Dźwięk podstawa muzyki- studia artystyczne z melodią w tle.

Z końcem kwietnia czas na ostatni dzwonek oznajmiający koniec edukacji w szkole średniej, który maturzystom rozpoczyna najdłuższe wakacje w życiu. Jednak dla maturzystów to nie jest czas na planowanie wypoczynku i możliwość odrzucenia książek gdzieś w kąt. Przygotowania do egzaminu maturalnego ruszają pełną parą- to ostatni moment na usystematyzowanie wiedzy, powtórkę najważniejszych rzeczy i zastosowanie się do wskazówek nauczycieli. Maj, miesiąc kwitnących kasztanów, jest najintensywniejszym miesiącem w życiu każdego abiturienta, który myśli poważnie o swojej przyszłości. Większość maturzystów jako plan dla siebie na przyszłość, wymienia podjęcie studiów na pasjonującym kierunku w celu znalezienia satysfakcjonującej pracy, która jest wyznacznikiem dorosłości. Dla niektórych osób matura to nie wszystko, więc decydują się na „gap year” podczas którego mogą odpocząć od nauki, podróżować i spełniać marzenia lub podjąć pierwszą pracę zarobkową. Aby dostać się na upragniony kierunek studiów, należy osiągnąć wysokie wyniki egzaminu dojrzałości, by zapewnić sobie miejsce na liście osób przyjętych. Jeśli jednak nie masz wybranego kierunku studiów, z pomocą przychodzą uczelnie wyższe, które w swoich szeregach mają szeroki wachlarz kierunków różnych dziedzin, z czego nawet najbardziej niezdecydowany i wymagający maturzysta może wybrać coś dla siebie.

Studia związane z dźwiękiem i muzyką bazują na przedmiotach ścisłych, w szczególności matematyce i fizyce. Pomimo wysokiego stopnia zaawansowania jeśli chodzi o naukę, ilość zajęć, to zainteresowanie poniższymi kierunkami jest ciągle na wysokim poziomie. Specjaliści z poniższych dziedzin mogą cieszyć się adekwatnym do spędzonego czasu nad książkami wynagrodzeniem, co sprzyja popytowi na te kierunki. Jeśli jesteś zainteresowany kreatywnymi kierunkami z innowacyjnym podejściem i jesteś gotowy spędzić dużo czasu na pochłanianiu dużej ilości wiedzy, to poniższe kierunki są dla Ciebie!

Wsłuchaj się w melodię tych kierunków- sprawdź, czy melodia gra Ci w duszy!

AKUSTYKA Fale akustyczne powodują zaburzenie w gęstości i ciśnienia rozchodzące się w danym ośrodku w postaci fali podłużnej. Jest to więc zagadnienie z zakresu fizyki, dlatego jeśli interesujesz się fizyką, a w szkole średniej brylowałeś w zakresie przedmiotów fizycznych, to ten kierunek jest dla Ciebie idealny! Studiowanie na tym kierunku umożliwi Ci poszerzenie wiedzy z zakresu fizyki: elektryczności i magnetyzmu, procesu powstawania hałasu i jego wpływu na słuch, ale także elektroniki, akustyki mowy czy audiometrii totalnej. Wzbogacisz także swoją umiejętność władania językiem obcym, a także nauczysz się diagnostyki i badania słuchu, poznasz specyfikę działania aparatów słuchowych i nauczysz się ich dobierać dla konkretnego pacjenta. Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie jako pracownicy w studiach fonograficznych, studiach radiowych, firmach nagłaśniających, konsultingowych czy marketingowych zajmującymi się sprzedażą aparatów słuchowych i innych urządzeń akustycznych.

AUDIOFONOLOGIA Z PROTETYKĄ SŁUCHU W dzisiejszych czasach coraz częściej społeczeństwo boryka się z problemami słuchu. Z uwagi na wszechobecny hałas na ulicach, większą ilość koncertów czy codzienne słuchanie muzyki na słuchawkach, kondycja naszych uszu marnieje z dnia na dzień. Jeśli chciał(a)byś pomagać ludziom z problemami słuchowymi i dobierać im specjalistyczny sprzęt polepszający jakość życia, to ten kierunek jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Podczas studiowania na tym kierunku poznasz i poszerzysz swoją wiedzę z zakresu patologii słuchu, głosu, mowy i równowagi, nauczysz się przeprowadzać trening słuchowy i poznać proces wychowania słuchowego, poznasz nowoczesne systemy leczenia głuchoty i niedosłuchu oraz rozwój mowy dziecka. Dodatkowo poznasz anatomię i fizjologię człowieka, podstawy fizyki w zakresie nauk o akustyce i elektronice, akustyki oraz psychoakustyki z naciskiem na zastosowanie badań z tych dziedzin w celu projektowania aparatów słuchowych czy implantów ślimakowych. Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie jako pracownik ośrodka diagnostycznego zajmującego się narządem słuchu, równowagi czy mowy a także pracownik sektora marketingu sprzętu medycznego.

INSTRUMENTALISTYKA Muzyka towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Jej delikatne nuty mające na celu udobruchać duszę po trudach dnia codziennego są mile widzianym dodatkiem dla większości osób na świecie. Jeśli i Tobie muzyka w duszy gra, chciał(a)byś nauczyć się grać na instrumentach, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować swoich sił właśnie na tym kierunku studiów! Studiowanie na tym kierunku pozwoli na poszerzenie wiedzy z zakresu własnej dyscypliny artystycznej dając przygotowanie do samodzielnej pracy estradowej, opanowania problemów wykonawczych i interpretacyjnych instrumentu dla repertuaru solowego i kameralnego, kreowania własnych rozwiązań dla interpretacji danych utworów w oparciu o wiedzę z zakresu stylu, tradycji wykonawczych i kontekstu historycznego powstawania danego dzieła muzycznego. Zyskasz także umiejętność analizy i klasyfikowania postrzeganych zjawisk dźwiękowych, czytania nut głosem a także orientacji w literaturze muzycznej pochodzącej z różnych epok historycznych, rozróżniania gatunków muzyki wokalnej i instrumentalnej. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako muzyk orkiestrowy, kameralista, solista, artysta estradowy czy nauczyciel w szkole muzycznej po dopełnieniu specjalności nauczycielskiej.

SZTUKI SCENICZNE Aktorzy jeszcze w czasach starożytnych gromadzili się na scenach forum, by swoje sztuki przedstawiać przed osobami chcącymi podziwiać ich poczynania. Z początku osoby, które mogły brać udział w tych sztukach i podziwiać lub odgrywać role były wybierane zgodnie z obowiązującymi kanonami, jednak w dzisiejszych czasach płeć, ani status społeczny nie gra roli jeśli chodzi o podziwianie tej formy sztuki. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w inscenizacji poszczególnych sztuk, a marzeniem Twoim jest wystąpić na scenie, to ten kierunek może być spełnieniem Twoich marzeń! Podczas studiowania tego kierunku studiów poszerzysz swoją wiedzę z zakresu warsztatu instrumentalnego, teorii muzyki i wokalistyki oraz masę umiejętności praktycznych, jak: choreograficzne, wokalne, taneczne i aktorskie. Dodatkowo, nauczysz się kształtować koncepcje artystyczne, które będziesz wykorzystywać podczas swojej pracy zawodowej. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako: choreograf, wokalista czy aktor, a także pracować w ośrodkach edukacyjnych, szkołach aktorstwa i tańca, jako animator kultury czy czasu wolnego, ale również wydawnictwach.

REŻYSERIA DŹWIĘKU Kino nieme w początkach polskiej i światowej kinematografii stanowiły zdecydowaną większość spektakli w kinach. Wraz z rozwojem kinematografii, dźwięk stanowi bardzo ważną rolę w procesie przygotowywania filmu lub na deskach teatru. Jeśli interesujesz się rolą dźwięku przy każdej produkcji, a jednocześnie fizyka jest Twoim ulubionym przedmiotem, to z pewnością na tym kierunku nie będziesz się nudził! Podczas studiowania zyskasz teoretyczną wiedzę z zakresu ilustracji dźwiękowej, reżyserii dźwięku w filmie i telewizji, produkcji nagrań, muzyki elektroakustycznej oraz historii filmu. Będziesz uczył się analizy obrazu fonograficznego, poznawał estetykę dzieła filmowego, technologię postprodukcji w formach audiowizualnych, a także przedmiot kształcenie słuchu. Jako absolwent tego prestiżowego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć jako reżyser i realizator dźwięku przy wielkich produkcjach i tych mniejszych, operator dźwięku, montażysta dźwięku w studiach fonograficznych (telewizyjnych, radiowych i teatralnych), a także jako specjalista ds. nagłośnienia podczas koncertów i festiwali.

Wymagania przedmiotowe- jak dostać się na ww. kierunki studiów?

Uczelnie wyższe mają wewnętrzne regulaminy, które określają proces przeprowadzania rekrutacji na poszczególne (wszystkie) kierunki studiów znajdujące się w ich ofercie. Zazwyczaj jest to konkurs świadectw maturalnych (w zasadzie procentów zdobytych podczas egzaminu maturalnego), czyli przedmiotów, których zdawanie może zagwarantować możliwość rekrutowania na dany kierunek. Wprowadzenie przedmiotów wymaganych podczas rekrutacji ma zasadność, by najlepsi maturzyści zasilili szeregi danego kierunku, a jednocześnie nie przekroczyli limitów miejsc osób przyjętych na studia.
Jeśli jesteś zainteresowany kierunkiem studiów, a nie wiesz w jaki sposób przygotować się do rekrutacji, warto zapoznać się z oferta uczelni wyższej, w której chciałbyś się znaleźć. Szukaj informacji na temat przedmiotów maturalnych obowiązujących na danym kierunku. Aby móc rekrutować na ww. kierunki studiów musisz wziąć pod uwagę następujące przedmioty na egzaminie maturalnym: język polski, język obcy nowożytny, fizyka, informatyka, matematyka, chemia, biologia, geografia a na niektóre z tych kierunków obowiązuje egzamin wstępny i rozmowa kwalifikacyjna.

POWODZENIA MATURZYŚCI!