- 10 skutecznych tipów na naukę języka obcego!
- Dwa czasy, których potrzebujesz, aby mówić po angielsku o teraźniejszości
- Rekrutacja na studia – krok po kroku. Poradnik kandydata
- Dom Seniora w Krakowie to pensjonat, w którym możesz komfortowo zamieszkać!
- Jak skutecznie przygotować się do egzaminu końcowego w szkole podstawowej
Jak każdy rodzic może pomóc dziecku w nauce do egzaminu? Przydatne rady, sposoby na stres i trochę luzu
Wielu uczniów bardzo stresuje się zbliżającymi się egzaminami. Niestety nie zawsze mamy do czynienia ze stresem mobilizującym. Swoja drogą długotrwały stres bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie, ale i psychikę, dodatkowo mogą pojawić się uciążliwe dolegliwości somatyczne. Dlatego też każdy rodzic powinien interweniować, jeżeli zauważy niepokojące symptomy. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam przydatne rady, ale i sposoby na stres oraz trochę luzu.
Gdy zbliża się egzamin…Spokojnie, to tylko egzamin
Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami, stąd to zrozumiałe, że dzieciaki zaczynają się stresować. O ile w samym stresie nie ma nic złego, to jeżeli trwa on za długo bądź też powoduje przykre dolegliwości, to czas porozmawiać z dzieckiem. Rozmowy, rozmowy i jeszcze raz rozmowy mają największe znaczenie. Trzeba wpajać mu, że choć egzaminy są ważne, to jednak nawet jeżeli coś pójdzie nie tak, to nadal będziecie je kochać tak samo. W wielu przypadkach dzieciaki panicznie boją się, że mogą zawieść rodziców. Stąd tak ważne jest tłumaczenie im, że każdemu może się nie udać, ale jeżeli będą się starać i uczyć, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że im się uda. W końcu to tylko egzamin, a nie aż egzamin.
Dobre sposoby na stres
Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty warto już teraz rozpocząć, bo dzieciaki mają jeszcze trochę czasu na nadrobienie ewentualnych zaległości. Trzeba w nich wyrabiać postawę odpowiedzialności także za swoje błędy. Dobrym przykładem jest sytuacja, gdy dziecko otrzymuje ocenę niedostateczną, ale wynika to z tego, że nie nauczyło się na sprawdzian. Wtedy Wy jako rodzice powinniście powiedzieć, że nie jesteście zadowoleni z jego zachowania, nawet nie z tego, że dostał niską ocenę, lecz przede wszystkim z tego, jak lekceważąco podszedł do sprawdzianu, co nie oznacza wcale, że go nie kochacie. Niestety wielu rodziców nagminnie i nadmiernie krytykuje swoje dzieci bądź też narzuca im takie wymagania, którym nie są w stanie sprostać. Obrażanie się, nieodzywanie czy prześmiewanie – to niecały wachlarz rodzicielskich możliwości, które bardzo negatywnie wpływają na psychikę dziecka.
Zawsze oferuj pomoc
Każdy rodzic powinien pamiętać, że choć szkoła ma uczyć, to nie oznacza wcale, że ich rola na nauce nie powinna się także skupiać. Otóż rodzice w każdej sytuacji powinni pomagać dzieciom w nauce. Nie oznacza to wcale, że trzeba wyręczać dzieci, a wręcz przeciwnie, trzeba im pomagać i wspierać, a także tłumaczyć i na tym rola dobrego rodzica powinna się kończyć. Absolutnie nie powinno się rozwiązywać za dziecko zadań bądź pisać referatów, nawet jeżeli dziecku niezbyt dobrze idzie, Wasza rola może co najwyżej zakończyć się sprawdzeniem błędów, ale nie poprawianiem ich, lecz zaznaczeniem, a rolą dziecka jest sprawdzenie np. pisowni w słowniku ortograficznym.
Czas się odstresować, czyli czas na dobrą zabawę
Po nauce, ale i wolnym dniu warto wymyślić zajęcia, które pozwolą dziecku się odstresować. Można wybrać się na wspólną wycieczkę, choćby do parku trampolin, ale i do parku rozrywki. Dobrym wyborem jest nawet wyjście do kawiarni na pyszny deser. Z powodu pandemii jest mniej możliwości, ale nadal można znaleźć fajną rozrywkę, wszak ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. To Wy jako rodzice powinniście wiedzieć, co Wasze dziecko lubi najbardziej i wybrać się w to miejsce. Można także dziecku kupić jakiś prezent, który zajmie jego myśli, nawet jeżeli będzie to gra komputerowa, ale pod warunkiem, że nie będzie grało przez cały czas, bądź też nie zawali nauki. Nawet wspólne oglądanie seriali na Netflixie może być fajne, szczególnie jeżeli będziecie to robić całą rodziną, a do tego przygotujecie smaczne menu z łakociami, np. chipsami z suszonych owoców, w roli głównej.
Oczywiście może się okazać, że dziecko naprawdę nie radzi sobie ze stresem. Objawy możecie zauważyć szybko, bo są nimi apatia, biegunka, ale także problemy ze skupieniem się. Czasem energiczne dziecko zmienia się w bardzo smutne i apatyczne. Wtedy niezbędna jest pomoc specjalisty, czyli psychiatry.