- Jak podawać lucernę granulowaną, aby osiągnąć najlepsze efekty?
- 10 skutecznych tipów na naukę języka obcego!
- Dwa czasy, których potrzebujesz, aby mówić po angielsku o teraźniejszości
- Rekrutacja na studia – krok po kroku. Poradnik kandydata
- Dom Seniora w Krakowie to pensjonat, w którym możesz komfortowo zamieszkać!
Innowacyjne kierunki studiów w sporcie- spróbuj i Ty!
Koniec kwietnia i dźwięk ostatniego dzwonka, oznajmiającego koniec zajęć w szkole średniej, dla maturzystów nie jest wcale momentem „zwolnienia blokady”. Wręcz przeciwnie- następuje moment zwiększonej uwagi na maturalny sukces, abiturienci mnóstwo czasu poświęcają na ostatnie szlify i usystematyzowanie zdobytej wiedzy, a także przeanalizowanie wskazówek od nauczycieli. Trzeba przyznać, że matura jest określana bardzo dumnie, jako krok w dorosłość. I tak właśnie jest, dla niektórych uczniów matura jest tylko formalnością, ponieważ mają inne plany na przyszłość niż studia- „gap year”, czyli rok przerwy na odpoczynek, pracę lub spełnianie innych marzeń. Większość absolwentów szkół średnich, jako następny cel w życiu określa studiowanie- widzą to jako przygotowanie do dorosłości, szansę na wartościową pracę albo też poszerzanie swoich pasji. Aby studiować, koniecznością jest zdanie egzaminu maturalnego na satysfakcjonującym poziomie, żeby przejść bezproblemowo proces rekrutacji. Niewiele osób jest zdeterminowanych na jeden kierunek studiów, wiele osób jest niepewnych swoich wyborów. Wtedy z pomocą przychodzi oferta uczelni wyższych, których mnogość kierunków będzie w stanie przekonać nawet niezdecydowanego maturzystę do wyboru kierunku swoich marzeń.
Innowacyjność- to słowo klucz, które towarzyszy dzisiejszym czasom bez wątpienia. Kierunki związane ze sportem są od wielu lat wybieranymi kierunkami wśród maturzystów, szczególnie wśród tych, którzy na co dzień mają do czynienia z jakąś aktywnością fizyczną, jak: bieganie, gry zespołowe lub regularnie chodzenie na siłownię. Poniższe kierunki studiów są świeżynkami na rynku, co oznacza, że na niewielu uczelniach można je studiować, przez co są dość elitarne. Jeśli i Ty chciał(a)byś spróbować czegoś nowego, co zagwarantuje Ci pasjonującą drogę do wymarzonego zatrudnienia, warto spróbować i stać się studentem na jednym z kierunków przedstawionych poniżej. Spójrz, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie! Na uczelniach wyższych często możesz skorzystać z oferty stołówek, które znajdują się na wydziałach. Aby zachować na nich czystość stosuje się środki do sprzątania stołówek – dzięki temu spędzanie tam czasu staje się przyjemniejsze.
Kierunki związane ze sportem- sprawdź, czy jest tu coś dla Ciebie!
ZARZĄDZANIE W TURYSTYCE I SPORCIE Kult ciała i prowadzenie zdrowego trybu życia w dzisiejszych czasach ma coraz większe znaczenie, nie tylko wśród profesjonalistów, ale przede wszystkim wśród amatorów. Jeśli interesujesz się jednym z powyższych zagadnień, chciał(a)byś zadziałać w dziedzinie sportu i rekreacji na rzecz ich jeszcze większej popularności oraz przejawiasz zdolności menadżerskie, to ten kierunek jest idealny dla Ciebie! Podczas studiowania na tym kierunku poszerzysz swoją wiedzę z zakresu zarządzania produktem, psychologii i socjologii sportu i turystyki i prowadzenia rachunkowości zarządczej oraz przede wszystkim zarządzania przedsiębiorstwem z zakresu sportu i turystyki, np. prowadzenie klubu sportowego czy biura turystycznego. Jako absolwent tego kiełkującego dopiero co kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w ośrodkach/klubach sportowych, biurach podróży, firmach i korporacjach doradczych międzynarodowych, wydawnictwach i czasopismach o podobnej tematyce.
DIAGNOSTYKA SPORTOWA Jeśli sport Ci w duszy gra, jesteś aktywnym fizycznie człowiekiem, który chciałby realizować się w sportowym kierunku, by rozwijać swoje umiejętności, a jednocześnie podziwiasz pracę ortopedów, którzy zaopatrują wszystkie urazy sportowców, to kierunek diagnostyka sportowa jest właśnie dla Ciebie. Kierunek ten jest innowacyjny i dopiero co wchodzi do polskich uczelni wyższych jako odrębny kierunek studiów. Podczas studiowania tego kierunku poszerzysz swoją wiedzę z zakresu psychologicznych aspektów sportu, biochemii wysiłku fizycznego z elementami bioenergetyki, metodach instrumentalnych w diagnostyce sportowej oraz kontroli motorycznej. Będziesz uczęszczał na wiele ciekawych przedmiotów przydatnych w tej pracy, jak: podstawy anatomii, fizjologii i biologii człowieka, antropomotoryki, układania planów treningowych i indywidualnych planów rozwoju, biochemii oraz kinezjologii (nauce o ruchu) i motoryki ludzkiego ciała. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć jako doradca sportowy, członek sztabu szkoleniowego, zespołu treningowego, sportowy diagnosta laboratoryjny lub w placówkach edukacyjnych (SMS, SKS, AZS).
PSYCHOLOGIA SPORTU Odpowiednie nastawienie i motywacja to kluczowe wyznaczniki sukcesu w sporcie zawodowym, ale nie tylko. Coraz częściej amatorzy, którzy zmagają się ze zniżką formy zwraca się z pomocą do specjalisty w tej dziedzinie. Jeśli nie jesteś obojętny na ludzki los, cechujesz się dużym poziomem empatii, ale potrafisz oddzielić współczucie od prawdziwej pomocy, to ten kierunek studiów może się okazać dla Ciebie strzałem w dziesiątkę! Podczas studiowania na tym kierunku zdobędziesz wiedzę z zakresu psychologii człowieka, prowadzenia treningu personalnego, ale również prowadzenia terapii ruchowej i gimnastyki korekcyjnej. Dodatkowo nauczysz się stawiać diagnozę psychologiczną, czerpiąc dużo z zakresu neurologii, neuropsychologii i podstaw coachingu w aktywności fizycznej. Całą wiedzę zdobytą w teorii możesz wykorzystywać podczas licznych godzin praktyki zawodowej. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć w licznych miejscach, tj.: kluby sportowe, fitness, świetlicach i ośrodkach rehabilitacyjnych, klinikach i gabinetach prywatnych oraz ośrodkach sportu i rekreacji. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie potrzebna motywacja i samozaparcie.
SPORT Sportowe życie jest jedną z najważniejszych dziedzin życia każdego człowieka- dla jednych jest największą pasją, dla innych codziennością a jeszcze innych sposobem na długowieczność. Jeśli wpisujesz się choć w jedną wymienioną grupę, a dodatkowo chciałbyś propagować zdrowy tryb życia wśród innych- wybór jest prosty. Ten kierunek jest dla Ciebie stworzony! Podczas studiowania rozwiniesz swoją wiedzę z zakresu zarządzania stowarzyszeniami sportowymi, publicznymi instytucjami związanymi ze sportem. Będziesz uczęszczać na przedmioty związane z anatomią i fizjologią człowieka, biochemią i zmianami zachodzącymi podczas wysiłku fizycznego. Ponadto, zapoznasz się z teorią sportu, metodyką różnych dyscyplin sportowych, biologicznymi uwarunkowaniami wysiłku w sporcie oraz biomechaniką sportu i dużo innych. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć w administracji instytucji sportowych, jako trener personalny wykwalifikowany, w kadrach trenerskich, klubach i zrzeszeniach sportowych oraz jako nauczyciel po skończonym przygotowaniu pedagogicznym.
ANIMACJA OSÓB 50+ Starzejące się społeczeństwo narzuciło konieczność pochylenia się nad rozwojem, ale też utrzymaniem sprawności fizycznej i psychicznej osób po 50 roku życia, które zmagają się z upływającym czasem, ale również samotnością, na którą są skazani. Jeśli cechujesz się wysokim poziomem empatii, jesteś człowiekiem otwartym i gotowym nieść pomoc najbardziej potrzebującym, jednocześnie jesteś aktywny i kreatywny, to ten kierunek jest dla Ciebie! Podczas studiowania na tym kierunku poszerzysz swoją wiedzę z zakresu podstaw geriatrii, pierwszej pomocy przedmedycznej, pozarządowych inicjatyw na rzecz seniorów oraz programu aktywny senior. Nauczysz się organizować czas wolny osobom starszym i odpowiadać na ich potrzeby. Podczas zajęć praktycznych pozyskasz umiejętności z zakresu organizacji aktywności seniorów na polu zawodowym (programy 50+), kulturalnym, rekreacyjnym i społecznym oraz opieki medycznej nad osobami starszymi. Jako absolwent zatrudnienie możesz znaleźć jako opiekun/instruktor/wykładowca w domach seniora, klubach seniora, jako pracownik domu kultury, opiekun, wolontariusz.
Wymagania przedmiotowe – jak należy napisać maturę, by dostać się na ww. kierunki studiów?
Każda uczelnia rządzi się swoimi prawami i decyduje o tym, jakie przedmioty są potrzebne na poszczególne kierunki studiów. Na niektóre kierunki nie wystarczy podstawa maturalna, czyli matematyka, język polski i obcy nowożytny, więc należy dopisać w deklaracji coś jeszcze. W jaki sposób można dowiedzieć się o tym, czy dodatkowym przedmiotem jest biologia, geografia czy może historia sztuki? To proste, wystarczy śledzić strony uczelni wyższych w zakładce kandydat, najlepiej jeszcze przed wypełnieniem deklaracji maturalnej, wybrać przedmiot i voila! Jeśli przedmiot zdasz na poziomie rozszerzonym, to miejsce na liście osób przyjętych na studia może być Twoje!
Aby stanąć w szranki z innymi maturzystami na ww. kierunki studiów należy wziąć pod uwagę na egzaminie maturalnym następujące przedmioty: matematyka, język polski, język obcy, biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, wiedza o społeczeństwie, historia a gdzieniegdzie konieczny jest egzamin wstępny.
POWODZENIA MATURZYŚCI!