- Jak podawać lucernę granulowaną, aby osiągnąć najlepsze efekty?
- 10 skutecznych tipów na naukę języka obcego!
- Dwa czasy, których potrzebujesz, aby mówić po angielsku o teraźniejszości
- Rekrutacja na studia – krok po kroku. Poradnik kandydata
- Dom Seniora w Krakowie to pensjonat, w którym możesz komfortowo zamieszkać!
3 mało znane strony do nauki angielskiego
Wiele osób, uczy się angielskiego, korzystając z popularnych programów typu Duolingo i nie wie o ciekawych i moim zdaniem bardziej skutecznych stronach internetowych i aplikacjach do nauki.
Postanowiłem dzisiaj podzielić się Wami trzema takimi stronami, które w różny sposób pomogą nam w nauce języka. Pierwsza strona umożliwia naukę z krótkimi filmikami, druga z opowiadaniami (short stories) a trzecia wspomaga naukę zapamiętywania słówek.
Chyba wszyscy uwielbiamy oglądać filmy na YouTube. A gdyby wykorzystać treści video do nauki języka? Właśnie na takiej zasadzie działa FluentU!
FluentU to platforma do nauki języków, która wykorzystuje rzeczywiste filmy i interaktywne napisy. Filmów jest cała masa i mają one różną tematykę, także każdy znajdzie coś dla siebie.
Tak, oczywiście, na YouTube również możemy korzystać z napisów. Ale FluentU oferuje więcej opcji!
W wielu filmikach możemy włączyć zarówno napisy jak i tłumaczenie, zwolnić tempo albo wielokrotnie powtórzyć daną frazę. Pod filmem odnajdziemy proste ćwiczenia, które pomagają w zapamiętywaniu słownictwa.
FluentU oferuje filmy w dziewięciu różnych językach i jest dostępne na iOS, Androida oraz w Internecie. Większość jego treści wykracza poza poziom początkujący, ale zawiera filmy dla uczniów na wszystkich poziomach.
Moja druga propozycja dla Was to Repeto.org. Jest to mało znana strona, na której odnajdziecie kilkadziesiąt kursów różnych języków obcych. Możecie uczyć się tam angielskiego, ale również innych języków obcych jak: niemiecki, francuski, włoski, rosyjski, a nawet polski 🙂
Jeśli chodzi o kursy angielskiego to polecam English Short Stories for Beginners. Jest to dosyć łatwy kurs zawierający kilkanaście krótkich opowiadań napisanych prostym językiem z poziomu A1 i A2.
Opowiadania są interesujące, a ich dodatkowym atutem jest dołączenie dobrej jakości nagrania i możliwość wielokrotnego słuchania każdego zdania.
To nie wszystko! Aby zakończyć lekcję, musimy nie tylko zapoznać się z samym opowiadaniem, ale również rozwiązać kilka prostych ćwiczeń testujących znajomość poznanego słownictwa. Ćwiczenia powodują, że nowe słówka łatwiej nam zapamiętać.
Co ciekawe zarówno same słówka jak i ich definicje są w języki angielskim. Może to zniechęcić odrobinę osoby początkujące, ale moim zdaniem w dłuższej perspektywie jest dobrym rozwiązaniem, bo przyzwyczaja nas do używania wyłącznie angielskiego.
Myślę, że zdecydowanie warto przetestować Repeto. Pięć pierwszych opowiadań możemy sprawdzić za darmo, natomiast kolejne staną się dostępne po opłaceniu taniego abonamentu.
Zdecydowanie największym problemem przy nauce angielskiego i innych języków obcych jest problem z zapamiętywaniem słownictwa. Wyobraź sobie, że bez problemów zapamiętujesz każde choćby raz napotkane słówko. Po kilku miesiącach byłbyś poliglotą!
Niestety tak nie jest. Każdy, kto uczył się języka wie, że dane słówko należy “spotkać” co najmniej kilka razy, zanim na stałe trafi do naszej pamięci.
Ten problem z zapamiętywaniem słówek prowadzi też do frustracji i problemów z motywacją. Ponieważ ciągle widzę nieznane słówka i frazy, które już wcześniej widziałem, wydaje mi się, że stoję w miejscu i niczego nowego się nie uczę.
Na szczęście w sieci jest przydatne narzędzie, które pomoże nam w lepszym zapamiętywaniu słówek. Mówię o dostępnym na kilku platformach programie Anki, który za pośrednictwem elektronicznych fiszek ułatwia nam naukę słówek.
Elektroniczne fiszki przypominają zwykłe, służące do nauki kartki papieru. Korzystając z tej tradycyjnej metody, możemy uczyć się niemal wszystkiego (np. historii, geografii, biologii), ale również języków obcych.
Na jednej stronie kartki wpisujemy słowo lub frazę w języku angielskim, natomiast na drugiej stronie te same słowa w języku polskim. Następnie układamy kartki tak, aby widzieć tylko stronę z językiem polskim
Wybieramy kilkanaście lub kilkadziesiąt kartek. Widzimy polskie słówka, a naszym zadaniem jest podanie ich angielskiego tłumaczenia.
Anki co najmniej w dwóch miejscach poprawią tę metodę. Przede wszystkim do tworzonych karteczek możemy dołączyć dźwięki, także po sprawdzeniu fiszki słyszymy poprawną wymowę danego słowa czy frazy.
Program korzysta też ze sprytnego algorytmu, który wie, kiedy daną kartkę nam pokazać. Jeżeli jakieś słówko dobrze pamiętamy, jego powtórka będzie oddalona w czasie. Natomiast jeśli danego słówka jeszcze nie pamiętamy, program będzie takie słówko częściej wyświetlał.
Korzystając z Anki, możemy sami tworzyć fiszki albo korzystać z bibliotek innych użytkowników. Ja sam staram się tworzyć nowe fiszki. Np. po przeczytaniu jakiegoś artykułu po angielsku albo po wysłuchaniu jakieś angielskiej piosenki, wypisuję sobie 2-5 najważniejsze słówka i frazy, i dołączam je do Anki.
Nauka przynosi całkiem dobre rezultaty i zdecydowanie wspomaga proces zapamiętywania.
To właściwie wszystko na ten temat. Mam nadzieję, że ten artykuł Cię zainteresował i te mało znane strony internetowe pomogą Ci w nauce angielskiego.
Daj mi znać w komentarzu jeśli znasz jakieś inne fajne strony do nauki języków i jak one działają.