Czy warto studiować?

Wielu przyszłych maturzystów boryka się z pytaniem – co dalej po maturze? Iść na studia, czy szukać pracy?

Odpowiedź prosta nie jest, a jednocześnie jest bardzo istotna. Jeśli masz pomysł na najbliższą (oraz tą dalszą) przyszłość i sprecyzowane poglądy co do tego co chcesz robić jesteś jednym z nielicznych szczęśliwców. Większość młodych osób nie ma takiego komfortu i boryka się z pytaniem co dalej z sobą począć. Najlepiej byłoby napisać, że nie ma na takie pytanie jednoznacznej odpowiedzi i wszystko zależy od konkretnej osoby. Jej potrzeb, możliwości i ambicji. Niemniej spróbuję napisać kilka ważniejszych „za” i „przeciw” wybraniu się na studia.

Zacznijmy może od zalet 🙂

  • Na studiach nauczysz się jak się uczy (lub zginiesz…znaczy się – wylecisz ze studiów 😉 ). To co przeżyłeś w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum, czy technikum ma się nijak do tego co jest na studiach. Studia pozwalają, a w zasadzie wymagają, zmiany sposobu nauki – konkretnie wymagają wypracowania sposobu samodzielnej nauki.
  • Dostarczają papierek który w niektórych zawodach jest konieczny. Studia dla samego papierka to trochę sztuka dla sztuki. Niemniej są sytuacje, kiedy bez dyplomu się nie obędzie i warto (trzeba) go mieć.
  • Poszerzają horyzonty i pomagają zawiązywać znajomości wśród osób które mają poukładane w głowie.
  • Wyższe wykształcenie to szansa na wyższe zarobki. W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń przeprowadzonym przez Sedlak & Sedlak w 2014 roku mediana wynagrodzenia osób z wykształceniem wyższym inżynierskim wynosiła 5 750 dla porównania osoby z wykształceniem średnim miały ten wskaźnik w wysokości 3 100. Trzeba mieć natomiast świadomość, że górnik, czy grafik komputerowy ze średnim wykształceniem zarobi lepiej (czasami dużo lepiej) niż bibliotekarka, czy nauczyciel z wyższym.
  • Mniejsze ryzyko bezrobocia. Ukończone studia dawno przestały być gwarancją zatrudnienia. Pomimo tego nadal osoby z wyższym wykształceniem mają większą szansę na zatrudnienie.
  • Może mniej „politycznie” – studia pozwalają przedłużyć młodość. Pomimo wielu obowiązków na uczelni, ten etap życia jednak znacznie różni się od późniejszego życia.

No to może kilka punktów na „nie”.

  • Studia nie gwarantują zatrudnienia, a na rynek pracy wchodzisz kilka lat po rówieśnikach, którzy w tym czasie mogli już wyrobić sobie jakąś pozycję i zyskać doświadczenie.
  • Nietrafiony wybór kierunku studiów będzie nie tylko męczarnią, ale i w przyszłości może niewiele pomóc. Jesteś umysłem ścisłym, a z jakichś względów postanowiłeś iść na politologię? Ewentualnie w drugą stroną – z przedmiotami ścisłymi jesteś na bakier a idziesz na informatykę bo to kierunek po którym znajdziesz pracę. Hmm znam takich informatyków…
  • Koszty… Co prawda w Polsce studia są bezpłatne, spróbujcie jednak studiować dziennie nie mając sponsorów w postaci rodziców/dziadków/(*). Jeśli do tego planujesz studia w odległym mieście…

(*) – wpisać odpowiednie
Chyba wyszło mi więcej + niż -. I tak też uważam – jeśli tylko masz warunki i chęci warto wybrać się na studia. Nie ma gwarancji że staniesz się lepszym człowiekiem, ale chyba jest na to większa szansa, niż rezygnując z tego, było nie było, przywileju. O wyborze i sposobie wyboru studiów możesz poczytać też tu:

Łatwe studia