Dlaczego nauka angielskiego jest tak ważna?

Obecnie coraz więcej osób poświęca czas na naukę angielskiego jako drugiego języka. Wiele krajów włącza język angielski do programu szkolnego, a dzieci zaczynają uczyć się angielskiego w coraz młodszym wieku. Ale jaka jest prawdziwa wartość nauki języka angielskiego?

Niezależnie od tego, czy szukasz nowej pracy, czy planujesz podróżować po świecie, nauka angielskiego może pomóc ci w życiu osobistym i zawodowym. Możesz konkurować na globalnym rynku pracy, rozwijać swoje umiejętności zawodowe i poznawać ludzi na całym świecie.

Jednak czy wiesz, dlaczego nauka angielskiego jest tak ważna? Oto dziesięć dobrych powodów, dla których warto wziąć udział w kursie języka angielskiego lub rozpocząć studia na kierunku filologia angielska.

Dlaczego angielski stał się ważny?

Łatwo zobaczyć, jak ważny jest angielski na całym świecie. Wiele międzynarodowych firm prowadzi spotkania w języku angielskim, uniwersytety prowadzą kursy w języku angielskim, a na całym świecie turyści i podróżnicy używają angielskiego jako wspólnego języka.

Ale jak angielski stał się tak ważny? Cóż, wszystko sięga czasów Imperium Brytyjskiego, które w szczytowym okresie zajmowało 25% powierzchni Ziemi. W czasach kolonialnych władcy brytyjscy często zmuszali mieszkańców tych krajów do mówienia po angielsku, a nie w języku ojczystym. Chociaż początki angielskiego jako języka globalnego mają skomplikowaną przeszłość, język ten pozostawił ważny ślad w mediach, handlu i biznesie. Jeśli nadal nie masz pewności, czy nauczyć się języka, sprawdź poniższe przyczyny.

10 powodów, dla których warto uczyć się angielskiego

 1. Angielski jest językiem globalnym
  Angielski jest najczęściej używanym językiem na świecie. Jedna na pięć osób mówi po angielsku lub przynajmniej rozumie go!
 2. Nauka języka angielskiego może pomóc w znalezieniu pracy
  Angielski jest językiem nauki, lotnictwa, komputerów, dyplomacji i turystyki. Przykładowo, narzędzia w hotelach, takie jak systemy do zarządzania recepcją czy grafik rezerwacji pokoi są dostępne przeważnie w języku angielskim. Znajomość języka angielskiego zwiększa Twoje szanse na znalezienie dobrej pracy w międzynarodowej firmie w Twoim kraju lub na znalezienie pracy za granicą.
 3. Nauka języka angielskiego może pomóc ci poznać nowych ludzi
  Angielski jest językiem urzędowym w 53 krajach i jest używany jako lingua franca (wzajemnie znany język) przez ludzi z całego świata. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy pracujesz w Pekinie, czy podróżujesz po Brazylii, nauka angielskiego może pomóc w rozmowie z ludźmi z całego świata.
 4. Wiele prac naukowych jest napisanych w języku angielskim
  W ostatnim stuleciu liczba prac naukowych napisanych w języku angielskim zaczęła przeważać nad liczbą prac napisanych w ojczystym języku badacza. Na przykład w Holandii stosunek ten wynosi zaskakująco 40 do 1. Z tego powodu znajomość języka angielskiego jest niezwykle ważna dla osób pracujących w nauce.
 5. Angielski jest językiem branży medialnej
  Ze względu na znaczenie Hollywood w światowych mediach ogromna liczba filmów, programów telewizyjnych i popularnych piosenek jest napisanych w języku angielskim. Jeśli mówisz po angielsku, nie będziesz już musiał polegać na tłumaczeniach i napisach, aby cieszyć się ulubionymi książkami, piosenkami, filmami i programami telewizyjnymi.
 6. Angielski jest językiem internetowym.
  Angielski jest szczególnie ważnym językiem w Internecie, a ponad połowa treści w Internecie jest napisana po angielsku. Poza tym niektóre z największych światowych firm technologicznych mają siedziby w krajach anglojęzycznych.
 7. Podróżowanie jest dużo łatwiejsze przy dobrej znajomości języka angielskiego
  Wyobraź sobie, że jesteś Hiszpanem na wakacjach w Tajlandii, podczas gdy recepcjonistka w hotelu może nie być w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie po hiszpańsku, prawdopodobnie będzie w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie po angielsku.
 8. Angielski jest jednym z najważniejszych języków w biznesie
  Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem firmy, studentem czy pracownikiem, angielski jest niezwykle ważny w świecie biznesu. Angielski jest uważany za jeden z najważniejszych języków biznesowych, ponieważ jest de facto językiem Stanów Zjednoczonych oraz językiem urzędowym Wielkiej Brytanii, Kanady, Indii i Republiki Południowej Afryki.
 9. Z językiem angielskim możesz uczyć się na całym świecie
  Ponieważ angielski jest używany w tak wielu różnych krajach, na całym świecie istnieją tysiące szkół i uniwersytetów, które oferują programy w języku angielskim. Jeśli dobrze mówisz po angielsku akademickim, istnieje wiele możliwości znalezienia odpowiedniej szkoły i kursu odpowiadającego Twoim potrzebom. Dowiedz się, jak iść na uniwersytet w kraju anglojęzycznym.
 10. Angielski daje dostęp do wielu kultur
  Dobra znajomość języka angielskiego umożliwi dostęp do filmów, muzyki i literatury z setek krajów na całym świecie. Nie wspominając o tym, że wiele książek z całego świata jest tłumaczonych na język angielski. Niewiele doświadczeń sprawi, że staniesz się osobą bardziej niż poznawanie wartości, nawyków i sposobu życia w kulturze innej niż Twoja.