Kiedy stawiać kropkę przy skrócie dr?

Autor: Alicja Kaszyńska

Po skrótach dr, mgr, mjr nie stawiamy kropki – to zdanie możemy wyrecytować nawet w nocy. Tyle że… to prawda tylko częściowa. A upowszechnienie tej reguły sprawia, że na tytułowej stronie prac dyplomowych (licencjackich, magisterskich) zdarza się błąd ortograficzny, właśnie… brak kropki.

Nawet jeśli ktoś nie bardzo pamięta wszystkie reguły tworzenia skrótów w języku polskim, to większości z nas utrwaliło się, że po skrócie dr nie stawiamy kropki (podobnie jak po innych skrótach kończących się na tę samą literę, na którą kończy się wyraz, czyli na przykład: mgr – magister, nr – numer, mjr – major, wg – według).

Być może właśnie z tego wywodzi się częsty problem piszących pracę. Na stronie tytułowej mieści się bowiem między innymi następująca informacja:

Praca magisterska (licencjacka, dyplomowa) napisana pod kierunkiem… I tu następują tytuły naukowe oraz imię i nazwisko promotora. Sprawy kropki w tym miejscu nie można potraktować jednym zdaniem – skrót ma być z kropką bądź bez… i kropka!

To wszystko zależy!

Od czego?

A od tego, czy promotor jest mężczyzną czy kobietą.

Jeśli promotor jest mężczyzną, to cała informacja wyglądałaby na przykład tak:

Praca magisterska (licencjacka, dyplomowa) napisana pod kierunkiem profesora doktora habilitowanego Marka Iksińskiego

A więc ze skrótami:

Praca magisterska (licencjacka, dyplomowa) napisana pod kierunkiem prof. dr. hab. Marka Iksińskiego

Skrót dr. w tym przypadku trzeba napisać z kropką, ponieważ nie skracamy wyrazu doktor, a wyraz doktora, który nie kończy się na r.

Uwaga!

Warto wiedzieć, że skrót dr. (z kropką) możemy zastąpić skrótem z końcówką przypadka, a więc w przypadku wyrazu doktora możemy użyć zapisu dra (pełna odmiana skrótu – na końcu artykułu).

Jeśli promotor jest kobietą, całość notki otrzymałaby brzmienie:

Praca magisterska (licencjacka, dyplomowa) napisana pod kierunkiem profesor doktor habilitowanej Ewy Igrekowskiej.

Korzystając ze skrótów, napiszemy więc:

Praca magisterska (licencjacka, dyplomowa) napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Igrekowskiej

Skrót dr napiszemy bez kropki, ponieważ skracamy wyraz doktor, którego ostatnią literą jest r, czyli ostatnia litera skrótu.

Podobnie powinniśmy potraktować magistra, pułkownika, majora i numer.

Tabela z zapisem form odmiany skrótu rzeczownika doktor (do wyboru).

tabela%20z%20odmian%C4%85%20skr%C3%B3tu%20dr


Źródła:

1.Słownik ortograficzny PWN

2. A. Czarnecka, J. Podracki, skróty i skrótowce, Warszawa 1995


Alicja Kaszyńska – zawodowy redaktor z wieloletnim doświadczeniem, autorka poradnika Jak napisać, przepisać i z sukcesem obronić pracę dyplomową? (wejdź i pobierz darmowy fragment e-booka) oraz strony internetowej jaknapisac.pl z praktycznymi rozwiązaniami problemów, które napotykają piszący prace dyplomowe (wejdź i zapisz się na darmowy „Najkrótszy kurs dla piszących prace dyplomowe”) i wszelkie inne teksty.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.