Angielskie słówka obecne w polskim slangu młodzieżowym

Ludzie dzielący określone zainteresowania lub pasje, bardzo często stosują charakterystyczne jednostki leksykalne w danym kontekście komunikatywnym. Środki te zazwyczaj podporządkowywane są ekspresywności, stanowiąc wynik spontanicznej kreacji mowy. Warto wiedzieć, które potoczne frazy są anglicyzmami.

Dissować

Czasownik ten ma dwa znaczenia wykorzystywane w slangu. „Dissowanie” stanowi określenie wykonywanego lub nagrywanego utworu hiphopowego, wyśmiewającego daną osobę. Czasownik popularny w slangu młodzieżowym pochodzi od angielskiego słowa „disrespect” lub „disparage”. Przyjęło się zatem, że „dissowanie” to wyśmiewanie, poniżanie lub obrażanie kogoś.

YOLO

Skrót ten pochodzi od angielskiego zwrotu „you only live once”, oznaczającego „żyje się tylko raz”. Słowo „YOLO” znajduje swoje zastosowanie w przypadku zakładów, wyzwań lub różnorodnych konkursów, wymagających podjęcia określonego ryzyka. Przyjmuje się, iż slangowe określenie stanowi alternatywną opcję dla sentencji Horacego „carpe diem”. Znaczenie obu fraz jest bowiem takie samo.

Hashtag

Fraza ta używana jest zazwyczaj w kontekście mediów społecznościowych. Wiele osób uważa, że hashtag stanowi określenie znaku „#”. Jest to jednak błędne przekonanie. Hashtag oznacza bowiem wyrażenie poprzedzone znakiem „#. Słówko „hash”, pochodzące z angielskiego i stosowane zazwyczaj online, stanowi określenie rzeczownika „zwrot”. „Tag” oznacza natomiast „znacznik”. Popularyzacja slangowego słowa związana jest z rozwojem Instagrama, Twittera oraz strony Wykop.pl. Hasztagi pozwalają na grupowanie wiadomości. Dzięki nim z łatwością można odszukać potrzebne komunikaty, w których zawarto dany zwrot poprzedzony znacznikiem. Wyszukiwanie ograniczone jest jednak do konkretnego serwisu internetowego.

Wiele słów zaliczanych do slangu młodzieżowego pochodzi z języka angielskiego. Zwroty te stosowane są często nie tylko przez nastolatków, ale i starsze osoby. Chcąc poznać anglicyzmy zaliczane do slangu, warto zapisać się na zajęcia językowe w szkole Lincoln!