Graficzna strona informatyki- spróbuj podjąć studia na tych kierunkach!

Koniec kwietnia dla maturzystów oznacza zakończenie zajęć edukacyjnych na poziomie szkoły średniej. O ile rozpoczęcie wakacji jest czymś błogim i przyjemnym, to nie jest to jednak odpowiedni moment na odrzucenie książek w bok, ponieważ matura czeka za pasem. Majówka to najbardziej odpowiedni moment na to, by móc usystematyzować wiedzę zdobytą podczas całej edukacji, zastosować dobre rady nauczycieli bądź normalnie odpocząć. Egzamin dojrzałości to z pewnością najbardziej stresujący moment w życiu każdego maturzysty, jednakże dla jednych stres może być mniejszy. Mowa o osobach, którym niezbyt zależy na osiągnięciu dobrych wyników matur, ponieważ planują „gap year”, który polega na roku przerwy od nauki, który można spożytkować na zaplanowanie najdłuższych wakacji w życiu, znalezieniu pierwszej pełnopłatnej pracy, a także zdania prawa jazdy. Dla tych, którzy planują studiowanie- wymieniając je jako sposób zapewnienia sobie dobrej przyszłości- najważniejszym jest, by ten egzamin został zdany jak na najwyższym poziomie, aby dostać się na kierunek marzeń. Wybór najwłaściwszego kierunku wcale nie należy do najprostszych- ciężko jest znaleźć powołanie do zawodu, a jeszcze ciężej pracować z pasji, a nie przymusu. Dlatego też, warto zaznajomić się z ofertą uczelni wyższych, które w swoich szeregach mają bogatą ofertę kierunków, które są w stanie do siebie przekonać nawet najbardziej niezdecydowanych i wymagających maturzystów.

Współczesny świat nie jest w stanie obejść się bez działania komputerów, poziom skomputeryzowania większości dziedzin życia codziennego, aż zatrważa, aczkolwiek znacznie ułatwia nam funkcjonowanie w życiu codziennym. Zainteresowanie kierunkami związanymi z komputerami i działaniem większości aplikacji z roku na rok wzrasta, zatem kandydatów na studia w tych dziedzinach przybywa. Nie ma co się dziwić, gdyż wzrasta również zatrudnienie osób w tych sektorach, dodatkowo z dość intratnym wynagrodzeniem, które w życiu dorosłym jest ważnym aspektem. Jeśli jesteś osobą, która ma zmysł kreatywności, potrafi biegle posługiwać się komputerem w podstawowym zakresie, chcąc nauczyć się więcej, to kierunki znajdujące się poniżej mogą być w Twoim punkcie zainteresowania.

Czy interesujesz się grafiką? Jeśli tak, sprawdź, czy to kierunki dla Ciebie!

GRAFIKA Projekty graficzne otaczają nas ze wszystkich stron- grafika występuje zarówno w świecie reklamy, jak i zwykłej codzienności jak zaprojektowanie etykiety na mąkę do pieczenia to również sprawa grafików, którzy spędzają trochę czasu by produkty były piękne, nie tylko pod względem spożywczym. Jeśli jesteś osobą, która jest kreatywna z otwartą głową i chciałaby wejść do świata grafików, to ten kierunek jest dla Ciebie idealny! Podczas studiowania tego kierunku wzbogacisz swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne o malarstwo, rzeźbę i rysunek, znajomość techniki grafiki artystycznej, nauczysz się obsługiwać programy komputerowe kompatybilne z tworzeniem grafik w różnych formatach, podejmowania działań promocyjnych grafikę oraz projektowania różnego typu grafik. Ponadto, wzbogacisz swoje umiejętności z zakresu znajomości języka na superkomunikatywnym poziomie. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w agencjach marketingowych, kreatywnych oraz reklamowych a także w przestrzeni kulturalnej- w teatrach, galeriach sztuki oraz innych instytucjach promujących sztukę.

KREATYWNA PRODUKCJA WIDEO Adepci filmografii zaczynają swoją karierę od najdrobniejszych prac, którymi wzbogacają swoje portfolio. Produkcja wideo jest popularna w dzisiejszym świecie, ponieważ zewsząd dobiegają nas mniej lub bardziej rozwrzeszczane klipy reklamowe, krótkometrażowe produkcje lub niskobudżetowe filmy. Jeśli jesteś zainteresowany produkowaniem kreatywnych produkcji filmowych, pasjonuje Cię świat filmu i kreacji, to znak, że ten kierunek może okazać się dla Ciebie idealny! Podczas studiowania tego kierunku wzbogacisz swoją wiedzę na temat komunikacji medialnej- komunikowania i kultury w mediach, teorii obrazu oraz autoprezentacji w zawodzie producenta. Dodatkowo poznasz rynek medialny w Polsce, podstawy zarządzania, prawa dla twórców reklamowych a także prawo autorskie w produkcji filmowej. Zyskasz również informacje z zakresu produkcji filmu, wydarzeń kulturalnych, podstawy scenopisarstwa, finansowania produkcji audiowizualnej a także przedmioty obligatoryjne ogólnokształcące. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o współpracę z reżyserem i z operatorem, a także przez odbywanie praktycznych kompetencji zawodowych. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako producent kreatywny, kierownik produkcji, kierownik planu, realizator wideo oraz zawodach na czasie jak: video content manager, vloger lub scriptwriter.

MODELOWANIE KOMPUTEROWE Malowanie w programie specjalnie do tego stworzonego dla większości osób nie stanowi problemu, jednak rysunki wykonane są tam jednowymiarowe i niekiedy nieatrakcyjne, jeśli chodzi o pokazywanie tego na szeroką skalę. Zdecydowanie świat opanowała technika 3D, która towarzyszy nam na każdym kroku życia codziennego. Jeśli interesujesz się kierunkiem mocno związanym z kreatywnością i artystycznym myśleniem, to ten kierunek jest dla Ciebie idealny! Studiowanie na tym kierunku uzbroi Cię w wiedzę z zakresu nauk fizycznych- statyki i dynamiki, wytrzymałości materiałów, mechaniki płynów, podstaw konstrukcji maszyn, projektowania CAD, podstaw programowania, programowania obiektowego i równoległego, metod sztucznej inteligencji, modelowania procesów energetycznych, metod identyfikacji procesów. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o prezentowanie koncepcji technicznych i wyników prac i analizy tychże wyników, podniesiesz kompetencje w zakresie projektowania, posługiwania się specjalistycznymi narzędziami komputerowymi oraz oceny procesów energetycznych. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć w energetyce, informatyce, transporcie, motoryzacji, biurach projektowych i konstrukcyjnych, działach B+R przedsiębiorstw.

E-EDYTORSTWO I TECHNIKI REDAKCYJNE Zdjęcia, zdjęciami, jednak nie ma to jak solidny opis produktu lub przecudny wpis na blogu zachęcający do stosowania nowej maty akupresurowej lub wełnianych bamboszy. Jeśli władasz słowem pisanym równie dobrze, co słowem mówionym, to z pewnością ten kierunek nie powinien stanowić dla Ciebie problemu. Podczas studiowania na tym kierunku poszerzysz swoje wiadomości z zakresu prawa autorskiego, tradycji literatury powszechnej i polskiej a także komunikacji językowych. Zyskasz umiejętności praktyczne z zakresu obsługi specjalistycznych programów edytorskich, zasad funkcjonowania branży wydawniczej, wprowadzania korekt do różnych tekstów, opracowywania ikonografik oraz znajomość gromadzenia, analizowania i przechowywania danych. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć jako pracownik agencji PR, redakcji internetowych, wydawnictw, firmach edytorskich, portali internetowych oraz założyć działalność gospodarczą.

TECHNOLOGIE CYFROWE W ANIMACJI KULTURY Animatorzy kulturalni nie narzekają na nudę- przede wszystkim dlatego, że to ludzie pełni kreatywności i wielkiego poczucia sztuki. Wykorzystywanie technologii cyfrowych w produkowaniu animacji kulturalnych wymaga specjalistycznych umiejętności, dlatego jeśli interesujesz się sztuką i chciałbyś ją praktykować przez środki cyfrowe, to ten kierunek jest dla Ciebie idealny! Studiując na tym kierunku poszerzysz swoje wiadomości z zakresu animacji kultury oraz współczesnej kultury. Umiejętności praktyczne zyskasz w zakresie tworzenia multimediów i grafiki komputerowej, stron internetowych oraz tworzenia tekstów dla portali internetowych a także przetwarzania informacji za pomocą cyfrowych narzędzi. Ponadto, będziesz miał szansę podwyższyć swoje kwalifikacje z zakresu języka obcego. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz zyskać jako pracownik w firmach działających w problematyce kulturalnej, instytucjach kulturalnych, social mediach, firmie analizującej trendy rynkowe oraz firmach marketingowych.

GRY I GRAFIKA INTERAKTYWNA Obecnie na rynku jest mnóstwo gier, w różnych rodzajach, które każdemu przypadną do gustu. Najmłodsi sięgając po nowe pozycje gier na rynku, wymagają tego, by gra mogła ich zaskoczyć i wciągnąć bez reszty. Jeśli jesteś osobą, która chciałaby wprowadzić dużo zmian w przemyśle gier, a jednocześnie jesteś kreatywny i świat programów komputerowych nie stanowi dla Ciebie problemu, to ten kierunek jest dla Ciebie idealny! Podczas studiowania tego kierunku możesz zyskać wiedzę z zakresu indywidualnego lub zespołowego tworzenia gier/projektów graficznych patrząc na aspekt walorów artystycznych i narzędzi cyfrowych. Umiejętności praktyczne zdobyte podczas zajęć na studiach będziesz mógł wyszlifować na licznych warsztatach, plenerach artystycznych oraz forach dyskusyjnych. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w firmach projektowych, agencjach reklamowych czy studiach projektujących gry.

Wymagania przedmiotowe- jak zdać maturę, by dostać się na ww. kierunki studiów?

Każda uczelnia wyższa rządzi się swoimi prawami, jeśli chodzi o ustalanie regulaminu i zasad rekrutacji na studia. Powszechnie przyjęło się, aby wziąć udział w rekrutacji należy wykazać się zdaną maturą z przedmiotów odgórnie ustalonych przez Uczelnię. Konkurs porównania wyników procentowych z danych uczelni pokazuje, że aby mieć pewność dostania się na listę osób przyjętych trzeba mieć wyższy wynik, niż konkurenci. Aby dowiedzieć się, jakich przedmiotów potrzebujemy do rekrutowania się na kierunek marzeń, warto obserwować stronę internetową uczelni, która nas najbardziej interesuje. Ważnym jest, by czas obserwacji zgrał się z terminem wypełniania deklaracji maturalnej, co pozwoli na lepsze przygotowanie się do egzaminu dojrzałości. Daj sobie szansę na obranie właściwego kierunku!
Aby pomyślnie rekrutować się na powyższe kierunki, warto wziąć pod uwagę następujące przedmioty, z których choć jeden należy napisać na poziomie rozszerzonym- poziom ten jest niekiedy premiowany podwójnie. Oto one: matematyka, fizyka i astronomia, geografia, biologia, chemia a nawet niekiedy język polski, a w szczególności język obcy nowożytny.

POWODZENIA MATURZYŚCI!