Jakie są ściółki dla koni, oraz czym się od siebie różnią? Która z nich, jest najbardziej ekonomiczna.

Boks, w którym przebywa koń, powinien być czysty, regularnie sprzątany, a jego ściółka, powinna zostać dopasowana do potrzeb konia, oraz nie może stwarzać dla niego zagrożenia. Najczęściej stosowaną ściółka w boksie jest słoma. Ma ona wiele zalet, a największa z nich, jest ekonomiczny aspekt używania słomy. Czy tylko słoma doskonale nadaje się do ściółkowania? Jakie są inne ściółki, stosowane w końskim boksie?

Jaka ściółka dla koni jest najlepsza? Lista najczęściej stosowanych ściółek.

Aby pomóc Państwu wybrać odpowiednią ściółkę dla koni, przygotowaliśmy specjalną listę, która pozwoli podjąć decyzję, odnośnie odpowiedniej ściółki, stosowanej w boksie. Zachęcamy do zapoznania się z nią.
słoma to najprostsza, najtańsza i najwygodniejsza ściółka, stosowana w wielu boksach. Cechuje się dobrym wsiąkaniem wody i moczu, jest łatwa w usunięciu, powszechnie dostępna, niedroga i co najważniejsze, jej utylizacja jest niedroga. Słomę z boksu, można zastosować jako naturalny nawóz pod owoce i warzywa. Można również ją kompostować, nie płacą przy tym za wywóz nieczystości.
Słoma, nie tylko doskonale nadaje się jako ściółka, ale również jako smaczna przekąska dla konia, uzupełniające jego dietę.
ściółka papierowa to nic innego, jak pocięty papier. Jest niedroga, łatwo dostępna i co najważniejsze, można ją pozyskać od firm, które niszczą dokumenty. Papier jest biodegradowalny, dlatego można kompostować tego typu ściółkę.
trociny kolejna, tania, nadająca się do kompostowania ściółka. Jest bezpieczna dla zwierząt, chociaż potrafi pylić. Trociny są tanie, łatwo dostępne oraz doskonale wchłaniają wodę oraz mocz.
pellet coraz bardziej popularna ściółka, jest dość tanim i łatwym w użytkowaniu produktem, stosowanym do ściółkowania boksu. Aby jednak spełnił on swoje właściwości, wymaga zastosowania wody, co generuje dodatkowe koszt, i jest bardziej pracochłonne. Pellet, cechuje się doskonałym pochłaniaczem wody, który jest antyalergiczny oraz łatwy w usunięciu. Można go kompostować, gdyż zrobiony jest z trocin.
torf jest nie tylko świetną ściółka, ale również izolacją boksu. Cechuje się doskonałym wchłanianiem wody, brakiem pylenia, oraz szybkim rozkładem. Choć jest bezpieczny dla koni, oraz stanowi ich przekąskę, jest dość drogi.
maty gumowe są inwestycją na długie lata. Choć ich zakup, wiąże się z dużym kosztem, z czasem użytkowania, mate stają się ekonomiczną formą wyposażenia boksu. Nadają się do boksów, wyposażonych w odpływ. Są proste w czyszczeniu. Wystarczy użyć wody, i zmyć nieczystości na macie. Izolują również ciepło.
ściółka lniana cechuje się dużą izolacją, doskonale wchłania mocz oraz nie pyli. Niestety, jest dość droga i niejadalna. Inwestycja szybko się jednak zwraca. Ściółka lniana jest biodegradowalna.
Choć rodzajów ściółek jest wiele, ważne jest to, aby dostosować ją do potrzeb konia. Mysi być ona dla niego bezpieczna, oraz wygodna, dlatego zawsze kieruj się dobrem zwierzęcia, podczas zakupu ściółki.