Jak skutecznie poprawić koncentrację? Mnemotechnika, suplementy diety na koncentrację, dieta

Z pamięcią i koncentracją jest trochę tak jak z mięśniami – im częściej są one ćwiczone, tym stają się sprawniejsze. W tym przypadku warto też mieć świadomość tego, że wraz z wiekiem niestety zdolność zapamiętywania i koncentrowania się na jednej kwestii znacząco spada, dlatego też wraz z upływem czasu warto podjąć starania zmierzające do ćwiczenia koncentracji i pamięci.

Pamięć i koncentracja – krótki trening codzienny

Połączenia mózgowe, aby nie zanikły i sprawnie funkcjonowały, muszą być wystarczająco pobudzane. Co ważne, aby to osiągnąć wystarczy krótki codzienny trening, który przynosi szybko widoczne efekty. Idealnym sposobem ćwiczenia połączeń mózgowych jest trening polegający na zapamiętywaniu. Zapamiętywać można wszystko, począwszy od ulic, nazwisk, ciekawych nazw, kolejności ulubionych programów itp. Bardzo pomocne będą tu także krzyżówki, wszelkiego rodzaju rebusy czy łamigłówki. Idealnie w ćwiczeniu połączeń mózgowych sprawdza się również szachy czy puzzle.

Mnemotechnika

Chcąc zwiększyć efektywność swojej pamięci czy poprawić koncentrację warto skorzystać z zalet mnemotechniki, czyli grupy różnego rodzaju pamięciowych technik wspomagających przyswajanie różnego rodzaju informacji. Co ciekawe takie techniki idealnie sprawdzą się również w czasie uczenia się języków obcych. Za najczęściej wykorzystywane metody mnemotechniczne można uznać:
– grupowanie i porządkowanie informacji z wykorzystaniem podobieństw znaczeniowych,
– kojarzenie faktów lub elementów ułożonych w dowolny sposób np. rytmiczny czy żartobliwy.
Dla kondycji pamięci i zachowania odpowiedniej koncentracji w ciągu dnia niezbędne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki snu. Warto pamiętać o tym, że w przypadku zbyt krótkiego snu niezwykle ciężko jest wydajnie funkcjonować, a tym samym skupienie się na pewnych kwestiach jest niezwykle trudne.

Suplementy diety na koncentrację – czy warto?

Dla poprawy pamięci i polepszenia koncentracji warto sięgnąć również po suplementy (połączone z ćwiczeniami oraz dostarczeniu organizmowi odpowiedniej dawki snu i wypoczynku). W tym przypadku idealnie sprawdzą się preparaty zawierające:
– lecytynę, czyli składnik odpowiedzialny za wspomaganie przekazywania impulsów nerwowych. Poza suplementami, lecytynę w solidnej dawce znaleźć można w żółtkach jaj oraz soi;
– wyciąg z miłorzębu, czyli substancję przyczyniającą się do ochrony tkanki nerwowej, wspomagając jednocześnie jej regenerację. Dzięki wyciągowi z miłorzębu mózg jest lepiej ukrwiony i dotleniony, przez co jego praca jest znacznie bardziej efektywna;
– żeń-szeń to wyciąg, w którym znajduje się mnóstwo witamin, antyoksydantów oraz minerałów, cennych dla całego organizmu nie tylko mózgu. W wyciągu z tej rośliny znajdują się także ginsenozydy, wykazujące się dużą zdolnością wiązania tlenu przez hemoglobinę, co ma bardzo duży wpływ na odżywienie neuronów, co z kolei przekłada się na poprawę zapamiętywania, zdolności uczenia się czy szybkości reakcji.

Dieta na poprawę koncentracji – co jeść na koncentrację?

Dla poprawy zapamiętywania oraz polepszenie koncentracji należy zadbać również o odpowiednią dietę. Ważne, by jadać co dnia produkty będące bogatym źródłem kwasów omega-3. Znaleźć je można przede wszystkim w rybach (najwięcej kwasu omega-3 można znaleźć w śledziu, makreli czy tuńczyku). Warto także minimalizować spożycie tłuszczów nasyconych. Poza dietą należy zadbać także o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia.