Młóto browarniane w żywieniu zwierząt hodowlanych

Młóto browarniane to produkt przez długi czas niedoceniany, ale ostatnio zyskujący na popularności. Coraz częściej wprowadza się go do żywienia bydła. Okazuje się bowiem, że jest to surowiec zawierający sporo białka i odpowiedni dla naszych zwierząt.

Młóto browarniane – co to jest?

Młóto browarniane jest jednym z odpadów powstających przy produkcji piwa. Powstaje podczas odfiltrowywania zacieru, ma wygląd rozdrobnionej kaszy zbożowej i pachnie świeżym chlebem. Przez długi czas nie było wiadomo, co z tym produktem robić, ale w końcu wysilono się na zbadanie go pod kątem chemicznym i okazało się, że idealnie nadaje się do karmienia bydła albo też trzody chlewnej. Dla zwierząt tych najlepsze okazuje się młóto z piw jasnych. Pokarm wytwarzany z piw ciemnych i lagerów jest przez nie jedzony niechętnie i najlepiej go unikać.

Młóto browarniane – skład i dawkowanie

Świeżo wyprodukowany produkt zawiera bardzo dużo wody, bo około 75%, ale mimo to zawiera odpowiednią ilość białka dla krów oraz świń. Zawiera także sole mineralne oraz witaminy z grup B, E oraz A. Dostarcza dużej ilości energii w postaci lotnych kwasów tłuszczowych i pomaga w ograniczaniu strat azotu. Surowiec ten, jako dodatek, znacznie poprawia smak paszy, a co za tym idzie, zwiększa jej pobór. Trzeba uważać jednak na to, że młóto szybko się psuje, bo już po 2-3 dniach nie nadaje się do spożycia. Z tego względu można pomyśleć o kiszeniu.
Przy zdecydowaniu się na ten sposób karmienia zwierząt, należy zwrócić uwagę na to, że lepiej- aby uniknąć biegunki- nie podawać świeżego młóta. Rynek, poza świeżym produktem, który możemy zakisić, oferuje także młóto suszone oraz granulowane. Duże znaczenie ma też dawka, której nie powinniśmy przekraczać. W przypadku krów dojnych jest to między 6 a 8 kg, cielęta natomiast powinny ograniczyć spożycie do między 2-5 kg, a opasy 2-3 kg. Krowy zasuszone nie powinny w ogóle być karmione w ten sposób. Dawki te podane są w przeliczeniu na każde 100 kg masy ciała. Najlepiej jest podawać młóto z kukurydzą, kiszonką z traw albo roślinami motylkowymi.

Młóto browarniane – sposób przechowywania

Świeże młóto bardzo szybko się psuje, dlatego warto przedłużyć jego zdatność do spożycia. Możemy zrobić to na kilka sposobów. Są to:

  • suszenie,
  • granulowanie,
  • kiszenie w pryzmach,
  • kiszenie w silosach,
  • kiszenie w rękawach

Najodpowiedniejszym sposobem kiszenia zdają się rękawy- z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, bo skutecznie zatrzymywane są wypływy soków- co jest oczywiście bardzo niekorzystne. Podczas procesu zakiszania możemy- dla poprawy warunków- wymieszać młóto otrębami pszennymi lub wysłodkami w proporcjach: 100 kg wysłodków lub otrębów na 1 tonę młóta. Dodatek skrobi oraz cukrów usprawnia proces zakiszania, a benzoesan sodu lub kwas propionowy w ilości 2-3 kg na 1 tonę młóta, przyspieszają kiszenie i zapobiegają psuciu się.

Młóto browarniane – cena

Jeśli chodzi o kwestie finansowe, co jest bardzo istotne, cena młóta browarnianego świeżego waha się i może wynosić 200-300 złotych. Dużo więcej zapłacimy za produkt suszony, który jest nawet czterokrotnie wyższy przez wzgląd na koszty suszenia.