Biznes dźwignią handlu- studiuj kierunki z nim związane.

Przygotowania do matury warto rozpocząć już na początku klasy maturalnej- w zależności od rodzaju szkoły- 4 lub 5 klasie (odpowiednio dla liceum i technikum). Im bliżej do matury tym stres wśród abiturientów wzrasta, a początek maja staje się apogeum stresowym, ponieważ pozostało niewiele czasu na usystematyzowanie wiedzy, uzupełnienie braków oraz zastosowanie się do wskazówek nauczycieli. Dla większości osób kończących szkołę średnią, matura jest uznawana za egzamin dojrzałości, czyli poważny krok w dorosłość. Od tego momentu wszystkie wybory życiowe będą mniej lub bardziej odbijać się na życiu codziennym. Dla niektórych osób egzamin maturalny nie stanowi większego powodu do stresu, ponieważ nie uzależniają swojej przyszłości od wyniku maturalnego, ponieważ mają w planach coś innego, niż dalsza edukacja- odpoczynek, podróżowanie czy znalezienie pracy i zgromadzenie środków na dalszą edukację. Większość osób może sobie pozwolić na studiowanie bezpośrednio po szkole średniej i to właśnie studiowanie określa jako swoją przyszłość na kilka najbliższych lat. Kolejna część osób jest przekonana, że chciałaby studiować, jednak nie ma sprecyzowanego pomysłu na kierunek studiów. Wtedy z pomocą przychodzą uczelnie wyższe i mnogość kierunków, które serwują, z czego każdy może wybrać coś dla siebie i nawet najbardziej niezdecydowanemu maturzyście mogą dogodzić, by wybrać kierunek swoich marzeń.

Kierunki związane z biznesem, bankowością oraz finansami są od kilku lat popularnym wyborem wśród maturzystów z uwagi na pewność zatrudnienia po zakończeniu edukacji. Dodatkowo, mnóstwo godzin zajęć praktycznych umożliwia zdobycie doświadczenia, co przyda się w przyszłej pracy. Osoby, dla których matematyka oraz prowadzenie rachunków i analiz nigdy nie było problemem, a dodatkowo cierpliwość i opanowanie to dominujące cechy charakteru powinny znaleźć na poniższych kierunkach swoją drogę kariery zawodowej. Sprawdź, czy charakter tych kierunków przypadnie Ci do gustu i rekrutuj!

Sprawdź, czy znajdziesz swoje miejsce w biznesie – wybierz kierunek dla siebie!

ANALIZA I KREOWANIE TRENDÓW Podążanie za trendami wyznaczanymi przez poszczególne osoby, w każdej dziedzinie jest trudnym do wykonania zadaniem. Bycie na bieżąco z informacjami z różnymi nowościami, dla niektórych jest ważnym aspektem w życiu. Jeśli lubisz być na bieżąco, uświadamiać innych o nowościach, to ten kierunek jest idealnym dla Ciebie kierunkiem! Podczas studiowania na tym kierunku studiów poznasz wiedzę z zakresu koniunktury gospodarczej, metodologii badań naukowych oraz podstaw prognozowania zjawisk rynkowych. Zyskasz także umiejętności praktyczne z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, identyfikowania i analizowania preferencji konsumenckich a także będziesz potrafił przeprowadzać badania, które kształtują trendy i tendencje rozwojowe pojawiające się na rynku. Dodatkowo będziesz potrafił przygotowywać oferty nowych produktów. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako pracownik kreatywny w instytucjach kultury i oświaty, instytucjach samorządowych i pozarządowych oraz innowacyjnych firmach usługowych.

ANALITYKA I KREATYWNOŚĆ SPOŁECZNA Analizowanie potrzeb społeczeństwa pod względem ich hierarchii jest ważnym zadaniem, by sprostać wymagającym potrzebom odpowiednich grup ludzi. Jeśli interesujesz się zadaniami z grupy socjologii i innych nauk humanistycznych, a w przyszłości widzisz się w pracy w grupie z innymi ludźmi, to ten kierunek jest dla Ciebie idealny. Podczas studiowania na tym kierunku pozyskasz wiedzę z zakresu podstaw komunikacji interpersonalnej, antropologii kulturowej, psychologii twórczości czy rozwoju człowieka dorosłego. Oprócz tego zyskasz umiejętności praktyczne z zakresu socjologii, ekonomii, komunikacji i negocjacji, zasad retoryki i estetyki. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w ośrodkach badania opinii publicznej, mediach, redakcjach czasopism, firmach i korporacjach międzynarodowych, urzędach publicznych, biurach poselskich, działach human resources.

BANKOWOŚĆ I FINANSE CYFROWE W świecie współczesnym, bankowość internetowa chyba przed nikim nie ma już tajemnic i nie jest czymś niezrozumiałym. Coraz liczniejsze grupy korzystające z aplikacji na smartfony, sprawiają, że bankowość z telefonu nie jest niczym starsza nawet dla ludzi w podeszłym wieku. Jeśli interesujesz się obrotem pieniądza w przestrzeni cyfrowej i chciałbyś pracować przy tym procesie i go udoskonalać, to kierunek jest dla Ciebie idealny! Podczas studiowania tego kierunku poszerzysz swoją wiedzę z zakresu finansów przedsiębiorstw, rynków i produktów finansowych, gospodarki cyfrowej, struktury danych i algorytmów a także analizy finansowej. Zdobędziesz również umiejętności praktyczne z zakresu tworzenia analiz finansowych i prowadzenia ksiąg rachunkowych. Dodatkowo poznasz technologie informatyczne i zastosowanie w branży finansowej. Duży nacisk kładziony jest na szlifowanie języka obcego, co pozwoli rozbudować szansę na karierę międzynarodową. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako pracownik banków oraz innych instytucji finansowych, firm konsultingowych, referent bankowości, pośrednik finansowy, projektant pakietów usług finansowych, asystent kierownika projektu, specjalista ds. systemów informatycznych i ich wdrażania.

BIZNES ELEKTRONICZNY We współczesnym świecie, Internet nie jest niczym nadzwyczajnym, a załatwianie spraw za jego pomocą dla większości osób staje się czymś nie do podrobienia. Dlatego też, wiele firm za pośrednictwem Internatu werbuje, ale też oferuje swoim klientom dużo więcej, niżeli w sprzedaży bezpośredniej, która dla niektórych już dawno odeszła do lamusa. Jeśli i Ty, chciałbyś spróbować swoich sił w tej dziedzinie, to ten kierunek studiów jest idealny dla Ciebie! Podczas studiowania poszerzysz swoją wiedzę z zakresu ekonomiki przedsiębiorstwa, podstaw analizy danych, podstaw analizy biznesowej, technologii informatycznych oraz handlu i usług internetowych. Posiądziesz specjalistyczne wiadomości z zakresu informatyki, matematyki, zarządzania i ekonometrii a także pozyskiwania potrzebnych informacji przy wykorzystywaniu poznanych technik biznesowych, opracowywania analiz ryzyka i tworzenia biznesplanów, samodzielnego tworzenia kursów on-line, aplikacji mobilnych oraz na platformę internetową. Jako absolwent tego kierunku znajdziesz zatrudnienie jako informatyk biznesowy, programista systemów biznesu elektronicznego, telekomunikacyjnego lub informatycznego, jako pracownik firm informatycznych czy analityk systemów IT.

ARCHITEKTURA INFORMACJI Internet jest dźwignią reklamy, która jest w stanie dotrzeć do większej ilości osób, niż tradycyjna forma przekazu. Aby kampania przyniosła zamierzony efekt, potrzebna jest współpraca na wszystkich szczeblach, zarówno grafików, informatyków, jak i programistów. Jeśli chciałbyś w przyszłości pracować w środowisku reklamy, grafiki i informatyki to ten kierunek studiów jest idealnie dla Ciebie! Podczas studiowania tego kierunku możesz poszerzyć swoje wiadomości z zakresu architektury baz danych, edukacji informatycznej, podstaw digitalizacji czy rzeczywistości rozszerzonej. Dodatkowo, poszerzysz swoje umiejętności praktyczne z zakresu projektowania przestrzeni informacyjnych, projektowania funkcjonalnego komunikatu wizualnego, wizualizowaniem informacji, architektury stron internetowych czy posługiwania się odpowiednimi strategiami i metodami projektowania i analizowania przestrzeni informacyjnych. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie możesz znaleźć jako projektant serwisów internetowych, grafiki a także jako specjalista od użyteczności informacji, pracownik instytucji kulturalnych czy manager zawartości serwisu internatowego.

Wymagania przedmiotowe- jak osiągnąć sukces i dostać się na ww. kierunki studiów?

Uczelnie wyższe charakteryzują się swoimi prawami, w szczególności jeśli chodzi o proces rekrutacji na poszczególne kierunki studiów. Ustalają przedmioty maturalne, którymi maturzyści powinni się wykazać podczas rekrutacji na dany kierunek. Dla niektórych kierunków wystarczy podstawa maturalna, czyli język polski, matematyka i język obcy, a niekiedy jest potrzebne zdawanie dodatkowych przedmiotów, najlepiej na poziomie rozszerzonym, co zagwarantuje wyższy wynik przy rekrutacji i w konsekwencji dostanie się na listę studentów. Najlepiej dużo wcześniej dowiedzieć się, jakich przedmiotów wymaga w procesie rekrutacji dana uczelnia wyższa. W tym celu należy odwiedzić stronę uczelni i sprawdzić jakie są to przedmioty, najlepiej przed wypełnieniem deklaracji maturalnej.
Aby móc wziąć udział w rekrutacji na wyżej wymienione kierunki studiów, należy zdawać następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy nowożytny, historia, matematyka, wiedza o społeczeństwie, geografia, informatyka, fizyka oraz chemia.

POWODZENIA MATURZYŚCI!