoczy.

Niewiele osób ma skonkretyzowany plan na swoją przyszłość- wybrany kierunek studiów, wymarzone miejsce pracy. Większość maturzystów jest niepewnych swoich wyborów, dlatego z pomocą przychodzą uczelnie wyższe oferujące szeroki wachlarz ofert. Są w stanie przekonać nawet najbardziej niezdecydowanego i wymagającego maturzystę. Kierunki związane z językami i kulturą innych krajów nie są na listach najczęściej wybieranych kierunków, jednak osoba z sercem do języków z pewnością znajdzie i ugrzeje w tej dziedzinie swoje miejsce. Sprawdź, czy jesteś osobą we właściwym miejscu i czasie, być może to Twoja droga!

Z językiem Ci do twarzy – sprawdź, czy to kierunki dla Ciebie!

AMERYKANISTYKA Ameryka jest odległym krajem, do którego większość ludzi podąża w różnych celach- od zarobkowych, poprzez rozpoczęcie studiów, także w celach podróżniczych, by podziwiać przepiękne i monstrualne budowle, a także klimatyczne miejsca przyrodnicze. Jeśli również chciałbyś poznać Amerykę z tej strony, to ten kierunek jest idealny dla Ciebie! Podczas studiowania na tym kierunku będziesz trenować umiejętności wymowy amerykańskiej, leksyki amerykańskiej oraz tożsamości społecznej i politycznej USA i Kanady. Zdobędziesz również wiedzę specjalistyczną z zakresu kultury i historii Stanów Zjednoczonych, dowiesz się o polityce tych krajów, zapoznasz się z najwybitniejszymi dziełami literatury amerykańskiej. Jako absolwent tego kierunku możesz pracować w polskich i europejskich instytucjach gospodarczych, politycznych i kulturalno-społecznych, pracownik samorządu lokalnego, agencji reklamowych, firmy medialnej, centralnych oraz zagranicznych instytucjach medialnych.

STUDIA NAD CHINAMI Kierunek Chiny w ostatnich czasach staje się coraz bardziej popularnym wyborem, zarówno w celach podziwiania krajobrazów, budowli, świątyń, ale również w celach biznesowych. Współpraca z Chinami z roku na rok coraz prężniej się rozwija, dlatego jeśli interesujesz się Chinami, ale też chciał(a)byś rozpocząć pracę dla chińskich przedsiębiorstw, to ten kierunek jest dla Ciebie idealny! Podczas studiowania tego kierunku zyskasz wiedzę z zakresu kultury i literatury Chin, znajomości sytuacji gospodarczej i ekonomicznej Chin. Zyskasz również możliwość podniesienia swoich kwalifikacji językowych nie tylko z języka chińskiego, ale również angielskiego. Podczas zajęć praktycznych będziesz miał możliwość wykorzystania swojej wiedzy w praktyce. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w specjalistycznych wydawnictwach, mediach, czasopismach mówiących o kulturze Chin, możesz działać w biurze podróży i pilot-przewodnik wycieczek, w ośrodkach kultury.

WSCHODNIOZNAWSTWO Wschód przez większość czasu był uznawany za kraje trzeciego świata, niegodne współpracy. W ostatnich latach sytuacja zmieniła się diametralnie i to tak bardzo, iż zarówno turystyka, jak i biznes staje się w tych krajach najbardziej dochodowym interesem, a tym samym zyskują państwa, które chcą współpracować. Jeśli interesujesz się życiem wschodu, to ten kierunek jest idealny dla Ciebie. Studiowanie tego kierunku poszerzy Twoją wiedze z zakresu historii krajów byłego Związku Radzieckiego, współczesnej sytuacji politycznych i gospodarczej krajów byłego Związku Radzieckiego. Dodatkowo poznasz język rosyjski, ale również literaturę rosyjskojęzycznej, a także stosunków panujących pomiędzy Polską, a krajami wschodnimi oraz kulturę i obyczaje krajów byłego Związku Radzieckiego. Zatrudnienie możesz znaleźć w instytucjach kultury, branży turystycznej, działach HR, mediach, dyplomacji i sektorze administracji publicznej.

UKRAINISTYKA Ukraińcy coraz częściej przybywają do naszego kraju w poszukiwaniu schronienia, ale również zatrudnienia. Dużo firm jednak podejmuje współpracę z ukraińskimi firmami, dzięki czemu potrzebni są specjaliści z zakresu języka i znajomości kultury tych krajów. Jeśli interesujesz się kulturą ukraińską i chciałbyś władać językiem naszych sąsiadów, to ten kierunek jest idealny dla Ciebie! Podczas studiowania pozyskasz wiedzę z zakresu podstaw językoznawstwa, translatoryki, historii i współczesnych realiów Ukrainy, a także kultury, sztuki i literatury ukraińskiej. Posiądziesz praktyczną znajomość języka ukraińskiego i rosyjskiego, którą będziesz mógł wykorzystać w praktycznych ćwiczeniach. Zatrudnienie jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć w biurach tłumaczeń, placówkach dyplomatycznych, jako korespondent zagraniczny, wydawnictwach zagranicznych, szkołach językowych i turystyce.

STUDIA AFRYKAŃSKIE Przepiękne rejony afrykańskie są zdumiewające i zachęcają do zwiedzania, podziwiania nie tylko krajobrazów, ale również do zgłębiania zupełnie różnej od nas kultury. Coraz częściej świat zwraca uwagę na potrzeby Afryki, jako kontynentu, z jakimi problemami na co dzień boryka się ta kraina. Jeśli swoją przyszłość chciał(a)byś związać z krajami afrykańskimi, to ten kierunek będzie idealny dla Ciebie! Podczas studiowania tego kierunku zyskasz wiedzę z zakresu historii, kultury, polityki i literatury afrykańskiej, a także wykorzystasz zdobytą wiedzę w praktyce o poszczególnych państwach z kontynentu afrykańskiego. Nauczysz się języka suahili oraz podwyższysz umiejętność języka obcego na zaawansowanym poziomie. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć w instytucjach kulturalnych, fundacjach, mediach, agencjach turystycznych oraz jako przewodnik turystyczny.

Wymagania kierunkowe- z jakich przedmiotów zdawać egzamin maturalny?

Każda uczelnia wyższa ustala odmienne zasady rekrutacji, ustalając przedmioty maturalne potrzebne podczas rekrutacji. Posiadanie zdanej matury z potrzebnych przedmiotów na dany kierunek upłynnia proces rekrutacji, by zapewnić miejsce osobom z najwyższymi wynikami egzaminu maturalnego. Uczelnie nie mogą przyjąć wszystkich kandydatów na dany kierunek, w szczególności, gdy kierunek jest dość oblegany i popularny. Wtedy konkurs wyników egzaminów maturalnych ma uzasadnienie. Na niektóre kierunki wystarczy zdawać podstawę maturalną (tj.: polski, matma i język obcy) by zostać przyjętym, a do niektórych kierunków potrzebne jest zdawanie przedmiotów dodatkowych. Aby uzyskać wyższy wynik i pewne miejsce na liście osób przyjętych na studia niektóre przedmioty warto zdawać na poziomie rozszerzonym, które bywają premiowane podwójnie.
Aby wiedzieć jakie przedmioty trzeba wybrać, by wziąć udział w rekrutacji należy wystarczająco wcześniej obserwować ofertę uczelni wyższych na ich stronach internetowych i wybrać przedmioty, by wpisać je na deklaracji maturalnej. Przedmioty te są następujące: język angielski, historia, historia sztuki, biologia, wiedza o społeczeństwie, geografia, chemia, język polski a nawet matematyka.

POWODZENIA MATURZYŚCI!