Medyczny świat innym okiem, niż lekarza. Studia medyczne.

Maturzyści w okresie między kwietniem, a majem mają napięty grafik, który związany jest głównie z przygotowaniami do jednego z najważniejszych egzaminów w ich życiu- egzaminie maturalnym, zwanym również egzaminem dojrzałości. Stres, który towarzyszy absolwentom szkoły średniej może pozytywnie wpływać na osiągniecia naukowe, jak również znacznie ograniczać możliwości pracy mózgu. Wszystko dlatego, że od wyniku egzaminu uzależniona jest przyszłość maturzysty i jego możliwość studiowania na kierunku marzeń. Wybór kierunku, który chce się studiować jest trudnym zadaniem, jednak z szerokiej oferty szkół wyższych, każdy może wybrać coś dla siebie. Wiedza na temat kierunku, na jakim chce się studiować może pomóc w odpowiednim doborze przedmiotów, które należy zdawać na maturze. Skupienie się na przedmiotach premiowanych podczas rekrutacji może dać szansę na lepsze miejsce na liście przyjętych studentów na dany kierunek. Im wyższe miejsce na liście rekrutacyjnej, im lepszy wynik egzaminu maturalnego, tym pewniejsze jest przyjęcie maturzysty w poczet studentów.

Studia medyczne są postrzegane jako kierunki bardzo wymagające, podczas których spędza się mnóstwo godzin na uczelni chłonąc wiedzę z wykładów, ćwiczeń czy praktycznych zajęć. W rzeczywistości, kierunki medyczne są obsadzone mnóstwem godzin zajęć do zrealizowania, więc nie ma możliwości skrócenia, czy pominięcia którychś z bloków wykładów, czy ćwiczeń. Jednak studiowanie kierunku z pasją, jest szansą na znalezienie wartościowej pracy i swojego miejsca na ziemi. To, jaki kierunek skradnie nam serce możemy określić na podstawie licznych ofert ze strony uczelni medycznych, z którymi można się zapoznać przed, jak i po egzaminie maturalnym. Pozwoli nam to na racjonalne zapoznanie się z wymaganiami na danym kierunku.

Kierunki medyczne innym okiem niż lekarza- zapoznaj się, czy któryś z kierunków skradnie Ci serducho!

DIETETYKA W obecnych czasach coraz więcej ludzi jest zainteresowanych prowadzeniem zdrowego trybu życia, głównie opartego na dobrze zbilansowanych posiłkach pełnych zdrowych i pysznych dań. „Jesteś tym, co jesz”- zgodnie z tą zasadą, zdrowie większości jest zagrożone przez nadmiernie przetworzone jedzenie, a przygotowywanie zdrowych posiłków nie jest wcale tak czasochłonne, jak człowiek myśli. Jeśli jesteś osobą, której zależy na prowadzeniu zdrowego trybu życia, chciał(a)byś pomagać osobom chcącym zrzucić kilka kilogramów lub prowadzić profilaktyczne happeningi mające na celu zaznajamianie ludzi z ideą zdrowego trybu życia? Dietetyka to kierunek studiów dla Ciebie! Podczas studiowania na kierunku dietetyka zetkniesz się z przedmiotami o człowieku, jak: anatomia i fizjologia człowieka, genetyka oraz klinicznym zarysem chorób. Poszerzysz swoje umiejętności w zakresie: żywienia człowieka, technologii przygotowywania potraw, planowania racjonalnego żywienia, a także będziesz potrafić ocenić stan, sposób żywienia swojego pacjenta oraz będziesz umiał kontrolować jakość produktów żywieniowych w oparciu o ich skład i produkcję potraw. Nauczysz się również organizować żywienie zbiorowe i indywidualne dopasowane do wieku, stanu zdrowia i predyspozycji pacjenta. Absolwenci kierunku dietetyka zatrudnienie mogą znaleźć w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, zakładach żywienia zbiorowego lub założyć własną działalność.

FIZJOTERAPIA Fizjoterapia z roku na rok staje się coraz bardziej popularniejszym kierunkiem studiów wśród maturzystów. Zalicza się ona do studiów medycznych, w związku z czym studia na tym kierunku bywają wyczerpujące. Jeśli jesteś człowiekiem, który lubi się dużo uczyć, cechuje się wysokim poziomem empatii, cierpliwości oraz otwartości na potrzeby drugiego człowieka, to kierunek fizjoterapia jest dla Ciebie! Atutem kierunku jest duża liczba godzin spędzonych na zajęciach praktycznych, gdzie student przyswaja umiejętności z zakresu swojego przyszłego zawodu. Najważniejsze przedmioty, z którymi musi zaprzyjaźnić się fizjoterapeuta to anatomia i fizjologia człowieka, ale również patologiami występującymi między innymi w narządzie ruchu. W trakcie całego studiowania poznaje się wiedzę z zakresu różnych specjalności, tj.: kardiologii, ortopedii, neurologii czy pediatrii, by móc planować postępowanie fizjoterapeutyczne w danej specjalności, gdyż pacjenci będą różni. Poznaje się również metodykę nauczania ruchu, terapię manualną, różne rodzaje masażów i zabiegów, które mogą umożliwić współpracę z pacjentem. Absolwent kierunku fizjoterapia znaleźć zatrudnienie może w placówkach rehabilitacyjnych, gabinetach SPA, medycyny estetycznej, gabinetach odnowy biologicznej lub otworzyć własną działalność.

POŁOŻNICTWO Jest to dziedzina nauki związana z fizjologicznym okresem ciąży, porodu oraz połogu. Położna jest osobą, która jest na wszystkich tych etapach z kobietą ciężarną, a potem także z jej dzieckiem. Jeśli jesteś osobą, która dysponuje dużymi pokładami empatii i cierpliwości, uwielbia dzieci i nie przeraża Cię poród i jego konsekwencje, to zawód dla Ciebie! Studiując na kierunku medycznym, jakim jest bez wątpienia położnictwo ogólną wiedzę zyskujesz przedmiotów tj.: anatomia i fizjologia człowieka, embriologia, genetyka oraz kompetencji miękkich- psychologii, socjologii i pedagogiki, gdyż to sprzyja nawiązywaniu zaufania z pacjentkami. Ćwiczy umiejętności przydatne w życiu zawodowym na przedmiotach jak podstawy opieki położniczej i zdrowotnej, techniki położnicze i prowadzenie porodu. Absolwenci kierunku położnictwo mogą znaleźć zatrudnienie w miejscach związanych z porodem i kobietami w ciąży, takich jak: szkoły rodzenia, poradniach w placówkach zdrowotnych czy klinikach ginekologicznych.

ZDROWIE PUBLICZNE Zdrowie jest wartością nadrzędną, więc coraz więcej ludzi stara się o niego dbać, stosując się do profilaktycznych zaleceń osób z branży medycznej, by utrzymać swe ciało jak najdłużej w zadowalającej kondycji. Profilaktyka pozwala uchronić przed negatywnymi skutkami i zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na choroby cywilizacyjne. Jeśli jesteś zainteresowany dbanie o zdrowie swoje, jak i innych, przygotowywania programów zdrowotnych mających na celu profilaktyczne podejście do zdrowia- ten kierunek jest dla Ciebie! Studiując na kierunku zdrowie publiczne poszerzasz swoją wiedzę z zakresu znajomości prawa w obszarze zdrowia publicznego, znajomości funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce, znajomości systemu ubezpieczeń w Polsce. Zyskujesz umiejętności w zakresie tworzenia programów profilaktycznych, społecznych i zdrowotnych dla aktualnego problemu (np. otyłości), identyfikowania czynników zagrażających zdrowiu i ich zapobieganiu. Absolwenci kierunku zdrowie publiczne zatrudnienie mogą znaleźć w centrach medycznych, administracji instytucji medycznych, jednostkach administracji państwowej oraz instytucjach zajmujących się ochroną zdrowia, ubezpieczeniami zdrowotnymi oraz przemyśle farmaceutycznym.

AUDIOFONOLOGIA Audiofonologia jest kierunkiem stosunkowo młodym, który powoli zyskuje coraz większe zainteresowanie z uwagi na rozwijającą się gałąź medycyny, jaką jest leczenie wad słuchu. Żyjemy w takich czasach, że nasz słuch jest narażony na wiele zagrożeń: hałas na ulicach czy słuchanie muzyki w słuchawkach w niekoniecznie bezpiecznym stopniu decybeli nie jest dla naszych uszu dobrym nawykiem. Jeśli interesujesz się anatomią człowieka i zależy Ci na ciągłym rozwoju, to audiofonologia jest odpowiednim dla Ciebie kierunkiem studiów! Podczas studiowania na tym kierunku rozwiniesz swoje umiejętności w zakresie rozpoznawania zaburzeń mowy i ich klasyfikowaniu, profilaktyce i terapii. Poznasz także techniki medyczne, które umożliwią Ci diagnozowanie wad słuchu i równowagi (ucho należy do zmysłu równowagi!) oraz poznasz badania, które pozwolą Ci projektować aparaty słuchowe czy implanty ślimakowe. Podczas studiowania zaprzyjaźnisz się z przedmiotami, tj.: fonetyką i fonologią języka polskiego, patologiami słuchu, anatomią prawidłową czy biologią medyczną. Będziesz miał także okazję nauczyć się języka migowego. Możliwości zatrudnienia wciąż się rozwijają, ale absolwent zatrudnienie może znaleźć w ośrodkach diagnozujących zaburzenia narządu słuchu, równowagi czy mowy oraz w sektorze marketingu sprzętu medycznego, czy sklepach medycznych.

Wymagania przedmiotowe- jak napisać maturę, by wstąpić do medycznego świata?

Uczelnie medyczne różnią się od siebie, dlatego każda uczelnia ustala listę przedmiotów, które będą brane pod uwagę w procesie rekrutacyjnym. Określane są przedmioty, które będą punktowane podczas tego procesu podwójnie, a które nie będą brane pod uwagę w ogóle. Jeśli uplanowaliście swój upragniony kierunek studiów i mieści się on w zakresie nauk medycznych, to warto prześledzić potrzebne przedmioty w rekrutacji. Wtedy to należy zdecydować, jakie kierunki należy zdawać na poziomie rozszerzonym, by zapewnić sobie miejsce na liście osób przyjętych na studia.
Kierunki medyczne cieszą się sporym zainteresowaniem wśród maturzystów, ale również osób, które chcą zmienić coś w życiu, dlatego z uwagi na zainteresowanie trudniej jest się na nie dostać- należy mieć dobre wyniki egzaminu maturalnego. W związku z tym na kierunki wyżej wymienione należy zdawać choć jeden przedmiot z wymienionych na poziomie rozszerzonym. Te przedmioty to: biologia, chemia, matematyka, czy fizyka.

POWODZENIA MATURZYŚCI!