- 10 skutecznych tipów na naukę języka obcego!
- Dwa czasy, których potrzebujesz, aby mówić po angielsku o teraźniejszości
- Rekrutacja na studia – krok po kroku. Poradnik kandydata
- Dom Seniora w Krakowie to pensjonat, w którym możesz komfortowo zamieszkać!
- Jak skutecznie przygotować się do egzaminu końcowego w szkole podstawowej
Miszmasz kierunków humanistycznych- czy uda Ci się wybrać coś dla siebie?
Koniec kwietnia, choć dla maturzystów kojarzy się z zakończeniem edukacji w szkole średniej, jest jednocześnie okresem przygotowań do najważniejszego egzaminu w całym życiu- egzaminu maturalnego. Z chwilą, gdy świadectwa maturalne są już w dłoni, można się skupić na przygotowywaniu się do napisania matury na najwyższym poziomie- to doskonały czas, by po raz ostatni powtórzyć sobie materiał, usystematyzować wiedzę i zastosować się do wskazówek nauczycieli, jak też po prostu odprężyć się po ciężkim roku szkolnym. Dla większości abiturientów, wybór szkoły wiąże się poniekąd z decyzją o zdawaniu matury, jednak nie zawsze ma to rację bytu. Nie dla wszystkich maturzystów wynik egzaminu dojrzałości będzie miał znaczenie. Wybierają oni opcję „gap year”, który wykorzystują na odpoczynek, najdłuższe wakacje w życiu bądź pierwszą pracę zawodową. Dla tych, którzy dzielnie przygotowują się do matury przed całą klasę maturalną wynik może być jednoznaczny z dostaniem się na kierunek swoich marzeń, choć niewiele osób ma sprecyzowany plan działania na studia. Te osoby, które nie mają pomysłu na siebie powinni koniecznie zapoznać się z bogatą ofertą kierunków, które oferują uczelnie wyższe- możliwości jest ogrom, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie, nawet ci, którzy są bardzo wymagający i niezdecydowani względem nowej przyszłości dla siebie. Warto kierować się swoimi zainteresowaniami, gdyż nie ma to jak praca z powołania- dostarcza dużo miłych chwil i pozytywnych emocji.
Wybierając kierunek studiów, który pasuje naszym zainteresowaniom, mimowolnie kierujemy się też aspektem ekonomicznym, a jednocześnie możliwością zatrudnienia po ukończeniu danego kierunku. W związku z tym, co roku powstają listy kierunków cieszących się większym zainteresowaniem wśród maturzystów, by dla najbardziej niezdecydowanych osób było to zobrazowaniem, a jednocześnie możliwością zaznajomienia się z tematem. Mimo tego, że kierunki humanistyczne nie są kojarzone z wielkimi możliwościami odnośnie zatrudnienia, warto jednak dać szansę ty kierunkom, jeśli czuje się choć odrobinę pasji do języka polskiego, elementów komunikacji czy dzieci, to poniższe kierunki mogą być warte zainteresowaniami się nimi, ponieważ dopiero praca z pasją ma sens.
Humaniści są wśród nas- sprawdź, czy poniżej znajdują się kierunki dla Ciebie!
PSYCHOLOGIA Interpretowanie ludzkich myśli i wdrażanie w ich życie rozsądnych rozwiązań jest trudnym do wykonania zadaniem. Potrzeba specjalistów, którzy będą w stanie zadbać o psychiczną strefę rozwoju, tak bardzo niedocenianą w tych czasach. Podczas studiowania na tym kierunku studiów będziesz mógł rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu metodologii badań, psychologii procesów poznawczych, rozwoju człowieka oraz eksperymentalnej, logiki i filozofii. Poznasz także biologiczne podstawy zachowań, historię myśli psychologicznej, etykę zawodu psychologa. Umiejętności praktyczne zdobędziesz z zakresu pracy z pacjentem przy pomocy warsztatów, indywidualnej praktyki- sesje terapeutyczne i psychoanalityczne. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako psycholog w placówkach ochrony zdrowia, opieki społecznej, ośrodkach edukacyjnych, ale Twoja kariera może również potoczyć się nieco w innych kierunkach: mediatora, pracownika socjalnego, pedagoga lub specjalisty ds. badania opinii publicznej i public relations.
DZIENNIKARSTWO I MEDIOZNAWSTWO Rozpowszechnianie informacji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania państwa, ale również materiały dostarczające rozrywki nie byłyby możliwe, gdyby nie rozwój dziennikarstwa i kanałów, którymi można przemycać najświeższe i najważniejsze informacje- media. Podczas studiowania na tym kierunku studiów poszerzysz swoją wiedzę z zakresu dziennikarstwa polskiego, polskich mediów w dwudziestym wieku oraz z komunikowania interpersonalnego. Dodatkowo poznasz procesy życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego w skali krajowej oraz międzynarodowej, poznasz procesy komunikowania się na gruncie jednostka-społeczeństwo oraz przede wszystkim poznasz techniki reklamy i promocji oraz funkcjonowania rynku polskiego i europejskiego. Nadrzędną umiejętnością będzie nauka języka obcego na poziomie superkomunikatywnym. Jako absolwent tego kierunku będziesz miał okazję znaleźć zatrudnienie jako redaktor gazety lub portalu internetowego albo społecznościowego, jako specjalista w zakresie marketingu, public relations, komunikacji biznesowej lub jako rzecznik prasowy w jednej z wielu dziedzin.
KOMUNIKACJA I PSYCHOLOGIA W BIZNESIE ”Będę miał swój biznes”- taką frazę wypowiada każda osoba, która chciałaby się zająć własną działalnością gospodarczą. Biznes jest szeroką gałęzią gospodarki, która aby działać prawidłowo potrzebuje pomocy z zakresu dobrej komunikacji, jak i zastosowania odpowiednich rozwiązań z zakresu psychologii. Podczas studiowania tego kierunku rozwiniesz swoją wiedzę z zakresu analizowania i kształtowania zjawisk społecznych w zarządzaniu na następujących przedmiotach: psychologia i komunikacja w biznesie, PR a także umiejętność zarządzania sprzedażą. Dużą rolę pełnią kompetencje „miękkie”, których również zaznasz na zajęciach z komunikacji interpersonalnej, socjologii oraz psychologii. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach jako specjalista ds. marketingu, zarządzania jakością, zasobami ludzkimi, budowania satysfakcji klientów. Możesz znaleźć wakat w urzędach, placówkach administracyjnych i państwowych.
LOGISTYKA I ADMINISTROWANIE W MEDIACH Uporządkowane działania i wydawane komunikaty przez media muszą być przygotowywane przez profesjonalny zespół, który będzie wiedział w jaki sposób te informacje przekazać, by komunikat był jasny, klarowny i zrozumiały. Podczas studiowania tego kierunku zdobędziesz wiedzę z zakresu matematyki, zarządzania firmą medialną- bezpieczeństwem firmy, działalnością kadr, produkcji i zaopatrzenia oraz finansami instytucji medialnej. Poznasz także logistykę marketingu mediów- ekonomikę, reklamę, marketing w sieci oraz znaczenie usługi komercyjnej w mediach oraz prawa prasowe i autorskie. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o technologię informacyjną mediów jak: zarządzania infrastrukturą mediów (radio, TV, Internet) oraz stosowność usług mobilnych w mediach. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako pracownik firmy logistycznej, portalu internetowego, firmy marketingowej oraz specjalista ds. kapitału firmy lub firmie transportowej.
PEDAGOGIKA WCZESNOSZKOLNA I PRZEDSZKOLNA U przedszkolaków i uczniów pierwszych klas podstawowych należy pomału wprowadzać zasady, które z pewnością przydadzą im się w przyszłości. Pedagodzy oprócz sprawowania opieki nad maluchami przejmują także rolę wychowawców, czyli dawania dobrego przykładu. Podczas studiowania tego kierunku poszerzysz swoją wiedzę z zakresu procesów zachodzących w otoczeniu i środowisku życia człowieka, rozwoju jednostki i grup społecznych a także ich patologii- negatywne skutki czynników rozwojowych, deficytów więzi międzyludzkich. Poznasz różne nurty teoretyczne psychologii i koncepcji człowieka oraz metodologii badań psychologicznych, określania procesów psychicznych i mechanizmów funkcjonowania człowieka. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o umiejętność przekazywania zdobytej wiedzy teoretycznej podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą. Jako absolwent tego kierunku możesz pracować jako pracownik przedszkola, służby zdrowia, nauczyciel w klasie 1-3, placówkach oświatowo- wychowawczych, poradniach specjalistycznych.
Wymagania przedmiotowe- sprawdź, co zdawać na egzaminie maturalnym!
Uczelnie wyższe mają własny regulamin dotyczący rekrutowania się na poszczególne kierunki znajdujące się w ich ofercie. Wszystkie uczelnie mają podobny sposób rekrutowania- jest to konkurs przedmiotów maturalnych, które odpowiednio się dodaje tworząc wynik punktowy, którym rywalizuje się z innymi osobami. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, jakie przedmioty maturalne należy zdawać, by dostać się na ww. kierunki studiów. Aby tego dokonać, warto obserwować stronę internetową uczelni, na którą chcemy się dostać- należy dokonać tego podglądu wcześniej, by potrzebne przedmioty wpisać na deklarację maturalną.
Aby pomyślnie rekrutować się na powyższe kierunki, należy wziąć pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy nowożytny, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu a także przedmioty ścisłe, jak: biologia, geografia, chemia, informatyka. Warto jeden z nich zdawać na poziomie rozszerzonym, ponieważ na niektórych uczelniach przedmioty na tym poziome są premiowane podwójnie.
POWODZENIA MATURZYŚCI!