Studia za granicą – Włochy

Autor: Patrycja

Studia za granicą zawsze były Twoim marzeniem? Wystarczy podstawowa znajomość języka włoskiego i możesz zacząć rok akademicki w strefie śródziemnomorskiej!

Studia na włoskich uczelniach trwają trzy lata i zakończone są dyplomem uprawniającym do pracy zawodowej. Naukę można kontynuować przez kolejne dwa lata na studiach specjalistycznych II stopnia. To podobna droga, jaką w Polsce mają do przejścia ci, którzy idą najpierw na studia licencjackie a potem magisterskie. Polacy mogą zapisywać się na włoskie uczelnie na równych prawach ze studentami unijnymi. Studia za granicą są dostępne dla każdego tuż po maturze! Warto realizować swoje marzenia i poznawać nowe kultury europejskie.

Decydując się na studia w tym kraju, możesz starać się o przyjęcie na uniwersytety (w tym specjalne dla cudzoziemców: Perugia i Siena), politechniki i instytuty. Czekają także na ciebie wyższe szkoły zawodowe, studia techniczne, muzyczne i artystyczne. Po 3 latach nauki na uniwersytecie otrzymasz tytuł laurea (licencjata), po kolejnych dwóch – laurea specialistica (magistra). Studiować można w dwóch systemach: frequentate (trzeba regularnie uczęszczać na zajęcia) i non frequentate (do egzaminów uczysz się samodzielnie).

Jedynym minusem nauki we Włoszech jest fakt, iż uczelnie publiczne pobierają czesne od studentów. Jest ono jednak zdecydowanie niższe od opłat na uczelniach prywatnych i uzależnione jest od ocen oraz sytuacji ekonomicznej studentów. Każda uczelnia ma fundusz stypendialny.

Jeżeli studia za granicą to Twoje marzenie, to włoskie uczelnie czekają na Ciebie z otwartymi ramionami. Warto próbować! ;


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.