- 10 skutecznych tipów na naukę języka obcego!
- Dwa czasy, których potrzebujesz, aby mówić po angielsku o teraźniejszości
- Rekrutacja na studia – krok po kroku. Poradnik kandydata
- Dom Seniora w Krakowie to pensjonat, w którym możesz komfortowo zamieszkać!
- Jak skutecznie przygotować się do egzaminu końcowego w szkole podstawowej
Książki dla miłośników architektury
Architektura jest dziedziną, która nieustannie rozwija się i zaskakuje nieszablonowymi bryłami łączącymi estetykę i funkcjonalność. Z drugiej strony na każdym kroku możemy obserwować jej fascynującą historię zachowaną w formie niezwykłych budowli. Duże zróżnicowanie panuje również w zakresie publikacji obejmujących tematykę architektoniczną. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka książek, które muszą znaleźć się na półce każdego miłośnika tej dziedziny sztuki.
Poznać i zrozumieć architekturę
Pozycją, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego miłośnika architektury, jest książka „Jak działa architektura. Przybornik humanisty” autorstwa Witolda Rybczyńskiego. Jak podkreśla wielu specjalistów, jest to jedyna tego typu książka na polskim rynku. Autor snuje fascynującą opowieść o tym, jak powstaje architektura. Jednocześnie pomaga poznać i zrozumieć podstawowe pytania dotyczące tej dziedziny sztuki. Witold Rybczyński wyjaśnia w swojej książce idee, jakie stoją za najsłynniejszymi realizacjami. Pozwala spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy.
W publikacji poruszony został także temat konkursów architektonicznych. Bardzo ciekawym wątkiem jest porównanie odniesień współczesnej architektury do przeszłości. Książka stanowi idealne wprowadzenie do tematu nie tylko dla osób, które chcą zajmować się tą dziedziną zawodowo.
Pozycją godną uwagi jest z pewnością „50 idei, które powinieneś znać. Architektura”.
Książka autorstwa Philipa Wilkinsona to bestseller literatury popularnonaukowej. Autor w sposób zwięzły i przejrzysty wyjaśnia fundamentalne teorie architektury. Czytelnicy znajdą tutaj rzetelne wprowadzenie do najważniejszych trendów znanych z historii. – wyjaśnia pracownik firmy Dobra 28 sp. z o.o., która prowadzi księgarnię internetową Arkady.
Język książki jest zwięzły i przystępny. Autor zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po historii architektury. Zaczyna od opisów jej najstarszych dzieł. Prowadzi swoją opowieść przez okres rewolucyjnego rozwoju, jaki miał miejsce pod koniec XIX wieku. W książce nie mogło także zabraknąć miejsca dla współczesnych, szklano-betonowych form oraz architektury ekologicznej.
Architektura Polski
Zachwycając się cudami architektury światowej, warto także pamiętać o rodzimym podwórku. Dobitnie przypomina o nim seria „Architektura w Warszawie”. Cykl książek został opracowany przez prof. Państwowej Akademii Nauk, dr hab. Martę Leśniakowską. Ta wybitna badaczka stworzyła pierwszy na polskim rynku, w pełni profesjonalny atlas architektoniczny. Prezentuje on najciekawsze i najważniejsze obiekty Warszawy, które zachowały się do dzisiaj. Cykl książek o architekturze Stolicy składa się z 5 pozycji. Każda z nich przedstawia oddzielny okres z historii Warszawy.
Kolejną pozycją godną polecenia jest „Architektura w Polsce 1945-1989” autorstwa Anny Cymer. Książka na 476 tronach prezentuje aż 150 zdjęć będących swoistą wizytówką architektury PRL. Album w przejrzysty sposób ukazuje klimat powojennej odbudowy, socrealizm, modernizm i wreszcie postmodernizm. Chociaż wizytówką książki jest gdański Falowiec, to przedstawia ona nie tylko osiedla, ale także rekonstruowane zabytki, socrealistyczne pałace, doskonale znane tysiąclatki i postmodernistyczne kościoły.
Architektura Europy
„Architektura racjonalnej Europy” autorstwa Łukasza Wojciechowskiego to książka w formie eseju. Wyjątkowa pozycja zważając na fakt, że jej przewodnim tematem jest architektura. Autor tworzy unikalną mapę najważniejszych wydarzeń historycznych od końca XIX wieku do lat 70. XX wieku. Podczas tej podróży przygląda się budynkom, osiedlom i całym miastom, które symbolizują zmieniające się ideologie.
Kolejną, godną uwagi pozycją z tej kategorii są „Podróże z pasją. Architektura Europy”. Autorka książki, Izabela Wojtyczko, przygotowała wyjątkowy album, który prezentuje najważniejsze arcydzieła architektury europejskiej. Nie mogło w nim zabraknąć informacji o najciekawszych budowlach starożytnej Grecji i Rzymu, a także zabytkach średniowiecznych Włoch i Turcji. Wyjątkowe zdjęcia są wzbogacone interesującymi opisami, co tworzy niezwykle barwną całość.
Powyższe propozycje to zaledwie mały wycinek bogatej oferty książek o architekturze. Z pewnością będą idealnym wyborem dla każdego miłośnika tej tematyki. Książki o architekturze to także doskonała okazja do poznania historii Polski, Europy i całego Świata.