Kierunki techniczne – roboty i spółka.

Przełom kwietnia i maja dla maturzystów to okres najgorętszy i najbardziej stresujący w całym ich życiu. Ukończenie szkoły średniej nie równa się z możliwością odłożenia książek w kąt i zajęciu się swoim życiem. Osoby poważnie myślące o studiach jako swojej przyszłości nie spoczywają na laurach i ten czas traktują jako okazję do ostatnich powtórek i usystematyzowania całej zdobytej wiedzy. Trzeba przyznać, że młodym osobom ciężko jest sprecyzować drogę, jaką chcą podążać, a tym bardziej wybrać kierunek, który zapewni wartościową pracę i uciechę z awansu zawodowego. Należy wtedy kierować się swoimi zainteresowaniami, które znacznie ułatwiają wybór zawodu, w którym chce się realizować. Na pomoc przychodzą uczelnie medyczne, które ze swoją bogatą ofertą kierunków mogą wesprzeć każdego niezdecydowanego maturzystę. Znając kierunek, na jaki maturzysta chce się wybrać, łatwiej jest określić przedmioty, które potrzebne będą przy rekrutacji.

Kierunki na studiach technicznych są zaliczane do miana najtrudniejszych, ponieważ ogrom nauki związanej z matematyką, fizyką lub chemią przeraża każdego, kto z matmą w szkole średniej żył na bakier. Jednocześnie, warto przemyśleć, czy studiowanie na ścisłych kierunkach to gra warta świeczki, ponieważ zatrudnienie absolwentów kierunków ścisłych od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Studiowanie kierunku z pasją, a jednocześnie z myślą, że zarobki w branży będą zadowalające to bardzo budujące zjawisko, dający niezły bakcyl motywacji. Informacji o kierunkach technicznych należy poszukiwać głównie na politechnikach, rzadziej studiowaniem na uniwersytetach.

Kierunki techniczne. Sprawdź i dopasuj coś dla siebie!

INFORMATYKA Od kilkunastu lat na świecie następuje komputeryzacja, czyli tłumacząc to język pospolitym, każdy w domu ma sprzęt i coś tam sobie przy nim dłubie. Stąd również coraz większe zainteresowanie pracą informatyka- zarówno jako pracownika, ale również osoby z doświadczeniem, która nam nasz komputer naprawi. Oczywiście, to nie jedyne obowiązki informatyka, jednak jeśli interesuje Cię komputer- zarówno jak go sklecić w całość, jak i to, co ma w środku, to jest kierunek studiów dla Ciebie! Podczas studiowania tego kierunku poszerzysz swoją wiedzę z zakresu projektowania i analizy systemów informatycznych, tworzenia baz danych oraz eksploatacji sieci komputerowych. Również matematyka będzie królować w różnych postaciach: algebry liniowej, analizy matematycznej, algorytmy czy matematyka dyskretna. Dodatkowo będziesz szlifować język obcy, zazwyczaj jest to język angielski- powszechny w programowaniu- w stopniu superkomunikatywnym, co otworzy Twoje możliwości o rynek zagraniczny. Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć swoje zatrudnienie jako administrator sieci, twórcy stron internetowych, manager projektów IT.

AUTOMATYKA I ROBOTYKA Jeśli interesuje Cię aspekt wyręczania ludzkiej siły roboczej przez roboty i zautomatyzowane systemy ułatwiające życie człowiekowi, a przy okazji przedmioty ścisłe nie stanowią dla Ciebie problemu, to kierunek studiów jest właśnie dla Ciebie! Podczas studiów będziesz miał okazję zaznajomić się z przedmiotami ścisłymi i technicznymi, tj.: elektrotechnika, podstawy konstrukcji maszyn, numeryczne metody mechaniki czy programowanie mikrokontrolerów. Student rozwinie swoje umiejętności z zakresu korzystania ze sprzętu komputerowego w ramach użytkowania profesjonalnego oprogramowania inżynierskiego a także samodzielnego tworzenia programów i aplikacji. Będzie również umiejętnie korzystać z sieci komputerowych i przemysłowych do projektowania układów automatyki oraz systemów sterowania i wspomagania decyzji. Udoskonalanie języka angielskiego otwiera możliwości w specjalistycznej karierze za granicą. Absolwenci tego kierunku są przygotowani do pracy ze sztuczną inteligencją, algorytmami obliczeniowymi i urządzeniami technicznymi. Zatrudnienie można znaleźć w różnych rodzajach sektorów przemysłowych jako technolog, automatyk, robotyk czy projektant.

MECHATRONIKA Mechanika i elektronika to dziedziny nauki prężnie się rozwijających, dlatego są to kierunki dość często wybierane przez abiturientów. Mechatronika jest kierunkiem łączącym obie nauki, która polega na dodawaniu różnych rozwiązań elektronicznych do mechanizmów już istniejących, czyli ich udoskonalanie. Jeśli interesujesz się rozwiązaniami ułatwiającymi życie codzienne ludzi i chciałbyś je wdrażać w życie, a jednocześnie wyłapujesz nowinki technologiczne dostępne na rynku? To znak, że ten kierunek jest dla Ciebie wręcz idealny! Podczas studiowania na tym kierunku poszerzysz swoją wiedzę z zakresu projektowania i konstruowania specjalistycznych mechanizmów i urządzeń, tj.: pojazdy, maszyny, samoloty czy nawet aparatura medyczna! Do najważniejszych przedmiotów na tym kierunku można zaliczyć programowanie sterowników, wizualizacje danych procesowych oraz systemy wizyjne w mechatronice, a także mechanika techniczna, automatyka, podstawy robotyki oraz napędy i serwomechanizmy. Absolwenci tego kierunku zatrudnienie mogą znaleźć w branży IT, sektorze elektromaszynowym, lotniczym czy motoryzacyjnym.

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN Wskutek rozwijającej się prężnie cywilizacji i gospodarki, maszyny coraz częściej zajmują miejsce ludzi w procesie produkcji. Urządzenia mechaniczne ułatwiają życie codzienne i zawodowe wielu ludzi. Jeśli interesujesz się wpływem maszyn na życie wielu ludzi, chciałbyś skonstruować maszynę, która będzie fenomenem na rynku mechanicznym, to kierunek jest idealny dla Ciebie! Studiowanie na kierunku mechanika i budowa maszyn pozwoli Ci przygotować się do pracy wśród specjalistów zajmujących się konstrukcją maszyn. Na studiach zyskasz gruntowną wiedzę, która pozwoli Ci się rozwijać zawodowo z następujących przedmiotów: mechaniki, materiałoznawstwa, projektowania i konstruowania maszyn i urządzeń a następnie ich wytwarzania a także elektrotechniki. Zyskasz również wiedzę z zakresu mechaniki i chemii technicznej, metrologii wielkości geometrycznej oraz automatyzacji i mechatroniki. Jako absolwent kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach i jednostkach związanych z przemysłem maszynowym, organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych.

ELEKTRONIKA Codzienny świat oparty jest na energii elektrycznej, gdyż większość sprzętów nie działałoby bez dopływu prądu. To pokazuje, jak bardzo ważny jest rozwój elektroniki w dzisiejszych czasach, gdy nikt nie wyobraża sobie życia bez dopływu energii elektrycznej. Jeśli chciałbyś rozwijać sektor elektryczny, interesujesz się urządzeniami, maszynami i elektronicznymi podzespołami a w dodatku przedmioty ścisłe nie stanowią dla Ciebie problemu, to kierunek elektronika jest właśnie dla Ciebie! Podczas studiów zyskujesz wiedzę w zakresie projektowania, realizowania i eksploatowania układów elektronicznych, obsługi, planowania i projektowania urządzeń pomiarowych, przygotowania symulacji oraz eksperymentów komputerowych a także tworzenia własnych programów komputerowych. Podczas studiów zaprzyjaźnisz się także z matematyką i jej pochodnymi- algebrą i teorią mnogości, fizyką czy podstawą pomiarów. Absolwenci tego kierunku zatrudnienie mogą znaleźć jako programiści, konstruktorzy aparatury elektronicznej, inżynierzy akustyki, realizatorzy nagrań dźwiękowych oraz technicy mikroprocesowi.

Kierunki techniczne – wymagania przedmiotowe- co napisać na maturze, by dać sobie szansę podczas rekrutacji?

Uczelnie wyższe ustalają dla wszystkich kierunków listy poszczególnych przedmiotów, które należy wziąć pod uwagę w procesie rekrutacji. Dla danego kierunku potrzebne są przedmioty, które maturzysta powinien zdawać na egzaminie maturalnym, by zapewnić sobie udział w rekrutacji na interesujący go kierunek studiów. Aby wiedzieć, jakie przedmioty należy zdawać na maturze, należy prześledzić wymogi formalne uczelni wyższych w rekrutacji, by dostosować swoją deklarację maturalną do danego kierunku. Warto zdawać potrzebne przedmioty na poziomie rozszerzonym, co pozwoli osiągnąć wyższy wynik i da możliwość znalezienia się na liście osób przyjętych na studia.
Kierunki techniczne związane z maszynami i robotyką cieszą się zainteresowaniem wśród maturzystów, mimo, iż są to dość ciężkie kierunki studiów z mnóstwem przedmiotów ścisłych, w tym nielubianą matematyką. Aby skutecznie rekrutować się na ww. kierunki studiów, należy wziąć pod uwagę przedmioty tj.: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, język obcy lub geografia.

POWODZENIA MATURZYŚCI!