Dwa czasy, których potrzebujesz, aby mówić po angielsku o teraźniejszości

Możesz powiedzieć: zaraz, zaraz, jest ich przecież więcej! To prawda, jednak dwa podstawowe, których znajomość jest najważniejsza, bardzo często wystarczą do prowadzenia konwersacji na wysokim poziomie. Sprawdźmy, czym różnią się Present Simple i Present Continuous.

Gdy mówimy o teraźniejszości…

To w zasadzie mamy do dyspozycji aż cztery różne czasy teraźniejsze. Prócz podstawowych, takich jak Present Simple czy Present Continuous, są jeszcze Present Perfect i Present Perfect Continuous. Skomplikowane? Byłoby, gdy nie fakt, że większość natywnych użytkowników języka angielskiego i tak preferuje używanie dwóch pierwszych czasów w opowieściach czy codziennych rozmowach!

Pozostaje jeszcze kwestia tego, czym różnią się i jakie podobieństwa mają Present Simple vs Present Continuous. Rozróżnienie ich to podstawowa sprawa, aby móc ich prawidłowo używać. Z tego powodu warto wiedzieć, kiedy używać jednego i drugiego, by ułatwić sobie prowadzenie konwersacji – czy to pisanych, czy też mówionych.

Present Simple i Continuous – podobieństwa

Oba czasy teraźniejsze są podstawowymi czasami w języku angielskim. Bardzo często to właśnie ich uczysz się na początku w szkole. Co więcej, ich użycie na przykład podczas wakacji czy rozmów codziennych w miejscu pracy jest najbardziej prawdopodobne. Co więcej, oba te czasy pozwalają również na mówienie w pewien ograniczony sposób o przyszłości, ale dziś nie o tym. Czym różnią się te dwa czasy?

Różnice w budowie między czasami Present Simple i Present Continuous

Tych jest znacznie więcej. Przede wszystkim mowa o budowie. W przypadku Present Simple masz pomiot + orzeczenie, które w trzeciej osobie liczby pojedynczej ma końcówkę -s, a potem resztę zdania. W przypadku Present Continuous zdanie zbudowane jest z podmiotu + am/is/are + orzeczenia, czyli czasownika z końcówką -ing, a potem następuje reszta zdania.

Różnice w użyciu czasów teraźniejszych Simple i Continuous

Choć oboma formami gramatycznymi opisujemy czasy teraźniejsze, to jednak są między nimi istotne różnice. Czasu Present Simple używamy w momencie, gdy chcemy opisać sytuacje, które są stałe, powtarzalne, na przykład nawyki, zaplanowane cykliczne wydarzenia, rozkłady jazdy, programy telewizyjne. Z kolei czas Present Continuous używany jest w przypadku czynności, które trwają nadal w chwili mówienia albo takich, które są zaplanowane i wystąpią już zaraz. Możemy też z tym czasem opisywać czynności tymczasowe: zaczęte niedawno i zakończone niedługo, choć nie trwające bezpośrednio w chwili, gdy o nich mówimy.

To właśnie różnice w użyciu decydują, który czas powinieneś wybrać. Mając tę wiedzę, jesteś w stanie łatwo dostosować swoje komunikaty do tego, co faktycznie chcesz wyrazić. Te dwa czasy przydadzą Ci się w rozmowach na co dzień, tak w życiu prywatnym, jak i pracy.

Gdy masz podstawy gramatyczne i teoretyczne, pozostaje Ci tylko praktyka – warto mówić jak najwięcej i niekoniecznie utartymi schematami, a raczej tworząc samodzielnie zdania i całe wypowiedzi.

Artykuł sponsorowany