Anatomia Nettera do kolorowania – ucz się z przyjemnością!

Co roku w Polsce wiele tysięcy osób wybiera kierunki studiów związane z naukami medycznymi. W toku nauczania na wszystkich tych fakultetach obowiązkowe jest zaliczenie anatomii człowieka. Przedmiot, o którym mowa spędza sen z powiek wielu osobom, nawet po latach od uzyskanego zaliczenia. Dziesiątki trudnych nazw kości, mięśni czy ścięgien wirują po głowie również i Tobie, ale mimo żmudniej nauki nie możesz usystematyzować wiedzy? Z pomocą nadchodzi anatomia Nettera do kolorowania, czyli atlas, dzięki któremu nauka o ludzkim ciele stanie się o wiele łatwiejsza, ale też przyjemniejsza, co sprzyja zapamiętywaniu pochłanianych informacji nie tylko na potrzeby egzaminu, ale także późniejszych zajęć zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Co dokładnie do zaoferowania ma książka, o której mowa?

Co ma wewnątrz anatomia Nettera do kolorowania?

Jeśli przeczytałeś/aś wstęp do tego artykułu, z pewnością zainteresowało Cię, co anatomia Nettera do kolorowania zawiera, że tak dużo osób nie wyobraża sobie studiów medycznych bez tego podręcznika. Otóż pierwszy atlas z serii składa się z 11 rozdziałów. W pierwszym rozdziale autor umieścił informacje ogólne nt. poszczególnych tkanek czy płaszczyzn w ludzkim ciele. Kolejno od totalnych szczegółów przechodzimy w kierunku układów: szkieletowego, mięśniowego, nerwowego, sercowo-naczyniowego, chłonnego, płucnego, pokarmowego, moczowego, rozrodczego oraz wydzielniczego, co daje w sumie 10 zagadnień.

Sposób, w jaki atlas anatomia Nettera do kolorowania został skonstruowany, sprawia, że osoba ucząca się ma niejako wrażenie „tworzenia człowieka” od początku. Zaczynamy do budowy kości, ścięgien, przechodzimy do oplatających je mięśni czy nerwów, a kolejno skupiamy się na skomplikowanych układach miękkich. Wracając jednak jeszcze na moment do technicznej budowy książki, należy zauważyć, że atlas posiada też nietuzinkową paginację. Podzielono go bowiem na rozdziały, a każdy rozdział na karty. Jedna karta odpowiada natomiast 2 stronom. Poszczególne segmenty atlasu różnią się między sobą ilością kart, które wchodzą w jej skład. Spowodowane jest to oczywiście ilością materiału, które uczący się musi zapamiętać w związku z konkretnym układem.

Jak już wspomniano, każda karta w książce rozłożona jest na dwie strony. Jest to związane ze specyfiką atlasu, który należy pokolorować samodzielnie. Tak oto po lewej stronie kart zawsze znajdują się precyzyjne notatki dotyczące danych części ciała wraz z poleceniami, po prawej stronie natomiast kolorowanka. Ma ona standardowy wygląd, który niejednokrotnie ostatni raz mogliśmy mieć okazję podziwiać na etapie szkoły podstawowej. Okazuje się jednak, że anatomia Nettera do kolorowania wymaga od nas zaprzyjaźnienia się z kredkami na nowo, nawet jeśli jesteśmy już dorosłymi osobami na studiach.

Anatomia Nettera do kolorowania – czy warto?

W sieci odnajdziemy wiele opinii i ocen na temat tego, czy anatomia Nettera do kolorowania to dobra inwestycja. Znakomita większość z nich jest pozytywna. Wielu użytkowników atlasu poleca go innym członkom grup internetowych czy forów. Wśród recenzji znajdziemy spostrzeżenia tj. to, które głosi, że książka ma bardzo ładne ilustracje, a także często ukazuje pewne struktury w innych płaszczyznach, co pomaga studentowi wyobrazić sobie lepiej dany fragment ludzkiego ciała. Anatomia Nettera posiada też szkice komórek, tkanek i różnego rodzaju przekroje, co jest unikatowe wśród podręczników do anatomii.

Z drugiej jednak strony anatomia Nettera do kolorwania ma także swoje wady. Po pierwsze jest to książka dość gruba, dlatego ciężko będzie nam uczyć się z niej na parkowej ławce. Inną kwestią jest fakt, że części rysunków w atlasie brakuje, pomimo że i tak jest on uznawany za jeden z lepiej przemyślanych. Ostatecznie minusem dla studentów może być też cena atlasu. Mniej zapłacimy, kupując online, nieco więcej natomiast w sklepach stacjonarnych.