- 10 skutecznych tipów na naukę języka obcego!
- Dwa czasy, których potrzebujesz, aby mówić po angielsku o teraźniejszości
- Rekrutacja na studia – krok po kroku. Poradnik kandydata
- Dom Seniora w Krakowie to pensjonat, w którym możesz komfortowo zamieszkać!
- Jak skutecznie przygotować się do egzaminu końcowego w szkole podstawowej
Jak wybrać autoklaw przemysłowy?
Autoklaw przemysłowy to bardzo praktyczne urządzenie. W wielu branżach jest ono wymagane prawnie. Dzięki prawidłowemu korzystaniu z autoklawu możliwe jest zachowanie higieny oraz bezpieczeństwa na odpowiednim poziomie. Sprawdź nasze rady, jak wybrać odpowiedni autoklaw!
- Jak działa autoklaw przemysłowy?
- Autoklawy przemysłowe — podstawowe rodzaje
- Kiedy konieczne jest stosowanie gotowania ciśnieniowego?
- Czym charakteryzuje się autoklaw parowy?
- Gdzie korzysta się z autoklawów przemysłowych?
Autoklaw przemysłowy w większości przypadków stosowany jest w celu sterylizacji produktów. Może również pasteryzować, gotować ciśnieniowo oraz wygrzewać w próżni. Z tego względu jest powszechnie stosowany w szeregu bardzo różnorodnych branż.
Jak działa autoklaw przemysłowy?
Autoklawy są urządzeniami bazującymi na zbiorniku hermetycznym, w którym przebiega obróbka termiczna różnego rodzaju produktów w temperaturze powyżej 100 stopni.
W większości przypadków autoklaw jest stosowany w celu sterylizacji przedmiotów, a także zwiększenia bezpieczeństwa ich przechowywania. Czasem autoklaw wykazuje również działanie przedłużające trwałość.
Autoklawy przemysłowe — podstawowe rodzaje
Nowoczesny autoklaw przemysłowy występuje w kilku podstawowych typach. Dzięki temu możliwe jest pełne dopasowanie go do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa.
Urządzenia tego typu mogą być przeznaczone do pracy ciągłej lub partiowej. Kluczową różnicą jest przede wszystkim stosowany system grzewczy. Najczęściej spotyka się gazowe, elektryczne oraz olejowe.
Autoklawy przemysłowe mogą pomieścić od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy litrów.
Autoklaw parowy charakteryzuje się tym, że podczas pracy całkowicie usuwa powietrze. Jego medium grzejnym jest para.
Autoklaw wodno-kaskadowy jest urządzeniem, w którym to woda pełni funkcję medium grzejnego. Natomiast w autoklawach parowo-powietrznych sterowanie temperaturą oraz ciśnieniem jest w pełni niezależne, a medium stanowi jednorodna mieszanina pary oraz powietrza.
Kiedy konieczne jest stosowanie gotowania ciśnieniowego?
Autoklaw przemysłowy jest urządzeniem spotykanym najczęściej do pasteryzacji oraz sterylizacji produktów. Z tego względu korzysta z niego branża spożywcza, zwłaszcza w przypadku produkcji żywności w puszkach, w zakładach mięsnych oraz przetwórstwa warzyw i owoców.
Świetnie sprawdza się także w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym oraz maszynowym i gumowym.
Czym charakteryzuje się autoklaw parowy?
Autoklawy parowe występujące w przemyśle charakteryzują się różnymi klasami sterylizacji. Z tego względu kluczowe jest dobranie odpowiedniego sprzętu do potrzeb danego przemysłu.
Bardzo istotną kwestią w przypadku autoklawów parowych jest poziom skuteczności suszenia. Najlepiej sprawdzą się modele klasy S oraz B. Mają one funkcje skutecznego suszenia próżniowego. Dzięki temu nie tylko sterylizacja przebiega bardzo skutecznie, ale również gotowe pakiety są gotowe i suche.
Gdzie korzysta się z autoklawów przemysłowych?
Wysokiej jakości nowoczesne autoklawy przemysłowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Pozwala między innymi na zabezpieczanie żywności w puszkach, ale również do wyjaławiania leków oraz przeprowadzania syntezy chemicznej barwników.
Autoklaw przemysłowy bierze udział również w procesie hodowania kryształów kwarcu w przemyśle elektronicznym. Natomiast w przemyśle maszynowym autoklaw odpowiada za utwardzanie kompozytów.
Wysokiej jakości autoklaw przemysłowy wpływa na procesy wulkanizacji w przemyśle gumowym