Do matury coraz bliższej

Autor: Karolina W.

 

Przeminął już beztroski okres zabawy na studniówkach, a tysiące maturzystów w całej Polsce zaczynają szykować się do pierwszego poważnego egzaminu w swoim życiu, jakim jest matura.

 

Pierwsze wprawki zdobywali oni na testach gimnazjalnych, jednak teraz stawka jest dużo wyższa. Tylko dobre wyniki z egzaminu dojrzałości umożliwią bowiem dostanie się na studia, a bez tych we współczesnym świecie ani rusz.

uczelnie

Mimo, że wydaje się, że do pierwszych egzaminów jeszcze sporo czasu, to ilość materiału, który musi powtórzyć każdy maturzysta, dość mocno weryfikuje to stwierdzenie. Dlatego też większość uczniów już teraz zabiera się za przygotowania. Odbywają się one w sposób samodzielny, lub też na najróżniejszych konsultacjach i korepetycjach. Każdy sposób jest dobry, aby uporządkować dotychczasowe wiadomości i odpowiednio je poszerzyć, bowiem na wielu kierunkach konkurencja jest naprawdę duża. O jedno miejsce może ubiegać się nawet kilkanaście osób, zatem dostanie się na studia wcale nie jest takie proste, jakby się wydawało. Uczelnie otwierają nowe kierunki i zachęcają do podjęcia kształcenia, warto jednak wcześniej dokonać weryfikacji, w jakim stopniu są one przyszłościowe. W wielu szkołach średnich organizowane są spotkania z psychologami lub doradcami zawodowymi, które mają pomóc maturzystom w podjęciu odpowiednich decyzji. Jest to kwestia dość ważna, wystarczy bowiem przypatrzyć się statystykom, ile osób corocznie po pierwszych semestrach rezygnuje ze studiowania na danym kierunku, wybierając inny. Po co więc niepotrzebnie tracić czas, skoro można od razu podjąć kształcenie zgodne z zainteresowaniami i osobistymi preferencjami.

Aby to jednak było możliwe, każdy maturzysta powinien teraz ostro zabrać się do pracy, aby na majowych egzaminach wypaść jak najkorzystniej. Potem pozostaje już tylko złożenie podań na studia i cieszenie się z najdłuższych w życiu wakacji, podczas których należy wypocząć i nabrać sił do stawienia czoła nowym wyzwaniom, z którymi przyjdzie się zmierzyć w październiku.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.